Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 2927
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Walonowie zapraszają na wędrówkę

Czwartek, 6 maja 2010, 9:07
Aktualizacja: Sobota, 8 maja 2010, 18:45
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Walonowie zapraszają na wędrówkę
Fot. ....
W najbliższą niedzielę, 9 maja odbędzie się uroczyste otwarcie „Szlaku Walońskiego”. Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 pod Lipą Sądową w Szklarskiej Porębie Dolnej. Dla uczestników wędrówki przygotowano spotkanie z Wielkim Mistrzem Walońskim oraz ognisko z poczęstunkiem. Tego samego dnia swoją najnowszą książkę zaprezentuje historyk sztuki i dyplomowany kustosz, dr Przemysław Wiater.

Pomysłodawcą jedynego w swoim rodzaju „Szlaku Walońskiego” było Stowarzyszenie „Zdolna Dolna”, integrujące mieszkańców i miłośników tej części miasta. Przy realizacji tego projektu zaangażowały się m.in. władze Szklarskiej Poręby, Karkonoski Park Narodowy, tutejsze nadleśnictwo, Sudeckie Bractwo Walońskie, Towarzystwo Izerskie, a nawet Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Trasa wędrówki nawiązuje do tradycji Karkonoszy, Gór Izerskich i Walończyków.

Szlak prowadzi spod kościoła cmentarnego p.w. Matki Boskiej Różańcowej na Dolnej, obok Lipy Sądowej, doliną Kamieńczyka, następnie poprzez Wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi, Wlastimilówkę, Złoty Widok, Grób Karkonosza, Chybotek i z powrotem do Szklarskiej Poręby Dolnej. – Jest to trasa łatwa, dostępna dla wszystkich turystów, niezależnie od wieku i stopnia przygotowania – potwierdzają pomysłodawcy projektu. Na trasie ustawiono ilustrowane tablice z opisami najciekawszych miejsc. Szlak posiada swój mały przewodnik wraz z mapką sytuacyjną.

Jest on dostępny w Referacie Promocji Miasta. Zbiórka wszystkich chętnych na niedzielne wędrowanie odbędzie się pod Lipą Sądową o godz. 12.00. Podczas uroczystego otwarcia szlaku zostanie przecięta symboliczna wstęga. Pierwszym przystankiem dla uczestników wycieczki będzie wizyta w Starej Chacie Walońskiej i spotkanie z Juliuszem Naumowiczem. Następnie powrót dalszą trasą szlaku i odpoczynek w Chacie Izerskiej w Szklarskiej Porębie Dolnej. Tam też odbędzie się prezentacja książki Przemysława Wiatera, pt. „Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich”.

Walonowie to ludzie gór i poszukiwacze drogocennych kamieni. Ich dawną siedzibą była Stara Wieś Szklarska, dzisiejsza Szklarska Poręba Dolna. Jest to najstarsza część miasta, ściśle związana z walońskimi tradycjami. To Walonowie odnaleźli na tych terenach przypominający złoto piryt, odkryli złoża dymnego kwarcu, w dolinie Kamiennej złoto, ametysty i granaty, a w potokach Gór Izerskich – perły. Dzisiaj na Dolnej można spróbować walońskiego chleba, napić się naturalnie warzonego piwa i usłyszeć walońskie legendy w okolicznych pensjonatach. Niedzielna impreza zakończy się ogniskiem oraz poczęstunkiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1033
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group