Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 10894
Zalogowanych: 61
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ważna inicjatywa młodzieży z ZSOiT

Środa, 10 stycznia 2018, 7:58
Aktualizacja: Czwartek, 11 stycznia 2018, 5:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ważna inicjatywa młodzieży z ZSOiT
Fot. Przemek Kaczałko
"Ocalić od zapomnienia" to projekt młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, który prowadzony jest pod okiem nauczycieli języka polskiego: Jarosława Kotlińskiego oraz Marzeny Baćkowskiej. Dotyczy on przeszłości naszego miasta, związanej z Żydami. Twórcy projektu byli gośćmi posiedzenia Komisji ds. Młodzieży Rady Miejskiej.

- To dla nas ważne, aby nasze działania były kontynuowane – podkreślił J. Kotliński, który wraz z młodzieżą złożył petycję do prezydenta miasta, aby przywrócić pamięć o dwóch miejscach w naszym mieście. Chodzi o ulicę Kopernika, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga oraz obelisk przy ul. Wojewódzkiej w Cieplicach, gdzie znajdowała się filia obozu Gross Rossen. - Chcemy, aby miejsce po synagodze było w jakiś sposób upamiętnione, a obelisk został odnowiony – tłumaczy nauczyciel.
- Władze w okolicach 1974 roku skutecznie „zadbały”, aby ślady po kulturze żydowskiej zostały usunięte. Wtedy zniszczono synagogę, zlikwidowano oba kirkuty, macewy zostały wysypane na złomowisko kamieni. Wydaje się, że ta pamięć potrzebuje odnowienia – podkreślił Jarosław Kotliński.

- Chcemy propagować tę inicjatywę, uświadamiać ludzi – podkreśliła Oliwia Kurbiel, uczennica ZSOiT. Młodzi ludzie przyznają, że wspólne odkrywanie przeszłości jest ekscytujące. - Dochodzimy „po sznurku” do różnych rzeczy, poznajemy nowe osoby, jak np. pana Ivo Łaborewicza – to bardzo ciekawe doświadczenie – dodała Oliwia, która wspomina, że wstrząsającym przeżyciem była dla niej wizyta w miejscu byłej filii Gross-Rosen, gdzie życie toczy się normalnie. - Niektórzy ludzie nawet nie są świadomi w jakim miejscu żyją, mimo że jest tam obelisk – ubolewa uczennica.

Podczas posiedzenia Komisji ds. Młodzieży goście zapoznali radnych z projektem, który realizują. Uzyskali też deklarację wsparcia w działaniach i już zarysowano plany kontynuacji działań. - Można ich działania poszerzyć o wydarzenia kulturalne w mieście, zawarcie informacji w planowanym trakcie historycznym – wymieniała Alicja Dusińska, przewodnicząca Komisji. - Nie ukrywajmy, historia Żydów w naszym mieście została niemal „wymazana gumką”, natomiast nikt z nas nie zastanawiał się ile to wniosło w bogactwo tego miasta. Wstyd, że nie potrafiliśmy tego uszanować i należy do naprawiać – dodała radna, która przyznaje, że Komisja właśnie po to powstała, aby wspierać jeleniogórską młodzież.

ZSOiT ubiega się o tytuł „Szkoły dialogu”, którą przyznaje Fundacja Forum Dialogu. Uczniowie „Śniadeckiego” przygotowali też mapkę pod nazwą „śladami menory”, która jest dostępna m.in. w BWA, a wkrótce będzie dodrukowana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

komentarz usunięty
SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
456
Tak, często
15%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group