Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6701
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Zdrojowym lada dzień przeprowadzka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 5 stycznia 2009, 8:57
Aktualizacja: 10:36
Autor: TEJO
Jeszcze w tym roku zacznie się remont sceny w Teatrze Zdrojowym: aktorzy będą grali tylko na gościnnych występach. Na zdjęciu – Lidia Lisowicz podczas premiery "Pobiegli do Betlejem" z grupą młodych adeptów teatru.
Fot. TEJO
W najbliższych dniach zostanie otwarta przybudówka do Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Poprawią się warunki dla publiczności i komfort pracy aktorów. Ale zabytek czeka kolejny remont – tym razem poważniejszy i dotyczący sceny.

Lustrzana przybudówka na tyłach zabytkowego obiektu kryje w sobie nowoczesne garderoby, część administracyjną, salę prób, sanitariaty dla publiczności i szatnię – to wszystko, czego brakowało w Teatrze Zdrojowym przed jego poszerzeniem.

Aktorzy gnieździli się w garderobach urządzonych w pomieszczeniach nad sceną, do których trzeba było wspinać się po stromych i niewygodnych schodach. Groziło to upadkiem, zwłaszcza w strojach, które artyści zakładali, aby zagrać w przedstawieniach.

Fatalne wrażenie sprawiały też sanitariaty, których woń witała wielu gości Teatru Zdrojowego już na samym progu placówki. Brakowało porządnej szatni, nie mówiąc już o foyer. To wszystko lada dzień zostanie oddane do użytku w nowej części gmachu.

Ale to nie koniec zmian w cieplickiej placówce. Działający od 1 stycznia 2008 roku Zdrojowy Teatr Animacji szykuje się już do remontu sceny. Ten z kolei potrwa kilkanaście miesięcy i sprawi, że aktorzy będą grali jedynie na gościnnych występach. Gdzie? Jeszcze nie wiadomo. – Na pewno sobie jakoś poradzimy, bo bywało gorzej – mówi Jacek Maksimowicz, aktor ZTA.

Modernizacja sceny zakłada montaż najnowocześniejszych urządzeń potrzebnych w teatrze. Reflektory będą ukryte pod sufitem i wysuwane tylko na czas przedstawień. Scena będzie większa, choć nie da się jej wyprostować (dziś jest pochylona pod pewnym kątem). W sali staną też nowoczesne fotele, a stanowiska akustyka i elektryka zostaną przeniesione na balkon, który ulegnie „skróceniu”. Do dyspozycji publiczności pozostaną w zamian „loże szyderców”, zajmowane dotychczas przez obsługę techniczną placówki.

Pieniądze na remont, 10 milionów euro, udało się uzyskać dzięki wsparciu funduszy europejskich. Po modernizacji Zdrojowy Teatr Animacji będzie jedną z najnowocześniejszych scen na Dolnym Śląsku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~reif 5-01-2009 10:11
mam lekkie obawy czy ten remont nie ujmie niepowtarzalności tego wspaniałego obiektu. zdanie o: skróceniu balkonu i zmianie foteli na nowoczesne nie brzmi zachecająco.
~Pompon 5-01-2009 10:13
<i> na pewno, przepraszam :-) </i>
HankaOdRumcajsa 5-01-2009 10:19
...fajnie, coś się dzieje w Zdrojowej w końcu...
~ptyś 5-01-2009 12:46
Fotele w końcu do wymiany bo już są tak zniszczone że można porwac ubranie o wystające miejscami sprężyny. A umiejscowienie kabin elektryka i akustyka też uważam za słuszne ( na balkonie ) bo zajmują miejsca w lożach i czasem ich światełka przeszkadzają widowni.
~no jasne 5-01-2009 12:48
a Norwida splądrowanego i ograbionego pozostawił po latach swego dyrektorowania
~Taaa... 5-01-2009 13:54
Norwid splądrowany i ograbiony? Ty - no jasne - chyba z koniem na głowy się pozamieniałeś albo nie wiesz o co chodzi. Słyszałeś dzwon ale nie wiesz w który kościele. Lepiej nic nie pisz już bo wyjdziesz na jełopa!
~taa, jełopie 6-01-2009 15:28
się przejdź po teatrze a potem głos zabieraj

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group