Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13266
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wichura narobiła wiele szkód w Parku Zdrojowym

Wtorek, 13 sierpnia 2013, 7:29
Aktualizacja: Wtorek, 20 sierpnia 2013, 13:50
Autor: Mea
Jelenia Góra: Wichura narobiła wiele szkód w Parku Zdrojowym
Fot. Mea
– Drzewa złamane przez wiatr już po raz drugi uszkodziły ogrodzenie Parku Zdrojowego, tuż przy jeleniogórskim oddziale Politechniki Wrocławskiej – alarmują spacerowicze. – Wkrótce płot zostanie naprawiony – informuje Dorota Wiącek, naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Wczoraj (12.08.) pracownicy firmy Ogród z Cieplic, która zajmuje się pielęgnacją parku, usuwali potężny konar lipy, który spadł na ogrodzenie powalając cztery przęsła. Obok znajduje się kolejne przęsło uszkodzone wcześniej, również przez konar.

– Cała lipa może się przewrócić, więc trzeba będzie ją przyciąć na wysokość 6 m. Drzewo to powinno być uznane za pomnik przyrody, o co będę zabiegał, gdyż ma już ok. 250 lat – powiedział Mieczysław Gawryjołek, współwłaściciel firmy Ogród z Cieplic.

- Niestety wichura z 7 na 8 sierpnia powaliła też przepięknego tulipanowca, który kwitł, co jest rzadkością. Był to ponad 150-letni unikat wśród drzew, który sprowadziła tu rodzina Schaffgotschów z Ameryki Północnej, bądź Łacińskiej. Drzewo to jest dosyć egzotyczne, jak na polskie warunki atmosferyczne. Zimowało u nas, a nazwę wzięło właśnie od kwiatów, które przypominają tulipany. Niestety było spróchniałe i puste w środku, dlatego nie uchroniło się przed silnym powiewem wiatru. W Parku Zdrojowym jest jeszcze jeden tulipanowiec, który jest dosyć młody, więc na jego kwiaty będziemy czekać 15 lub nawet 20 lat – zaznaczył Mieczysław Gawryjołek.

Wiatr przewrócił sporo lip, klonów, dąb oraz świerk, łącznie 14 drzew. - Jedną z lip rosnących w alei głównej trafił piorun, przez co powstała rysa w korze na długości całego drzewa. Prawdopodobnie ciekła po drzewie woda i w momencie uderzenia pioruna kora pękła, a błyskawica zeszła po tej wodzie do ziemi. Dlatego drzewo nie jest wypalone. Musimy sprawdzić, czy pęknięcie jest tylko powierzchowne, czy został uszkodzony również środek pnia – mówił Mieczysław Gawryjołek.

Spacerowicze ubolewają nad losem drzew. – Niestety atrakcyjne drzewa nie są opisane i mało kto wie, na które warto zwrócić uwagę. W latach 70’ w parku było kilkadziesiąt pomników przyrody, bo Schaffgotschowie sprowadzali drzewa nie tylko z Ameryki Południowej, ale również z Azji. Niestety nie były przycinane i wiele z nich już przegrało z naporem silnych wiatrów. Szkoda tej pięknej lipy z bardzo szerokim pniem i tulipanowca ślicznie kwitnącego – podkreślała pani Grażyna z Cieplic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
546
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group