Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 5296
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Walka o Pawilon Norweski w Cieplicach

Sobota, 16 sierpnia 2014, 6:59
Aktualizacja: Niedziela, 17 sierpnia 2014, 8:23
Autor: Przemo/ Angela
Jelenia Góra: Walka o Pawilon Norweski w Cieplicach
Fot. Archiwum Muzeum Przyrodniczego
Kontrkandydat Marcina Zawiły w najbliższych wyborach samorządowych, Paweł Wilk wystosował list otwarty do prezydenta Jeleniej Góry, w imieniu Ruchu Społecznego "Siła Mieszkańców" w sprawie wstrzymania procesu sprzedaży Pawilonu Norweskiego oraz wspólnej pracy nad wykorzystywaniem tego wspaniałego zabytku zgodnie z jego przeznaczeniem – czyli jako dar twórców Parku Norweskiego dla społeczności Cieplic.

Członkowie ruchu społecznego "Siła Mieszkańców" zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie przed Pawilonem Norweskim w niedzielę, 17. sierpnia o godz. 15:00, gdzie zaprezentują własne pomysły na zagospodarowanie obiektu. Chcą także zapoznać się z opinią mieszkańców miasta i zebrać podpisy pod listem otwartym do prezydenta.

W sprawie sprzedaży Pawilonu Norweskiego odbyły się już dwa przetargi. Ostatni 8.sierpnia br. – Mimo że zgłosił się jeden z zainteresowanych kupnem tego obiektu, nie przystąpił on do przetargu – mówi Jacek Praszczyk, naczelnik Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Jelenia Góra. – Obecnie przygotowywane są dokumenty do kolejnego postępowania. Zgodnie z prawem Urząd może teraz zbyć obiekt w drodze rokowań, które różni się od przetargu tylko jedną rzeczą – może być to sprzedaż ratalna. Decyzja prezydenta w tej sprawie jeszcze nie zapadła – dodaje J. Praszczyk.

W pierwszym przetargu ceną minimalną obiektu były 3 mln 300 tys. zł, w II przetargu obniżono ją do 2 mln 900 tys. zł, ale w związku z tym, że jest to obiekt zabytkowy nabywca zapłaci tylko 50 proc. tej wartości.

- Szacuję, że roczne utrzymanie tego obiektu to około 1 mln zł, stąd decyzja o sprzedaży tego pawilonu – tłumaczy M. Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Za te pieniądze z powodzeniem można utrzymać żłobek lub dodatkowe przedszkole. Dopóki w budynku było Muzeum Przyrodnicze, to nie dyskutowaliśmy z tymi kosztami, ale teraz na utrzymywanie pustego budynku nas po prostu nie stać. Chcemy go sprzedać, ale z wyraźnym zaznaczeniem funkcji, pod którą można go kupić. Będzie to również funkcja gospodarcza – dodaje M. Zawiła.

Pismo przeciwko sprzedaży tego budynku składała również Rada Cieplic. – Uważamy, że jest to obiekt o wyjątkowej wartości, dlatego powinien zostać w gestii Miasta – mówi Anna Bałkowska, przewodnicząca Rady Cieplic. – Pomysłów na jego zagospodarowanie mamy wiele – dodaje.

