Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7770
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzeszów: Walentynki ze... świętym Walentym

Czwartek, 13 lutego 2020, 7:05
Aktualizacja: 15:28
Autor: Jacek Trybuła
Krzeszów: Walentynki ze... świętym Walentym
Fot. Użyczone/Opactwo w Krzeszowie
Z okazji Walentynek w dniach od piątku (14 lutego) do niedzieli (16 lutego) zakochani będą mogli odwiedzić Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie i znajdujące się tam relikwie Świętego Walentego.

Relikwiarz na co dzień znajdujący się w krzeszowskim Mauzoleum Piastów Śląskich wystawiony zostanie w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie.

Czym jest ta niezwykle popularna relikwia? To przepięknie zdobiony, inkrustowany złotem szklany relikwiarz, w którego wnętrzy tuż obok listu potwierdzającego autentyczność relikwii, znajduje się drewniane pudełeczko, a w nim... zawinięty w płótno palec Walentego. Jaki to palec? Tego nie wiadomo, ale ta niewiedza naturalnie nie przeszkadza nikomu. Szczątki w okolicach popularnych walentynek odwiedzane są przez wielu zakochanych. My również zapraszamy do odwiedzenia w najbliższym czasie Europejskiej Perły Baroku i znajdującego się tam skarbu.

Święty Walenty to biskup i męczennik (III w.), orędownik podczas ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji) oraz coraz popularniejszy patron zakochanych. Jako kapłan gorliwie zajmował się obowiązkami swego stanu, a swą wielką świątobliwością zdobył sobie szczególny szacunek nie tylko u chrześcijan, ale nawet u pogan. Wedle opowiadań hagiograficznych cesarz zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat., a św. Walenty często ten zakaz łamał. Został aresztowany i torturowany poprzez bicie kijami, aby wyparł się Chrystusa i oddał pokłon bożkom. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Ostatecznie św. Walenty został ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group