Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7145
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W urzędzie pracy nauczą się „migać”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 września 2009, 8:08
Aktualizacja: 16:36
Autor: Angela
Fot. ......
Piętnastu pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze rozpoczęło kurs języka migowego. Potrwa przez kolejnych pięć weekendów i zakończy się egzaminem, na podstawie którego kursanci otrzymają certyfikaty. Wykwalifikowani pod tym kątem pracownicy znacznie ułatwią życie głuchoniemych i niedosłyszących petentów.

Drugie dwudniowe szkolenie po sześć godzin dziennie odbędzie się dziś. Kolejne będą realizowane w terminach 19 – 20 września, 3 - 4 oraz 17 – 18 października, kiedy zostanie przeprowadzony egzamin.

– W Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim mieszka wiele osób głuchoniemych i niedosłyszących, które napotykają na szereg barier w Urzędzie Pracy – przyznaje Urszula Filipczuk Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Migający pracownicy urzędu to realizatorzy kluczowych usług i wspomagających je instrumentów rynku pracy.Dotychczas tylko trzy osoby w jeleniogórskim PUP potrafią migać, w tym pani dyrektor.

– Ogólnie tłumaczy języka migowego jest niewielu – mówi Leszek Karbowski prezes Towarzystwa Walki z Kalectwem – dlatego wspólnym wysiłkiem wychodzimy naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu oraz europejskim standardom. Trzy lata temu również przeprowadzane były takie kursy, w których udział wzięli pracownicy urzędu pracy, ZUS-u, szkół podstawowych, banków i innych instytucji.

Wykłady dla pracowników PUP- u są prowadzone przez Halinę Lipską – dyplomowanego tłumacza języka migowego z Polskiego Związku Głuchych. Kurs został zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy przy współudziale Jeleniogórskiego Oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 12-09-2009 10:02
No wŁasnie, co z pozostaŁymi urzędami????
~taka! 12-09-2009 12:07
za mało godzin nauki!!! stanowczo!! nic im to nie da, po miesiacu zapomną co się nauczyli. Może podstawy opanują, ale to na prawde za mało!
rymcycymcy 12-09-2009 12:27
Miganie ...od roboty, to podstawowa umiejętność wszystkich urzędników. Nie ma potrzeby o tym pisać ;)
~bajerowicz 12-09-2009 14:08
Ciekawe ile głuchoniemych jest zarejestrowanych w urzędzie pracy? No i jakie ma dla nich oferty pracy tutejszy urząd? A co do standartów europejskich to dobrym przykładem jest tablica swietlna zamontowana na budynku urzędu i nikomu nieprzydatna.Bagatela kosztowała tylko 70 tysiecy.
~cyganowa 12-09-2009 14:35
Oczywiście, że za mało godzin. Bardzo dobry pomysł, że urzędnicy zaczynają się uczyć, jednak po skończonym kursie tak na prawdę nie wiadomo kiedy będą mogli wykazać się znajomością tegoż języka. I co wtedy gdy przyjdzie im rozmawiać z osobą głuchą i w wyniku stresu zapomną czy pomylą znaki?? Nie lepiej jednak zamiast 15-tu byle jak szkolić to jednego porządnego zatrudnić??
~JA* 12-09-2009 15:00
WŁASNIE JA UKONCZYŁAM 3 STOPNIE JEZYKA MIGOWEGO I KTOS MI POWIE CZY DOSTANĘ W TYM KIERUNKU JAKĄS PRACĘ ?
~fiki 12-09-2009 16:43
To wszystko jest jakieś chore!!!Jakie szkolenie?Jakie weekendy?Jakie sześć godzin?Urząd potem-tak naprawdę- do szkoleń nie wróci i przeszkolona osoba będzie zmuszona we własnym zakresie szlifować"miganie".Natomiast w przypadku wizyty w urzędzie głuchoniemego i niepoprawnego zinterpretowania jego potrzeb przez przeszkoloną osobę ( odezwie się wtedy brak dostatecznej wiedzy na temat języka migowego),zaczną się nawoływania po inną/innego przeszkolonego,aż w końcu nastąpi potrzeba interwencji samej pani dyrektor lub w ostateczności kogoś z Towarzystwa Walki z Kalectwem!!!Zrobi się jeden wielki bajzel.Popieram pomysł, aby tam na miejscu zatrudnić kompetentną osobę a nie dopłacać do pensji urzędnikom.
~jj 12-09-2009 18:10
Najpierw niech się nauczą w terminie wywiązywać z dotychczasowych obowiązków! Tymczasem jest beznadzieja. Na wniosek złożony w UP 15lipca do dziś nie mam odpowiedzi..... Lipa jakaś.....
~R2 12-09-2009 18:46
Szkoda, że sami malkontenci wypowiadają się na temat czegoś czego sami nie chcą zrobic. Jakakolwiek inicjatywa dla dobra środowisk niepełnosprawnych jest zawsze torpedowana przez grono niedowiarków i zazdrosników, miast wybrzydzac powinniście wspierać kazdą inicjatywę, która pomoże nie tylko niepełnosprawnym ale przede wszystkim wam "zdrowym" !!!!
teessi 12-09-2009 19:23
Do "fiki" - Wątpię aby jakikolwiek urzędnik otrzymał z tego tytułu jakiś dodatek do pensji, pewnie były do wydania pieniądze na ten cel to wydali, nie szkoląc wszystkich należycie lecz byle jak, aby odbębnić. Ktoś za przekazywanie tych "nauk" wziął kasę (osoba spoza urzędu) i być może o to chodziło, a nie o efekt końcowy. Sama idea tego szkolenia nie jest zła, jeśli byłoby tyle godzin ile potrzeba, aby dobrze nauczyć tych ludzi "migania".
~fiki 12-09-2009 21:48
Do ~R2 :Ja nie jestem malkontentką i kiedy trzeba,to zawsze kibicuję dobrym pomysłom.Jeżeli Uważasz,że lepiej szkolić wybiórczo urzędników niż oferować stanowiska osobom do takich czynności przygotowanym,to oczywiście masz tak prawo myśleć.Zdystansuj się jednak nieco i jeśli możesz nie stawiaj wszystkich w jednym szeregu.
~HAVA ...do smutasow 12-09-2009 23:12
Taaaaaaaa . srodkowy palec w jezyku migowym znaczy -nie lubie cie .
~Fan Darka :/ 13-09-2009 1:00
Cień 13-09-2009 1:13
Nie lepiej byłoby zainwestować w jakieś tablice tekstowe, czy dodatkowe monitory do komputera, by urzędniczka mogła pisać na klawaturze zamiast migać. Przynajmniej każdy urzędnik mógłby rozmawiać bez żadnych szkoleń.
~cyganowa 13-09-2009 10:03
do R2- tak się składa Kotek, że ja mam uprawnienia do tłumaczenia języka migowego. Pisać wieści wyssane z palca może każdy głupi i ty pokazałeś tego przykład...żenada

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group