Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2676
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Więcej światła na 10–lecie Bramy Wojanowskiej

Niedziela, 13 lipca 2008, 7:34
Aktualizacja: 7:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Więcej światła na 10–lecie Bramy Wojanowskiej
Fot. TEJO
Montaż iluminacji zabytków śródmieścia Jeleniej Góry dotarł już do końca ulicy Konopnickiej, czyli do kaplicy świętej Anny i Bramy Wojanowskiej. W tym roku mija 10 lat od powrotu zabytku w pierwotne miejsce.

Reflektory podświetlające nocą te jedne z najstarszych monumentów jeleniogórskiego centrum zamontowano tuż przy murach, w bruku. Przy okazji nowe lampy zainstalowano przy zabytkowych kartuszach bramy, zdemontowanej z tego miejsca pod koniec XIX wieku i zrekonstruowanej, z wykorzystaniem autentycznych elementów, przed dziesięcioma laty.

Mieszkańcy i turyści przez ten czas na tyle przyzwyczaili się do budowli, że zapomnieli o kontrowersjach, jakie wówczas wywoływały przenosiny. A miały one tyleż zwolenników, co przeciwników. Złośliwi zarzucali ówczesnej ekipie z ratusza (prezydentem była Zofia Czernow) zbyt duże koszta i niewielkie korzyści wynikające z przeprowadzki bramy. Nie brakowało nawet głosów, że zatamuje ona handel w tej części miasta, ponieważ… zasłania wystawy sklepów.

Cały system iluminacji starówki zostanie uruchomiony we wrześniu podczas obchodów 50. edycji święta Jeleniej Góry, czyli Września Jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group