Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5512
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Warsztaty ze znanym artystą ilustratorem

Czwartek, 8 listopada 2018, 7:25
Aktualizacja: Sobota, 10 listopada 2018, 6:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Warsztaty ze znanym artystą ilustratorem
Fot. Przemek Kaczałko
Uczniowie Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych mieli okazję spotkać się i wziąć udział w warsztatach z Tomaszem Jędruszkiem, który miał swój wkład w ilustrowanie takich gier, jak: Gra o Tron, Star Wars czy Władca pierścieni.
- Zajmuję się tym od 2003 roku. Jestem po architekturze, ale zawsze rysowanie to był mój cel, który realizuję z sukcesami i oby tak dalej - powiedział Tomasz Jędruszek, który działa w grupie Artist on Board, która wspiera ilustratorów-amatorów. - Pamiętam czasy, kiedy miałem 15 lat i nie było takiego dostępu do internetu. Swoich idoli znałem z miesięcznika Fantastyka i zdawałem sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie sięgnąć do tych artystów. Dzisiaj są takie czasy, że można się zbliżyć do artysty-zawodowca i usłyszeć "z pierwszej ręki" to, co nas interesuje - dodał "Morano".

Jak podkreślał artysta, to niezwykła okazja dla młodych ludzi, żeby przeskoczyć z poziomu amatorskiego na profesjonalny.

Czasami spotykam się z grupami, które mają 7 osób i po takim wykładzie jedna jest nadal zainteresowana, ale nawet dla tej jednej osoby warto - podkreślił T. Jędruszek, który po części wykładowej, kiedy to rozmawiał z Tomaszem Wroną i Martinem Waszczukiem oraz odpowiadał na pytania uczniów, przeszedł do części warsztatowej.
Przygotowałem stosunkowo proste zadanie, ale dla tej pracy fundamentalne. Mamy świetne uczelnie plastyczne, ale potem zderzenie z pracą zawodową jest pewnym szokiem. To ćwiczenie pokazuje cały klucz, jak wykonać ilustrację dla klienta - to proste rzeczy jak perspektywa, kolor i kontur, ale mi zajęło prawie 12 lat wykreowanie tych trzech fundamentalnych zasad - dodał gość jeleniogórskiej szkoły.

Tomasz Jędruszek "Morano" - artysta ilustrator posługujący się technikami cyfrowymi. Ilustrował gry planszowe, karciane i RPG, m.in. Zew Cthulhu, Grę o tron, Star Wars, Władcę pierścieni dla Fantasy Flight Games, Neuroshimę i Monastyr dla Portalu, Magic: The Gathering, Dungeons & Dragons dla Wizards of the Coast. Publikował między innymi w "Digital Art Masters", "Expose", "Exotique" oraz "World Greatest Erotic Art". Działa w grupie Artist on Board, mającej na celu niwelowanie dystansu między zawodowymi artystami a amatorami, która przygotowuje szkolenia praktyczne oraz wykłady (www.artstation.com/morano).

Warsztaty wchodzą w skład projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury.
Kurator: Piotr Machłajewski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Jelonka, Format.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
298
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group