Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5192
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ważny certyfikat dla Mechanika

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 28 czerwca 2016, 7:41
Aktualizacja: 7:45
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. ZST Mechanik
Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze od czterech lat wspiera i promuje idee sprawiedliwego handlu i edukacji globalnej. Za te działania placówka otrzymała – jako pierwsza na Dolnym Śląsku – certyfikat „Szkoły przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu”.

Przekazanie dyplomu odbyło się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego . Certyfikat na ręce dyrektor Wandy Kozyry wręczył Piotr Antoniewicz z Fundacji Ekorozwoju z Wrocławia. W czasie przemówienia podziękował młodzieży i pracownikom szkoły za zaangażowanie na rzecz sprawiedliwego handlu, promowanie tego ruchu w środowisku szkolnym oraz na terenie Jeleniej Góry.

- Wypełnienie kryteriów koniecznych do przyznania certyfikatu polegało na promowaniu idei sprawiedliwego handlu na terenie szkoły poprzez zajęcia dla uczniów i rodziców, szkolenia rady pedagogicznej, organizowania konkursów, wystaw, projekcji filmów, spotkań z ciekawymi ludźmi – wyjaśniają przedstawiciele szkoły.

- W sklepiku szkolnym można było kupić produkty Fair Trade oraz napić się kawy oznaczonej tym znakiem. ZST „Mechanik” propagował sprawiedliwy handel także wśród mieszkańców miasta - przygotowano happeningi, degustację kawy oraz inne działania, dzięki którym jeleniogórzanie mieli możliwość zapoznania się z problemami, z jakimi borykają się kraje globalnego Południa. Działania prowadzone przez szkołę są częścią kampanii „Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”, która przez ostatnich kilka lat prowadzona jest w Jeleniej Górze – dodają.
Gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Ja 28-06-2016 9:47
Nie ma takiego pojęcia jak "sprawiedliwy handel". Zawsze ktoś nabity jest w butelkę - albo klient, albo producent, albo kraj pochodzenia towaru.
~biz 28-06-2016 11:13
Biznes jest wtedy, kiedy wszystkie zainteresowane strony odnoszą korzyść. Jeśli tylko ktoś nie czerpie korzyści z tego co robi, wycofuje się z gry i łańcuch się przerywa. Na pewno nie jest sprawiedliwe, że ktoś mi coś daje, bo wtedy ktoś inny musi ponieść ten koszt. Sprawiedliwy czy rzetelny biznes nie zawiera kruczków, stosuje jasne reguły. Brawo dla MECHANIKa. Widać Was było na ulicach przynajmniej dwa razy. I byliście bardzo mili dla nas, klientów.
~Kaik 28-06-2016 14:20
Ciekawe, ile powinny kosztować lalki, ciuchy i inne rzeczy z Chin, robionych za miskę ryżu, a które my sprowadzamy bez oglądania się za jak niską cenę towar wyprodukowano. Ja, jako klient biorą też udział w tym biznesie ( procederze ) i kupuję bez oglądania się, czy Chińczykowi zapłacono godziwą płacę, czy nie. Podobnie było ostatnio z węglem z Ukrainy do Polski. A nasze jeleniogórskie targowiska: dlaczego ich cena towaru jest 200-500% wyższa niż w sklepach wielkopowierzchniowych. Kosztów taki kupiec prawie nie ponosi ( ryczałt ); skąd takie ceny ? Truskawki u producenta po 1.50 zł za kg ( w tym 75 gr za kg dla zbieracza). Dlaczego zatem w handlu po 6.50 za kg. A czereśnie ? Mój ty Boże; arbuz, banany i pomarańcze tańsze od nich o 300%. Równie ropa naftowa. Po co oszukiwać że jest tu etyka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group