Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9656
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Widowiskowe odsłonięcie Ławki Wolności w Jeleniej Górze

Poniedziałek, 3 czerwca 2019, 12:01
Aktualizacja: Środa, 5 czerwca 2019, 13:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Widowiskowe odsłonięcie Ławki Wolności w Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Widowiskowy pokaz akrobatyczny Teatru Ocelot i prezentacja multimedialna towarzyszyły uroczystemu odsłonięciu Ławki Wolności na Placu Ratuszowym, która ma upamiętniać 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce z roku 1989. Dzieło autorstwa Vahana Bego robi wrażenie na jeleniogórzanach.

Na początek niedzielnego wieczoru widzowie obejrzeli interaktywną prezentację Elektro Moon Vision składającą się z dwóch części. Pierwsza stała - oparta o historyczne materiały, zdjęcia ściśle nawiązujące do wydarzeń z 1989 roku, a druga część interaktywna - polegająca na czynnym udziale publiczności i wspólnym kreowaniu sztuki interaktywnej.

Było to dzieło Elwiry Wojtunik i Popesza Csaba Langa – polsko-węgierskiego duetu artystów cyfrowych, który łączy w swoich realizacjach twórcze kodowanie i sztukę światła.

Następnie świadkowie wydarzenia przenieśli się pod BWA, gdzie na specjalnie zainstalowanej konstrukcji zaprezentował się teatr Ocelot. Podczas spektaklu artyści zaprezentowali widowisko pełne dynamicznej akrobatyki, baletu i muzyki, którego tematem przewodnim była wolność.

Finałem pokazu było odsłonięcie Ławki Wolności autorstwa Vahana Bego, po czym zgromadzeni z bliska podziwiali dzieło artysty, siadali na ławkę i robili pamiątkowe zdjęcia.

Rzeźba przedstawia uskrzydlenie - upamiętniamy 30-lecie wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Została wykonana techniką spawania, kucia i szlifowania. To półtora tony metalu - opisywał Vahan Bego, który nad Ławką Wolności pracował dwa miesiące.

Vahan Bego - ormiański artysta, od lat mieszkający w Polsce. Jego dzieła znajdują się już w przestrzeni miejskiej Jeleniej Góry - są to: „Szczudlarz” umiejscowiony na Placu Ratuszowym, „Don Kichot” znajdujący się przy ul. Kochanowskiego oraz „Porwanie Europy” przy ul. Pocztowej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą SOLO i Miasto Jelenia Góra przy wsparciu sponsorów.

Twoja reakcja na artykuł?

29
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
10
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (74)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group