Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 2307
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Żeromie o oszczędzaniu energii elektrycznej

Wtorek, 9 stycznia 2018, 17:40
Aktualizacja: 18:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W Żeromie o oszczędzaniu energii elektrycznej
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze gościł wczoraj (8.01) dra inż. Macieja Gwoździewicza z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, który opowiadał gimnazjalistom o racjonalizacji zużycia energii w gospodarstwie domowym. Podczas wykładu młodzież mogła zapoznać się z wieloma praktycznymi poradami, które następnie będzie mogła zastosować w życiu codziennym.

Poniedziałkowy wykład otwarty nie był pierwszą tego typu inicjatywą w popularnym "Żeromie". Co jakiś czas zapraszani są goście, którzy potrafią przedstawić temat w sposób przystępny dla uczniów. - Staramy się poszerzać horyzonty naszej młodzieży - podkreśliła Małgorzata Kozińska, dyrektor ZSO Nr 1.

Na początek dr Gwoździewicz pokazał zgromadzonym, jak obliczyć roczny koszt zużycia energii dla żarówki. Ponadto przedstawił procentowe wartości zużycia energii dla poszczególnych sprzętów domowych, aby uzmysłowić, które artykuły gospodarstwa domowego potrzebują najwięcej prądu.

W dalszej części spotkania była mowa o praktycznych wskazówkach, które pozwolą na ograniczenie poboru prądu, m.in. dzięki inteligentnym przedłużaczom, wygaszaniu ekranu telefonu czy monitora, a także o efektywnym korzystaniu z oświetlenia i sprzętu AGD. Nie zabrakło też wątku dotyczącego metody palenia węgla "od góry", która pozwala na większą efektywność energetyczną oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, a także o przewidywanej przyszłości, czyli rosnącej popularności samochodów elektrycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group