Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5524
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warsztaty ze znanym artystą ilustratorem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 listopada 2018, 7:25
Aktualizacja: Sobota, 10 listopada 2018, 6:43
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Uczniowie Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych mieli okazję spotkać się i wziąć udział w warsztatach z Tomaszem Jędruszkiem, który miał swój wkład w ilustrowanie takich gier, jak: Gra o Tron, Star Wars czy Władca pierścieni.
- Zajmuję się tym od 2003 roku. Jestem po architekturze, ale zawsze rysowanie to był mój cel, który realizuję z sukcesami i oby tak dalej - powiedział Tomasz Jędruszek, który działa w grupie Artist on Board, która wspiera ilustratorów-amatorów. - Pamiętam czasy, kiedy miałem 15 lat i nie było takiego dostępu do internetu. Swoich idoli znałem z miesięcznika Fantastyka i zdawałem sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie sięgnąć do tych artystów. Dzisiaj są takie czasy, że można się zbliżyć do artysty-zawodowca i usłyszeć "z pierwszej ręki" to, co nas interesuje - dodał "Morano".

Jak podkreślał artysta, to niezwykła okazja dla młodych ludzi, żeby przeskoczyć z poziomu amatorskiego na profesjonalny.

Czasami spotykam się z grupami, które mają 7 osób i po takim wykładzie jedna jest nadal zainteresowana, ale nawet dla tej jednej osoby warto - podkreślił T. Jędruszek, który po części wykładowej, kiedy to rozmawiał z Tomaszem Wroną i Martinem Waszczukiem oraz odpowiadał na pytania uczniów, przeszedł do części warsztatowej.
Przygotowałem stosunkowo proste zadanie, ale dla tej pracy fundamentalne. Mamy świetne uczelnie plastyczne, ale potem zderzenie z pracą zawodową jest pewnym szokiem. To ćwiczenie pokazuje cały klucz, jak wykonać ilustrację dla klienta - to proste rzeczy jak perspektywa, kolor i kontur, ale mi zajęło prawie 12 lat wykreowanie tych trzech fundamentalnych zasad - dodał gość jeleniogórskiej szkoły.

Tomasz Jędruszek "Morano" - artysta ilustrator posługujący się technikami cyfrowymi. Ilustrował gry planszowe, karciane i RPG, m.in. Zew Cthulhu, Grę o tron, Star Wars, Władcę pierścieni dla Fantasy Flight Games, Neuroshimę i Monastyr dla Portalu, Magic: The Gathering, Dungeons & Dragons dla Wizards of the Coast. Publikował między innymi w "Digital Art Masters", "Expose", "Exotique" oraz "World Greatest Erotic Art". Działa w grupie Artist on Board, mającej na celu niwelowanie dystansu między zawodowymi artystami a amatorami, która przygotowuje szkolenia praktyczne oraz wykłady (www.artstation.com/morano).

Warsztaty wchodzą w skład projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury.
Kurator: Piotr Machłajewski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Jelonka, Format.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 8-11-2018 8:59
Spotkanie z artystą, który osiągnął sukces podziała motywująco na młodych rysowników.
~` 8-11-2018 11:48
Jeden facet a w ciągu 5 lat szkoła wypuszcza 1000 ludzi. Jakie są szanse na dobrą karierę? Policz sam. Szczególnie w tym dole Januszowo/Kościelno/Biedackim.
~n-l 9-11-2018 20:11
do: ~` (11:48)
5x20(maksymalnie 20...) = 100 to mniej niż 1000, prawda? Jedna jest klasa plastyka. Dlaczego akurat 5 lat (szkoła trwa 4)... jesteś. W liczeniu.
~ 8-11-2018 12:35
Jeżeli ktoś wybiera zawód zgodnie ze swoją pasją i umiejętnościami, a nie wedle panującej "mody" to już jest sukces i osobista radość.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group