Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7348
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W soboty za darmo

Czwartek, 17 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2006, 20:34
Autor: Muzyczne Radio
   Soboty będą dniami wolnymi od opłat za postój na jeleniogórskich ulicach. Zniesiono również kary dla kierowców, którzy przekroczyli wykupiony czas parkowania.

    Nowe regulacje wprowadziła wczoraj rada miejska. Po burzliwej dyskusji 18 radnych było za przyjęciem poprawek, a trzech wstrzymało się od głosu. Sprzeciwili się Grażyna Malczuk i Józef Gajewski. Ich zdaniem, zwolnienie z opłat w soboty spowoduje tego dnia kłopoty z zaparkowaniem.
– Uchwała od początku zawierała błędy. W końcu udało się je poprawić – mówi radny Jerzy Łużniak.

    Gdy rajcy wprowadzali przepisy (w styczniu 2004), chcieli, by opłaty za postój były pobierane przez 5 dni w tygodniu, a sobota i niedziela miały być dniami, w których nie płaci się za parkingi. W uchwale zapisali więc, że opłaty pobierane są w dni robocze. To sformułowanie okazało się niefortunne i spowodowało, że kierowcy płacą także w soboty.
Wczoraj w uchwale pojawił się zapis, że opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku. Zniesienie opłat w soboty spowoduje zmniejszenie dochodów miasta o 40 tys. zł rocznie. W skali budżetu to niewiele.

    Nie będzie też już kar dla osób, które przekroczyły wykupiony czas postoju.
Dotychczas kierowca za przekroczenie czasu parkowania o pół godziny musiał zapłacić 10 złotych kary. Jeżeli kontrolerzy stwierdzili, że spóźnienie jest jeszcze większe, mandat wzrastał do 30 złotych. Nie było możliwości dopłaty za czas spóźnienia. Teraz dzięki poprawce będzie to możliwe.

    – Dobrze, że w końcu będzie normalnie. W żadnym z innych miast nie spotkałam się z takim absurdem, jaki obowiązywał w Jeleniej Górze – mówi Agata Dubicka, kierowca z Jeleniej Góry.
Według prokuratury rejonowej kary nakładane na kierowców na miejskich parkingach były niezgodne z prawem. Skarga w tej sprawie wpłynęła do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zanim ten zdążył się nią zająć, radni poprawili uchwałę.
Kary będą mogły być stosowane tylko wtedy, gdy kierowca nie dopłaci za czas spóźnienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group