Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 6206
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W środę świętują panie

Wtorek, 7 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 8 marca 2006, 11:29
Autor: Konrad Przezdzięk
Jelenia Góra: W środę świętują panie
Goździk, buźka, rąsia, klapa – tego rytuału przy składaniu życzeń paniom z okazji przypadającego w środę ich święta już nie ma. Ale marginalizowany jeszcze niedawno temu Dzień Kobiet powoli wraca do łask.

Kiedyś można było powiedzieć, że 8 marca wpisywał się w dzień świętowania różnych grup zawodowych. Tak obok hutników, metalowców, czy pracowników przemysłu spożywczego, fetowały także kobiety.

Ich dzień celebrowany niemal oficjalnie, choć oficjalnie nie był wolny od pracy – jak w byłym sąsiednim ZSSR. Przyznać trzeba jednak, że 8 marca wszyscy w Polsce udawali, że pracują, bo przy okazji Dnia Kobiet odbywały się mniej lub bardziej zakrapiane akademie, po których raczej nikt do pracy zdolny nie był.

– Żony i matki. Najpiękniejsze, radosne, lecz i przygaszone codziennymi troskami. Mistrzynie domowej księgowości. Najczulsze opiekunki w chorobie najbliższych. Profesorki z wyższych uczelni, robotnice fabryk, artystki na scenach dźwigające codziennie te funkcje również przy garnkach w kuchni. Wieczne marzycielki, a jednocześnie realistki potrafiące mierzyć siły na zamiary, przyjmujące rzeczywistość taką, jaka jest, bez uciekania od niej w fikcję. Polskie kobiety – to nie żart, ale cytat z „Trybuny Ludu”, która taką właśnie laurkę wystawiła kobietom w dniu ich święta u schyłku PRL. Ten sam dziennik ujawnił kiedyś, że kobiety, w dniu swojego święta, też mają głos. Czy mogą mówić w pozostałe dni – tego już nie dopowiedziano.

W ramach męskiego czynu partyjnego panie dostawały wówczas nie tylko obowiązkowy goździk, który z czasem przerodził się w tulipan, lecz także talon – na przykład na deficytowe rajstopy, lub rajstopy w naturze.

Że Dzień Kobiet nie przez wszystkich traktowany był poważnie, dowodzą niektóre publikacje. Choćby ankieta zamieszczona przez „Przekrój” w 1975 roku, a przeznaczona dla panów lubiących wyzwania. Tygodnik zaproponował mężczyznom szereg zadań, do których mieli się zobowiązać z okazji święta pań.
Wśród nich: podać żonom śniadanie do łóżka, wytrzepać dywan oraz w najbliższym roku nie mieć trzydniówki. Z wielu propozycji trzeba było wybrać trzy i to najłatwiejsze do wykonania.

Święto, podobno na pamiątkę manifestacji 15 tysięcy kobiet, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy, w latach 90. zaczęto uważać za komunistyczne i nieco wstydliwe.

Ale ostatnio wraca do łask, choć w bardziej sfeminizowanym wymiarze. Przy okazji Dnia Kobiet manifestują same kobiety, a swój protest feminizują podwójnie, bo choć manifestacja jest rodzaju żeńskiego, to nazwały ją po swojemu: „manifą”. Zaś była minister Magdalena Środa, która za dbanie o kobiece sprawy pobierała niemałe pieniądze, podkreśla, że manifestować trzeba, ponieważ czasy podobne są jak w XIX wieku.

Czy rzeczywiście? Obyczaj wraca także do szkół, ale uczniowie nie uszczęśliwiają już wiązankami goździków nauczycielek, licząc na dzień laby, ale myślą o wręczaniu prezentów swoim koleżankom. Też kobietom.

Wszystkim paniom internautkom jelonkowiczkom i jeleniogórzankom, wszystkiego najlepszego, nie tylko 8 marca, ale codziennie, życzy portal Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
942
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group