Piątek, 17 września
Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
Czytających: 3876
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: W Szklarskiej Porębie rok 2017 – Rokiem Wlastimila Hofmana

Piątek, 2 grudnia 2016, 9:21
Aktualizacja: 9:25
Autor: Robert Czepielewski
Szklarska Poręba: W Szklarskiej Porębie rok 2017 – Rokiem Wlastimila Hofmana
Fot. Użyczone
Zbliżający się rok 2017 rok pod względem kulturalnym będzie dla Szklarskiej Poręby bardzo wyjątkowy. Został bowiem w mieście pod Szrenicą ogłoszony Rokiem Wlastimila Hofmana.

Inicjatywa uczczenia największej w powojennej historii Szklarskiej Poręby postaci spotkała się z wielkim uznaniem i poparciem wielu osób i środowisk. Wszak wiele dzieci, które pozowały do obrazów żyje i mieszka pod Szrenicą. Wiele obrazów, a szczególnie portretów, znajduje się w prywatnych zbiorach mieszkańców.

- Wracając z jakiejś uroczystości poświęconej Gerhartowi Hauptmannowi w Jagniątkowie, zobaczyłem rozmach i powagę tej uroczystości. Od razu stamtąd pojechałem do naszej „Wlastimilówki” i na miejscu zobaczyłem… biedę, opuszczenie i zapomnienie. Dopełnieniem, tego obrazu, był pozostawiony samemu sobie 80-letni Wacław Jędrzejczak, który nadal udostępnia ten dom i twórczość Hofmana dla zwiedzających – mówi burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.

- Ta inicjatywa ma też, a może w szczególności, na celu edukowanie młodych mieszkańców Szklarskiej Poręby, żeby pamiętali, że w naszym mieście żył i tworzył ten wybitny malarz. Jestem przekonany, że jako mieszkańcy Szklarskiej Poręby jesteśmy winni Wlastimilowi Hofmanowi oddać mu należyte miejsce w naszej historii i zachować dla potomnych jego dorobek – dodał burmistrz.

Jak zapewnia Feliks Rosik, sekretarz Gminy i główny koordynator tego wydarzenia, oddźwięk jest bardzo duży i pojawiają się kolejni chętni do pomocy w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

- Kontaktuje się ze mną także nasza Polonia rozproszona po całym świecie. Odzew jest niewyobrażalny, dodam jeszcze, że prowadzimy rozmowy z bardzo poważnymi instytucjami i firmami, które chcą wziąć udział w tym projekcie. Powiedział Feliks Rosik.

Wydarzenia wokół, których będzie organizowany Rok Wlastimila Hofmana to:
110 rocznicą nominacji na członka Wiedeńskiej Galerii Secesji (Wienner
Secession Galerie),
75 rocznicą wydania tomiku wierszy pt. „Przez ciernie do wolności”,
70 rocznicą zamieszkania w Szklarskiej Porębie,
25 rocznicą nadania imienia Szkole Podstawowej nr 5 w Szklarskiej Porębie,
10 rocznicą wycieczek szlakiem Vlastimila Hofmana.

Wlastimil Hofman (1881-1970) był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy-symbolistów związanych z Krakowem, a od 1947 r. tworzącym w Szklarskiej Porębie. Uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego był uznanym w świecie twórcą cykli młodopolskich „Madonn” czy ”Spowiedzi”. W Szklarskiej Porębie Vlastimil Hofman zamieszkał w niewielkim domku przy ul. J. Matejki 14, stając się największą osobowością artystyczną Karkonoszy. Dom malarza, do dziś zwany „Wlastimilówką”, stanowi własność prywatną, funkcjonuje jako muzeum w praktycznie nienaruszonym stanie, które przepełnione duchem artysty tworzy klimat miejsca i czasu. Wnętrze kryje m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją sztalugi, a na stoliku leżą pędzle i paleta z farbami, a na poczesnym miejscu portret mistrza Jacka Malczewskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group