Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5948
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warto na to głosować!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 8 maja 2019, 6:12
Aktualizacja: Czwartek, 9 maja 2019, 9:13
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Mariusz Synówka
"Międzypokoleniowa Akademia Umiejętności i Pasji", „Promujemy Życie” oraz "Góry Bezpieczne" – to trzy projekty dla mieszkańców Jeleniej Góry złożone do dolnośląskiego budżetu obywatelskiego przez Mariusza Synówkę. Wnioski przeszły już pozytywną ocenę merytoryczną. Teraz warunkiem ich realizacji, jest uzyskanie odpowiedniej liczby głosów podczas głosowania, które rozpoczyna się 13 maja br. i potrwa dwa tygodnie.
Są to pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, dlatego proszę wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry o głosowanie na nasze jeleniogórskie projekty, bo jeśli nie wywalczymy sobie zwycięstwa, wygrają projekty z innych miast i pieniądze trafią do Lubania, Zgorzelca czy Bolesławca – mówi wnioskodawca i jeleniogórski społecznik Mariusz Synówka, który zgłosił trzy swoje pomysły.

Pierwszy to projekt nr 151 "Międzypokoleniowa Akademia Umiejętności i Pasji”.

Projekt zakłada organizację wyjazdów dla dziadków z wnukami (od lipca do października) w różne ciekawe miejsca – opowiada Mariusz Synówka. - Wśród propozycji znalazły się m.in.: "Galeria pod Aniołem" w Dobkowie, agroturystyka "Podkówka" w Świdniku, "Ziołowa Zagroda" w Rzeszówku, "Wioska Barwnych Wątków" w Chrośnicy czy ROCK'si goewyprawy. To pomysł na umożliwienie kreatywnego, ciekawego (a co najważniejsze - z dala od gier komputerowych i telewizora) spędzenia czasu przez dziadków razem ze swoimi wnukami – opowiada pomysłodawca. - Zróżnicowana tematycznie oferta edukacyjno - rozrywkowa w postaci warsztatów w terenie zapewni dużo ciekawych wrażeń, ale także i wiele nauczy młodszych i nieco starszych uczestników imprez. Dzieci będą mogły miło spędzić czas w towarzystwie dziadków, którzy niejednokrotnie dysponują (niestety niedocenianą) wielką wiedzą, ale nie zawsze mają możliwość by zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu. Bo dziadkowie to często taka nasza rodzinna Wikipedia! Wszystkie koszty (transport, uczestnictwo w warsztatach) pokryte zostałyby ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego "Aktywny Dolny Śląsk 2019" – dodaje M. Synówka.

Drugi projekt nr 158 to kontynuacja działań w ramach akcji "#Promujemy Życie".

Tym razem chodzi o cykl prezentacji, prowadzonych przez ratowników medycznych oraz harcerskich instruktorów – wyjaśnia Mariusz Synówka. - Akcja ma uzmysłowić uczestnikom biorącym udział w spotkaniach, jak łatwo w 3-4 krokach doprowadzić do przywrócenia akcji serca. Podobnie jest w sytuacji stosowania manewru (chwytu) Heimlicha przy zadławieniach. Nagłe ustanie akcji serca oraz zadławienia to najczęściej występujące wypadki mogące skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią poszkodowanego. Dzięki zaplanowanemu cyklowi kilkunastu imprez pragniemy dotrzeć z tą cenną wiedzą do jak największej grupy ludzi. Poprzez szeroko zakrojoną kampanię informacyjną mamy zamiar uświadomić odbiorcom (uczestnikom czynnie biorącym udział w spotkaniu, jak i tylko obserwatorom), że niejednokrotnie sami (dzięki prostym umiejętnościom) możemy skutecznie udzielić pierwszej pomocy zanim na miejscu zdarzenia pojawią się ratownicy. Umiejętność reagowania w potrzebie oraz bezinteresownego niesienia pomocy to jeden z filarów społeczeństwa obywatelskiego. Zajęcia przygotowywane są w Jeleniej Górze (min. 3x) w Galerii Sudeckiej, w Mirsku oraz kilku innych miejscowościach. Aby w sposób naturalny zwiększyć frekwencję - zamierzamy "przyłączyć" się do już zaplanowanych większych imprez (np. "Dni Mirska").Mamy tylko 4 minuty na uratowanie życia - nie zmarnujmy ani sekundy – apeluje wnioskodawca.

I ostatnia propozycja - to "Góry Bezpieczne", czyli projekt nr 173.

To cykl działań, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek. Jak przekonuje pomysłodawca, turyści (indywidualni i zorganizowane grupy) bardzo często zaniedbują podstawowe zasady dotyczące bezpiecznych zachowań na szlakach. Niefrasobliwość może skutkować wypadkami, a czasem też doprowadzić do tragedii. Może sprowadzić poważne zagrożenie na innych uczestników eskapad.

