Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6830
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W teatrze inaczej

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 5 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:33
Autor: TEJO
Fot. tejo
O lepszym zagospodarowaniu wnętrza gmachu przy ulicy Wojska Polskiego 38 myśli dyrekcja Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida. Zmiany najpewniej nastąpią już w przyszłym roku.

- Na razie organizujemy wystawę z okazji 60-lecia istnienia placówki, ale myślimy już o tym, jak poprawić naszym widzom korzystanie z teatru - mówi jego dyrektor Bogdan Nauka.
Zdaniem wielu lokalizacja szatni jest niefortunna. Płaszcze trzeba zostawiać na pierwszym piętrze, tuż przed wejściem na scenę. To nie jest odpowiedni przedsionek sztuki, tym bardziej, że pomieszczenie, gdzie dziś wiszą wieszaki i ubrania, jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych w teatrze.

Widzowie powinni zostawiać odzież wierzchnią na parterze. Gdzie dziś jest szatnia, powinno być klasyczne foyer, miejsce, w którym w przerwie spektaklu można o nim porozmawiać.

Dyrekcja teatru zakłada, że - oprócz szatni - w pomieszczeniu na parterze gmachu staną wygodne fotele. Tam widzowie będą mogli usiąść i zapoznać się z programem. - Dzięki temu budynek będzie na pewno bardziej przyjazny. Zniknie kłopot, kiedy nasi goście, kiedy wchodzą do teatru i go nie znają, nie za bardzo wiedzą, co zrobić z płaszczem - zapowiada dyrektor Nauka.
Secesyjny gmach teatru ma 101 lat. Został zbudowany ze składek mieszkańców miasta. Mieścił się w nim na początku dom kultury, w którym występowały gościnnie inne sceny. Była też dobra restauracja, piwiarnia, cukiernia i winiarnia.

Scena stała powstała w budynku w 1945 roku. W teatrze Norwida, zwanym wówczas dolnośląskim, grał później znany dziś reżyser Adam Hanuszkiewicz oraz popularni aktorzy, między innymi Franciszek Pieczka i Mirosław Baka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~kazimierzp 5-12-2005 22:19
Oprócz tego grali tutaj: Ludwik Solski (goscinnie), Ludwik Benoit, Wiesław Gołas, Stanisław Jasiukiewicz i wielu, wielu innych. Przed wojną w budynku teatru było kilka restauracji, ba widownia była rozbierana, pod fotelami był parkiet i np na Sylwestra sala teatralna zamieniała się w wielka i piekna salę balową ze scena na której wystepowały zespoły np. wodewilowe. To wszystko jeszcze istnieje, a parkiet jeszcze jest!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group