Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7766
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Warsztaty nt. szacowania wartości środowiska

Sobota, 25 maja 2019, 14:01
Aktualizacja: Niedziela, 26 maja 2019, 5:20
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Warsztaty nt. szacowania wartości środowiska
Fot. Archiwum K. Tęczy
W siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu odbyły się warsztaty specjalistyczne w ramach projektu „Człowiek dla natury – natura dla człowieka. Koegzystencja zamiast konkurencji w dolnośląskich obszarach Natura 2000”.

Program ten jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Polega on na realizowaniu jednodniowych warsztatów w zakresie szacowania wartości środowiska z wykorzystaniem koncepcji wyceny usług ekosystemowych na terenach Natura 2000 oraz oceny oddziaływania środowiska na obszarach Natura 2000. Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy, a także dyskusja nad sposobami wykorzystania zasobów przyrodniczych w rozwoju regionu.

Pierwszą część warsztatów w Bukowcu poprowadziła mgr Marta Sylla z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pokazała w jaki sposób można identyfikować korzyści dla człowieka płynące z obszarów Natura 2000. Następnie poprosiła by uczestnicy warsztatów w formie mapowania partycypacyjnego zakreślili na mapie miejsca o dużym potencjale dostarczania wybranych przez nich najważniejszych korzyści. Jak się okazało biorący udział w szkoleniu, podzieleni na dwie grupy, wykonali bardzo podobne do siebie mapy. Oznacza to, że nasz region jest na tyle przejrzysty, że różne grupy szacujące jego wartość wyciągają bardzo podobne wnioski.

Następnie przedstawiono trzy metody szacowania ekonomicznej wartości środowiska i przykłady ich zastosowania na Dolnym Śląsku.

Drugą część szkolenia poprowadził dr Zbigniew Piepiora z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Katedry Gospodarki Przestrzennej. Przedstawił on wyniki przeprowadzonych badań, na podstawie których dokonano wyceny wartości środowiska. W tym konkretnym wypadku chodziło o teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Żeby jednak przedstawiane wyniki były nam bliższe pokazał także wyniki badań nad próbą oszacowania wartości środowiska w Karkonoskim Parku Narodowym. Nie będę się tutaj rozpisywał nad szczegółami. Podam tylko ogólny wynik. Otóż według tych badan wyszło, że wartość Karkonoskiego Parku Narodowego, jeśli chodzi o jego krajobraz jest wyceniona na kwotę nieco ponad 6 miliardów złotych. Nie jest to oczywiście całkowita wartość KPN-u. Trzeba bowiem do tej kwoty doliczyć jeszcze wartość zalesienia czy występującej tu zwierzyny. Nie mniej otrzymaną kwotą można posługiwać się w sprawach ubezpieczeń czy odszkodowań.

Podsumowując należy stwierdzić, że obecnie posiadamy narzędzia pozwalające w sposób teoretyczny wyceniać środowisko, w którym żyjemy. Są to jednak liczby szacunkowe, nie oddające w pełni wartości tego środowiska. Z reguły bowiem każda wycena jest zaniżona w stosunku do prawdziwej jego wartości.

Do tej pory, poza Bukowcem, warsztaty z oceny oddziaływania na środowisko inwestycji zlokalizowanych na obszarach Natura 2000 i szacowania wartości środowiska, z wykorzystaniem koncepcji wyceny usług ekosystemowych na obszarze Natura 2000 zorganizowano w Kamiennej Górze, Kowarach, Krośnicach i we Wrocławiu. Kolejne planowane są w Miliczu, Wałbrzychu i ponownie we Wrocławiu.

W warsztatach w Bukowcu wzięli udział: przedstawiciele Nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach, Karkonoskiego Parku Narodowego, Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze oraz Związku Gmin Karkonoskich.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group