Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6727
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: “Wariacje Goldbergowskie” Bacha w Pałacu Wojanów

Piątek, 3 kwietnia 2015, 8:09
Aktualizacja: 10:15
Autor: Manu
Region: “Wariacje Goldbergowskie” Bacha w Pałacu Wojanów
Fot. Organizator
W wielkanocny poniedziałek (6.04) o godz. 17.00 w Pałacu Wojanów, w ramach VII Festiwalu Concerti Pasquali 2015, wystąpi Marek Pilch – klawesyn. W programie utwór Johanna Sebastiana Bacha – “Wariacje Goldbergowskie”. Wstęp wolny.

“Wariacje Goldbergowskie” są od lat jednym z najchętniej słuchanych utworów Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988). Dzieło Bacha jako “środek nasenny” podczas nocnych udręk hrabiego serwować miał Johann Gottlieb Goldberg, urodzony w Gdańsku wybitnie uzdolniony klawesynista. I chyba za żadną inną pracę nie otrzymał Bach tak znacznego wynagrodzenia. Hrabia ofiarował mu złoty kubek, wypełniony stu luidorami.

Marek Pilch grę na organach oraz na klawesynie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Hochschule für Musik w Trossingen jako stypendysta DAAD. W 1992 r. zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku. W roku 1997 był finalistą na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Hamburgu. Aktualnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową jako organista, klawesynista i kameralista. Wspólnie z Muzeum Historii Katowic prowadzi cykl: “Koncerty na zabytkowym fortepianie” poświęcony interpretacjom muzyki fortepianowej i kameralnej wykonywanej na fortepianie Ernsta Irmlera z roku 1860. Współpracuje także z polsko-niemieckim Stowarzyszeniem na Rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów (VEESO) oraz Internationale Heinrich Schuetz Gesellschaft. Od 2003 r. pracuje również jako asystent na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 2011 r. uzyskał tytuł doktora sztuki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group