Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 5851
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Warsztaty kulinarne „Kuchnia Karkonoska”

Piątek, 8 kwietnia 2022, 8:04
Aktualizacja: 8:09
Autor: Przemek Kaczałko/ BS KM
Karpacz: Warsztaty kulinarne „Kuchnia Karkonoska”
Fot. użyczone
W Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu odbyło się wczoraj (7.04) uroczyste zakończenie I etapu polsko-czeskich warsztatów gastronomicznych „Kuchnia Karkonoska”.
Trzydniowe warsztaty odbywały się w ramach współpracy Województwa Dolnośląskiego z Krajem Kralovohradeckim. W jej ramach współpracują także szkoły, w tym placówka z Karpacza. Uczestnicy warsztatów mieli okazję uczyć się od najlepszych mistrzów sztuki kulinarnej z renomowanych hoteli, którzy zdradzili tajniki swojej pracy i pomogli przygotować kilkudaniowe menu – powiedziała dyrektor szkoły w Karpaczu, Bogusława Kozłowska.

W warsztatach udział brali uczniowie z sześciu szkół z polsko-czeskiego pogranicza. Stronę polską reprezentowali adepci sztuki kulinarnej z Dolnośląskich Zespołów Szkół w Biedrzychowicach, Karpaczu oraz Bożkowie. Czechy reprezentowali uczniowie szkół z Kraju Kralovohradeckiego: z Hradca Kralove, Trutnova i Novej Paki. Dwuosobowe zespoły z każdej ze szkół odbyły 3-dniowe warsztaty pod okiem trenerów - szefów kuchni z doświadczeniem w najlepszych dolnośląskich restauracjach. Podczas szkolenia uczniowie mogli wymienić się przepisami i wspólnie połączyć tradycje kulinarne z obu stron granicy. Mieli także okazję poznać w jaki sposób uczy się sztuki kulinarnej w sąsiednich krajach.

Warsztaty pokazały nam, że z prostych, lokalnych składników można przygotować piękne i wykwintne dania. Mimo bariery językowej nauczyliśmy się współpracować, ale musieliśmy także zmierzyć się z presją, ponieważ przygotowanie bankietu finałowego na 60 osób było sporym wyzwaniem - mówiła Dominika Ziemkiewicz, uczestniczka warsztatów i uczennica DZS w Karpaczu.

Gośćmi uroczystości byli m. in. senator Krzysztof Mróz, starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski, Jerzy Komorowski - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz samorządowcy z Czech.

Dolny Śląsk to tygiel kultur i wspólna historia Polski, Czech i Niemiec. Na przestrzeni wieków przemieszały się tu także tradycje kulinarne tych narodów. Przygotowane przez uczniów szkół z polsko-czeskiego pogranicza potrawy pozwoliły na wymianę przepisów i doświadczeń stanowiąc znakomite doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłej pracy – powiedział senator Krzysztof Mróz.

W podziękowaniu za wysiłek i wspólne gotowanie dla uczestników warsztatów przygotowano upominki. Nagrodzono także nauczycieli, którzy na co dzień przekazują swoją wiedzę uczniom szkoły i przygotowują ich do zawodu. Warsztaty w Karpaczu były pierwszym etapem wspólnego polsko-czeskiego projektu. W planach jest kontynuacja i kolejne etapy, które mają odbywać się zarówno w polskich jak i czeskich szkołach.

Twoja reakcja na artykuł?

26
81%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group