Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 8609
Zalogowanych: 55
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ważne zmiany w sprawozdawczości organizacji pozarządowych

Piątek, 31 stycznia 2020, 13:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:45
Autor: KSON
Polska: Ważne zmiany w sprawozdawczości organizacji pozarządowych
Fot. Archiwum
Już od ubiegłego roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące sprawozdawczości organizacji pozarządowych, a w szczególności sprawozdania finansowego. Jest to podstawowy dokument obowiązujący nie tylko organizacje pozarządowe, ale wszystkie osoby prawne (za wyjątkiem organizacji prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i rozchodów).

Zasady te opisane zostały w ustawie o rachunkowości, zgodnie z którą sprawozdanie musi zostać sporządzone za ubiegły rok obrotowy w ciągu 3 miesięcy roku bieżącego, czyli najpóźniej do 31 marca 2020. Sprawozdanie powinno być podpisane przez osobę sporządzającą oraz wszystkich członków zarządu organizacji. Od 2019 r. istnieje obowiązek sporządzania, podpisywania i wysyłania sprawozdań wyłącznie drogą elektroniczną.

Dotychczas organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą przesyłały sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego, zaś nieprowadzące – do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Przy czym oba rodzaje organizacji różniły się nie tylko ze względu na adresata wysyłanych sprawozdań finansowych, ale również na ich strukturę i format.

Sprawozdania wysyłane do KRS charakteryzowały się tzw. strukturą logiczną, czyli były sporządzane w specjalnym formacie opracowanym przez Ministerstwo Finansów zaś te, które adresowano do Urzędu Skarbowego sporządzano w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej, czyli papierowego skanu sprawozdania w formacie PDF zatwierdzonego podpisem kwalifikowanym lub zaufanym (ePUAP).
Na rok 2020 nie zmieniły się przepisy i reguły sporządzania oraz wysyłania sprawozdań przez organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą (wpisane do KRS). Niektóre z nich mogą używać programów księgowych, bądź korzystać nieodpłatnie z programu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów (https://e-sprawozdania.mf.gov.pl/ap/#step2-start).

Natomiast w przypadku organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej zmieniły się zasady dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych mówiące o tym, że każde sprawozdanie musi być opracowane w strukturze logicznej, czyli według wzorca, tak samo jak w przypadku organizacji prowadzących działalność. Również programy stosowane do sporządzania sprawozdań mogą być takie same dla obu rodzajów organizacji, w tym ww. program Ministerstwa Finansów.
Nie tylko zasady sporządzania sprawozdań finansowych zostały zmienione dla organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej, ale także przepisy dotyczące adresata sprawozdania. Od 2020 r. organizacje te już nie mogą wysyłać sprawozdań do Urzędu Skarbowego, ale do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Mówi o tym art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym dla osób prawnych „Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie (...)”.

Ponadto dla wszystkich organizacji pozarządowych zmieniło się podejście urzędów skarbowych do wywiązywania się z terminu sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego (art. 52 ust.1 i 2 ustawy o rachunkowości). Do 2019 r. Urzędy Skarbowe były bardziej liberalne, natomiast od roku 2020 traktują organizacje pozarządowe restrykcyjnie, np. za opóźnienie w sporządzeniu i wysłaniu sprawozdania finansowego dana organizacja może zostać obciążona karą finansową.

W pierwszej dekadzie lutego b.r. w KSON-ie zorganizowane zostanie konwersatorium, w czasie którego zainteresowani będą mogli zapoznać się ze szczegółami opisanych wyżej uregulowań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
422
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group