Prezentujemy treść listy otwartego:
Szanowny Panie Prezydencie,
Zwracam się do Pana jako mieszkaniec Jeleniej Góry do drugiego mieszkańca Jeleniej Góry. Jako obywatel do obywatela. Jako ciepliczanin do ciepliczanina.
Zwracam się z wnioskiem w imieniu własnym i tysięcy mieszkańców naszego pięknego miasta, aby powstrzymał Pan proces sprzedaży Pawilonu Norweskiego zlokalizowanego w cieplickim parku.
Budynek ten należy do najciekawszych obiektów budowlanych w Jeleniej Górze. Jest perłą wśród naszych zabytków. Jest jedną z ważnych atrakcji naszego miasta, którego siłą powinna być coraz ciekawsza oferta turystyczna. Jego historia ściśle splata się z historią Parku Norweskiego, a poprzez to jest integralną częścią historii Cieplic Śląskich Zdrój jako - jeszcze do niedawna - samodzielnej wspólnoty samorządowej.
Dla zrozumienia i podkreślenia niepodważalnych przesłanek tego kto powinien pełnić pieczę właściciela Pawilonu pozwolę sobie przypomnieć, że 27 lutego 1906 r. Eugen Füllner ogłosił, iż chce ufundować mieszkańcom Cieplic publiczny park. W trakcie realizacji projektu powstał pomysł wzniesienia centralnego pawilonu, który służyć miał jako miejsce odpoczynku dla spacerowiczów. O kształcie budynku zadecydowała fascynacja Füllnera architekturą restauracji Frognerseteren w Oslo.
Biorąc pod uwagę powyższy fakt, iż od samego początku Pawilon Norweski był prezentem dla wspólnoty mieszkańców Cieplic Śląskich Zdrój, a także podkreślając, że sprzedaż tego wspaniałego zabytku architektonicznego byłaby niepowetowaną stratą dla interesu publicznego jeleniogórzan, zwracam się z wnioskiem, aby pozostawił Pan Pawilon Norweski we władaniu Miasta Jelenia Góra.
Jednocześnie – w związku z tym, że Pan Prezydent swoją decyzję o sprzedaży motywuje brakiem koncepcji zagospodarowania tego pięknego i wartościowego kulturowo budynku, a także koniecznością ponoszenia kosztów jego utrzymania - chciałbym zaproponować naszą pomoc i wsparcie dla ocalenia Pawilonu Norweskiego i zachowania go we władaniu Gminy Jelenia Góra.
Ruch Społeczny "Siła Mieszkańców", który mam zaszczyt reprezentować, zatrudni, we własnym zakresie i na własny koszt, ekspertów w celu dogłębnego przeanalizowania wszystkich możliwych dróg dla realizacji najlepszego merytorycznie i najbardziej ekonomicznego modelu funkcjonowania tego obiektu jako nieruchomości miejskiej - tętniącej życiem i dostępnej dla mieszkańców Jeleniej Góry, a także licznej rzeszy turystów oraz kuracjuszy.
W tym celu powołałem Zespół Ekspercki, który do dnia 15.10.2014r. przedstawi Panu Prezydentowi swoje konkluzje, tak aby Miasto Jelenia Góra mogło efektywnie zagospodarować Pawilon Norweski bez konieczności wyzbywania się go na rzecz nieokreślonych podmiotów prywatnych.
Biorąc pod uwagę Pańskie ostatnie wypowiedzi o wcale nie najgorszej kondycji miasta, chciałbym zwrócić uwagę, że sprzedaż tego unikatowego budynku nie uratuje budżetu Jeleniej Góry. Przeciwnie, jego zachowanie i wykorzystanie przez Miasto Jelenia Góra, może się stać dla Miasta ciekawą alternatywą pozyskiwania środków z usług turystycznych i uzdrowiskowych.
Zatem nie trzeba się spieszyć ze sprzedażą.
W trosce o wspólne dobro mieszkańców Jeleniej Góry, a szczególnie dzielnicy Cieplice Śląskie Zdrój wnioskujemy o przyłączenie się do nas w szlachetnym zamiarze i zadaniu ocalenia naszego kulturowego bogactwa i zasobu.
Jestem przekonany, że członkowie naszego ruchu społecznego, korzystając ze swojego doświadczenia jako niezależnych fachowców, przedsiębiorców, odważnych i rozważnych obywateli czerpiących z kreatywności i innowacyjnego patrzenia na miasto, wspólnie rozwiążą wszystkie aspekty funkcjonalne i finansowe utrzymania Pawilonu Norweskiego.
Pozwoli to zachować i uszanować intencje oraz cel jaki przyświecał twórcom i budowniczym Pawilonu Norweskiego. Zaś mieszkańcy naszego miasta nadal będą mogli się być dumni i cieszyć się tym pięknym obiektem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group