Dzięki organizacji górskich imprez (rajdów) połączonych z dyskusją (prelekcjami) o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na szlakach mamy nadzieję podnieść świadomość turystów w kwestii dbałości o siebie i innych spędzających wolny czas w górach. Instruktorzy i przewodnicy PTTK podczas marszruty (zaplanowano 5 - 6 rajdów o łącznej długości ok. 50 km) zaznajomią prowadzone grupy z zasadami bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach oraz niesienia pomocy potrzebującym tak, by nie narażać własnego bezpieczeństwa. Równoległym elementem naszego działania ma być uświadomienie jak najszerszej grupie potencjalnych turystów (za pośrednictwem udziału mediów w projekcie), że nie powinniśmy tak do końca zawierzać naszego bezpieczeństwa nowoczesnym technologiom. Planujemy zamontować na szlakach dodatkowe oznakowanie (upoważnieni "znakarze" PTTK podzielą trasę na sektory), które pomoże określić miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy (bez pomocy mobilnych aplikacji). Będą to małe odblaskowe tabliczki umieszczone bezpośrednio przy oznaczeniu koloru szlaku, na których będą numery sektorów (na całej długości trasa turystyczna zostanie podzielona na sektory - np. o długości ok. 1 km). Osoby ze słabszą orientacją terenową łatwiej określą swoje położenie na mapie, gdzie znajdą się te same informacje. W przypadku konieczności wezwania pomocy ułatwimy określenie miejsca dokąd mają dotrzeć ratownicy. Gdy "zgubimy" kogoś na szlaku będziemy mogli łatwo go zlokalizować bez angażowania specjalistycznych służb. Gdy w nocy zabłądzimy schodząc z trasy - latarka w telefonie może odnaleźć odblask tabliczki i pomóc wrócić na szlak. To nowatorski projekt, który swój start będzie miał na Dolnym Śląsku. Zyskał już aprobatę policji, GOPR, Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz Straży Leśnej. Również Rafał Fronia - znany polski himalaista, członek Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 poparł nas pomysł słowami: „można podać dużo przykładów, że ten pomysł ma szansę pomóc... i ani jednego, że może zaszkodzić" – dodaje M. Synówka.

Więcej informacji na temat projektów można znaleźć na stronie https://aktywny.dolnyslask.pl/, a link do przykładowego formularza do głosowania to https://aktywny.dolnyslask.pl/wp-content/uploads/2019/03/karta_do_glosowania-2019.pdf . Właściwy, aktywny formularz będzie dostępny od 13 maja br. czyli od rozpoczęcia głosowania, które przypominamy - potrwa dwa tygodnie.

Twoja reakcja na artykuł?

15
54%
Cieszy
0
0%
Hahaha
8
29%
Nudzi
1
4%
Smuci
0
0%
Złości
4
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~j 8-05-2019 7:18
Jedyne na co warto głosować to PIS
~doctror 8-05-2019 7:58
do: ~j (7:18)
Mariusz Sosnówka - niespełniony, niewybieralny radny?
~mareczek 8-05-2019 13:18
do: ~doctror (7:58)
Synowka to sie moze jeszcze zajmie hodowla jedwabnikow.
~ 8-05-2019 8:44
Odwal się od pana Mariusza,zrób chociaż w połowie to co on.
~to 8-05-2019 9:06
To seniorzy nie mogą sami zapłacić za wyjazd z wnukami muszą mieć dofinansowanie !
~fafik 8-05-2019 9:46
Nie popieram akurat tej inicjatywy pana Synówki. Uważam, że w mieście przydałoby się więcej parkingów wokół obiektów atrakcyjnych turystycznie. Środki publiczne nie powinny trafiać do osób prywatnych w żaden pośredni sposób. Infrastruktura - owszem. Sektory, oznakowania-owszem. Finansowanie wycieczek dziadków z wnukami - nie.
~piotrr 8-05-2019 10:06
Największe dwa problemy w JG to brak atrakcyjnych ofert pracy i (przynajmniej na Zabobrzu) brak parkingów. Ta druga sprawa b.łatwa do załatwienia a problem narasta z każdym dniem. Są dni kiedy w okolicy ul. Różyckiego, Szymanowskiego, Karłowicza nie można znaleźć ani jednego miejsca do parkowania, to ostatni moment na podjecie działań. To według mnie są prawdziwe priorytety.
Holender40 8-05-2019 16:45
do: ~piotrr (10:06)
Kupujesz rower i twój problem znika.
~ 8-05-2019 11:50
Każdy ma prawo podejmować inicjatywy i brawo dla tych, którzy chociaż próbują . Nie trzeba się zgadzać ze wszystkim, ilu słuchaczy tyle opinii. Najprościej jednak jest krytykować innych samemu nie robiąc nic ... Dlatego do wszystkich maruderów - sami zacznijcie działać, zróbcie cokolwiek dla regionu i przestańcie w końcu ziać jadem, bo już się Was nie da słuchać...
~mko 8-05-2019 12:26
Moje komputer tylko dyski rzad przez ukradl antypolicji
~Etam 8-05-2019 16:33
Pomysly niewarte uwagi.
~Lofek 8-05-2019 21:57
Ja poprę inicjatywę z wnukami. Fajny pomysł
~Enibeigrekte 9-05-2019 17:16
Parkingi to sprawa miasta.Popieram Mariusza.brawo Ty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group