Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5470
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wernisaż wystawy Konrada Tomaszewskiego – wkrótce

Niedziela, 5 września 2021, 7:12
Autor: WAC
Karpacz: Wernisaż wystawy Konrada Tomaszewskiego – wkrótce
Fot. użyczone
Jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących XXX Forum Ekonomicznemu, które w przyszłym tygodniu zagości w Karpaczu, będzie wystawa szklanych rzeźb Konrada Tomaszewskiego. Wernisaż odbędzie się 8 września o godzinie 13.00 w GreenMountain Hotel w Karpaczu przy ul. Sarniej 21

Ogłoszony przez ONZ światowy rok szkła jest okazją do prezentacji dorobku jednego z czołowych polskich artystów, którzy jako tworzywo swojej twórczości wybrali szkło. Podczas wystawy, zostaną zaprezentowane szklane rzeźby wykonane przez Konrada Tomaszewskiego w latach 1985 – 2021. Dzieła na co dzień są eksponowane w muzeach, renomowanych galeriach oraz na międzynarodowych wystawach. Wystawa, która w najbliższą środę zostanie uroczyście otwarta przez wiceministra edukacji i nauki Wojciecha Murdzka i marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego inauguruje współpracę Forum Ekonomicznego z Salonem Kultury i Nauki „Genius Loci”.

Konrad Tomaszewski jest rzeźbiarzem, grafikiem, fotografikiem, jubilerem, projektantem wnętrz, a także pedagogiem, dziennikarzem i społecznikiem. W 1987 roku ukończył studia na wydziale szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Ludwika Kiczury, który uznał go za jednego ze swych najzdolniejszych wychowanków.

Rozwój artystyczny Konrada Tomaszewskiego znaczą kolejne cykle prac. Do najważniejszych zaliczają się: "Maski", "Nieloty Ezopa", "Pielgrzymi", a także projekty: "Szklane Anioły", Portrety Niezapomniane" "Światy Nieodkryte". Jest autorem "Kryształowej Alei Gwiazd". Swoje dzieła prezentował w: Europie, Azji, Japonii i USA. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach muzeów narodowych i w renomowanych kolekcjach.

W 1987 roku powołał do życia autorską galerię i pracownie, która od 2012 roku funkcjonuje w Jeleniej Górze, pod nazwą "Galeria Gwiazd". Tu prezentuje szklane rzeźby, biżuterii a także zdjęte z ciała odlewy znanych aktorów, reżyserów, kompozytorów oraz śpiewaków operowych. Kolekcja ponad pięćdziesięciu wizerunków, inspirowana "Głowami Wawelskimi" tworzy cykl zatytułowany "Oblicza Świata". W ramach projektu artysta zapisuje wizerunki znanych współcześnie żyjących wybitnych przedstawicieli kina, sceny oraz muzyki. W poszukiwaniach artystycznych Konrad Tomaszewski konsekwentnie podejmuje próbę zobrazowania wizerunku człowieka. Już pierwsze rzeźby, wykonane w ramach cyklu „Zapamiętane” przyniosły mu uznanie środowiska i pochlebne opinie krytyków sztuki. Pracując w dowolnej skali, wykorzystuje w rzeźbach szkło, metal, kamień, drewno, tkaninę.

Aktywność zawodowa Konrada Tomaszewskiego wykracza poza schematy. Współpracując z uczelniami wyższymi i placówkami naukowymi, prowadzi program badawczy, w którym rzeźby kinetyczne pełnią funkcję Hybrydowych Generatorów Prądu. Celem projektu jest utworzenie modelowego Systemu Ochrony Elektroenergetycznej (SOPel) opartego na urządzeniach zasilanych OZE. Ponadto wspólnie z Krzysztofem Kieślowskim pracował nad spektaklem „Stany wyobraźni", do którego napisał scenariusz i opracował choreografię. Do filmu „Snowball” zaprojektował i wykonał biżuterię. Zrealizował dziesiątki projektów wnętrz, publikacji i prezentacji.

Działalność publiczna Konrada Tomaszewskiego obejmuje organizację i prowadzenie "Europejskiego Centrum Kultury i Nauki", "Multimedialnej Platformy Promocji Kultury i Nauki" oraz "Międzynarodowego Salonu Kultury Nauki i Biznesu Genius Loci". Salon jest przestrzenią prezentacji dokonań kulturalnych i naukowych, a także miejscem, w którym każdego roku wybitny naukowiec i twórca otrzymują nagrody "Geniusza". W misji Banku Światowego pełnił funkcję konsultanta koordynatora projektu. Powołał do życia fundację Genius Loci, działającą na rzecz promocji kultury i nauki.

Za działalność artystyczną i społeczna Konrad Tomaszewski został uhonorowany nagrodami i wyróżnieniami. W 2020 roku uzyskał nominację na członka francuskiej Akademii Sztuki Nauki i Literatury.

Twoja reakcja na artykuł?

9
90%
Cieszy
1
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group