Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5898
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ważne zmiany w sprawozdawczości organizacji pozarządowych

Wiadomości: Polska
Piątek, 31 stycznia 2020, 13:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:45
Autor: KSON
Fot. Archiwum
Już od ubiegłego roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące sprawozdawczości organizacji pozarządowych, a w szczególności sprawozdania finansowego. Jest to podstawowy dokument obowiązujący nie tylko organizacje pozarządowe, ale wszystkie osoby prawne (za wyjątkiem organizacji prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i rozchodów).

Zasady te opisane zostały w ustawie o rachunkowości, zgodnie z którą sprawozdanie musi zostać sporządzone za ubiegły rok obrotowy w ciągu 3 miesięcy roku bieżącego, czyli najpóźniej do 31 marca 2020. Sprawozdanie powinno być podpisane przez osobę sporządzającą oraz wszystkich członków zarządu organizacji. Od 2019 r. istnieje obowiązek sporządzania, podpisywania i wysyłania sprawozdań wyłącznie drogą elektroniczną.

Dotychczas organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą przesyłały sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego, zaś nieprowadzące – do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Przy czym oba rodzaje organizacji różniły się nie tylko ze względu na adresata wysyłanych sprawozdań finansowych, ale również na ich strukturę i format.

Sprawozdania wysyłane do KRS charakteryzowały się tzw. strukturą logiczną, czyli były sporządzane w specjalnym formacie opracowanym przez Ministerstwo Finansów zaś te, które adresowano do Urzędu Skarbowego sporządzano w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej, czyli papierowego skanu sprawozdania w formacie PDF zatwierdzonego podpisem kwalifikowanym lub zaufanym (ePUAP).
Na rok 2020 nie zmieniły się przepisy i reguły sporządzania oraz wysyłania sprawozdań przez organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą (wpisane do KRS). Niektóre z nich mogą używać programów księgowych, bądź korzystać nieodpłatnie z programu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów (https://e-sprawozdania.mf.gov.pl/ap/#step2-start).

Natomiast w przypadku organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej zmieniły się zasady dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych mówiące o tym, że każde sprawozdanie musi być opracowane w strukturze logicznej, czyli według wzorca, tak samo jak w przypadku organizacji prowadzących działalność. Również programy stosowane do sporządzania sprawozdań mogą być takie same dla obu rodzajów organizacji, w tym ww. program Ministerstwa Finansów.
Nie tylko zasady sporządzania sprawozdań finansowych zostały zmienione dla organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej, ale także przepisy dotyczące adresata sprawozdania. Od 2020 r. organizacje te już nie mogą wysyłać sprawozdań do Urzędu Skarbowego, ale do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Mówi o tym art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym dla osób prawnych „Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie (...)”.

Ponadto dla wszystkich organizacji pozarządowych zmieniło się podejście urzędów skarbowych do wywiązywania się z terminu sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego (art. 52 ust.1 i 2 ustawy o rachunkowości). Do 2019 r. Urzędy Skarbowe były bardziej liberalne, natomiast od roku 2020 traktują organizacje pozarządowe restrykcyjnie, np. za opóźnienie w sporządzeniu i wysłaniu sprawozdania finansowego dana organizacja może zostać obciążona karą finansową.

W pierwszej dekadzie lutego b.r. w KSON-ie zorganizowane zostanie konwersatorium, w czasie którego zainteresowani będą mogli zapoznać się ze szczegółami opisanych wyżej uregulowań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Dorsz 31-01-2020 14:33
Czyli dalej nie będzie można zapoznać się zwykłemu obywatelowi ze sprawozdaniem stowarzyszenia, które nie podlega KRS ?
~do Dorsza 31-01-2020 16:12
Jak Stow. nie prowadzi działalności gospodarczej to po jaką chol........ taka skomplikowana procedura. Szkoda , że do samego prezesa na Nowogrodzką nie trzeba wysyłać ,że dochód ,,0,,
~Dorsz 1-02-2020 10:53
do: ~do Dorsza (16:12)
Miałem na myśli społeczne pieniądze; np. dotacje i składki. Nawet nie wiesz, jak czasami to ogromne pieniądze są. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy i kto dotuje oraz, w jakich wysokościach. Nie chciałbym bezpodstawnie twierdzić, że np. dane stowarzyszenie otrzymuje dotacje z faszystowskich organizacji lub "pierze" brudne pieniądze.
~ 31-01-2020 17:19
wszystko co pisowskie to podle i plugawe
~Kosiniak 31-01-2020 23:29
A mnie interesują zarobki takich osób w organizacjach. Nie że nawyższa płaca tyle a najniższa tyle , tylko prezes zarobił w roku kalendarzowym 2019 r kwotę taką , zastępca taką , itd. Bo w takich sprawozdaniach można napisać że najwyższe wynagrodzenie w organizacji było np. 2400zł ale takich umów cywilnoprawnych dana osoba mogła mieć nie 12 a nawet 100 . I takie sprawozdania powinny być jawne jeżeli dofinansowywuje to państwo lub uzyskują to z 1% podatku.
~Dorsz 1-02-2020 10:55
Mnie także interesują zarobki w takich stowarzyszeniach, które nie mają obowiązku publicznego sprawozdania bo "nie prowadzą działalności gospodarczej". Ponadto mam na myśli społeczne pieniądze; np. dotacje i składki; czasami to ogromne pieniądze. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy i kto dotuje oraz, w jakich wysokościach. Nie chciałbym bezpodstawnie twierdzić, że np. dane stowarzyszenie otrzymuje dotacje z faszystowskich organizacji lub "pierze" brudne pieniądze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group