Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6876
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wakacyjne remonty w jeleniogórskich szkołach

Sobota, 18 lipca 2015, 7:22
Aktualizacja: Niedziela, 19 lipca 2015, 7:35
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Wakacyjne remonty w jeleniogórskich szkołach
Fot. Katarzyna Pruś
Choć szkolne mury świecą pustkami, to jednak w klasach i sportowych salach nie zapanowała cisza. Wiele szkół przeżywa teraz gorący okres z racji trwających w nich remontów. Zaplanowano je w ponad 20 jeleniogórskich jednostkach oświatowo–wychowawczych.

Sukcesywnie rozpoczynające się prace dotyczą w dużej mierze renowacji dachów, wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, remontów klas i sal gimnastycznych. Duże przedsięwzięcie zaplanowano w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”. Oprócz remontu dachu, na dwóch budynkach szkolnych zostanie wybudowane… wielofunkcyjne boisko o sztucznej nawierzchni. Inwestycje w tej szkole wyniosą ok. 400 tys. złotych.

Jak poinformował nas Paweł Domagała, naczelnik jeleniogórskiej oświaty, zdecydowana większość prac remontowo-budowlanych jest finansowana z budżetu miasta, a ich łączny koszt wyniesie około 1.500 tys. złotych. Oprócz tego miasto poniesie w najbliższym czasie wydatki inwestycyjne rzędu 1.510 tys. zł m.in.: na modernizację ciągu pieszo-jezdnego w obrębie SP nr 8 w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły, na wymianę dźwigu towarowo-kuchennego w MP nr 2, wykonanie elewacji w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” a także inne wydatki. Planowane są też zakupy inwestycyjne na ogólną kwotę 200 tys. zł.

W wielu placówkach, niezależnie od otrzymanego dofinansowania, dyrektorzy samodzielnie pozyskują fundusze na remonty bądź doposażenie szkół. - Często zdarza się, że na dodatkowe prace lub zakup wyposażenia wpłacają rady rodziców lub zewnętrzni sponsorzy. Nierzadko jest to także wsparcie rzeczowe – dodaje naczelnik. W czasie wakacji w każdej praktycznie placówce konserwatorzy i dozorcy tam zatrudnieni, podejmują ciężar prac remontowych i działają niezależnie od prac wykonywanych przez specjalistyczne firmy zewnętrzne.

Remont trwa aktualnie m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze. We wrześniu uczniowie będą mogli skorzystać z nowej, trzeciej już w tej szkole, pracowni chemicznej, a także z pracowni multimedialnej. Zostanie też dokończony remont jednej z łazienek. Elwira Kozak – dyrektor Zespołu Szkół przewiduje, że prace powinny skończyć się do końca wakacji. – Skończyliśmy już remont sali multimedialnej, trwają też zaawansowane prace w pracowni chemicznej, także na wrzesień powinniśmy być gotowi. Zostanie nam tylko kwestia wyposażenia tych pomieszczeń – poinformowała nas Elwira Kozak.

Pracownia multimedialna, która będzie pełniła także funkcję sali konferencyjnej, powstała w wyniku adaptacji pomieszczenia po starej bibliotece. - W tamtym roku, dzięki wkładom finansowym rodziców, który wyniósł aż 40 tys. złotych, udało się nam oddać do użytku nową bibliotekę. W tym roku pustą salę postanowiliśmy wykorzystać na dużą pracownię. Bez pomocy rodziców byłoby to jednak niemożliwe – mówi Elwira Kozak.
Dzięki dofinansowaniu remontu przez Miasto możliwy był zakup wszystkich materiałów budowlanych.

Dyrektor szkoły zapewnia, że tym razem będzie próbowała zachęcić rodziców do pomocy przy zakupie nowego wyposażenia.- Zależy nam jak najlepszym wyposażeniu klas, które poprawią jakość dydaktyki i zmobilizują młodzież do nauki – podkreśla.

Ogółem baza jeleniogórskiej oświaty w najbliższym czasie doinwestowana zostanie z budżetu Miasta na kwotę 3.210 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group