Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6997
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W sobotę premiera „Roku Ryszarda”

Piątek, 29 stycznia 2016, 8:27
Aktualizacja: 8:30
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W sobotę premiera „Roku Ryszarda”
Fot. Przemek Kaczałko
Już w najbliższą sobotę, 30 stycznia (godz. 19.00) na Scenie Studyjnej Teatru im. C.K. Norwida odbędzie się premiera monodramu w wykonaniu Roberta Dudzika pt. „Rok Ryszarda”.

W „Roku Ryszarda”, Angélica Lidell przedstawia Ryszarda-potwora, człowieka wykorzystującego demokrację i jej słabe punkty, by usprawiedliwić swe zbrodnie. Okrutny garbus, chory na ciele i duszy, prowadzi szokujący monolog na temat ideologii, polityki, hipokryzji i kompleksów, które doprowadzają świat do totalitaryzmu. Chciwość i żądza władzy Ryszarda od czasów Szekspira nie straciły na aktualności – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Monodram w reżyserii Joanny Zdrady i wykonaniu Roberta Dudzika będzie spektaklem ambitnym, kameralnym i ważnym. Premiera spektaklu jest nieprzypadkowa, bowiem odbędzie się trzy dni po rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

- Jest to tekst napisany w 2005 r. W sposób bardzo aktualny reaguje na współczesną rzeczywistość. Autorka kreuje postać, która nawiązuje do historycznej postaci Ryszarda III – To człowiek-zapalnik – powiedziała reżyserka Joanna Zdrada. - Robert Dudzik jest aktorem bardzo sprawnym, tytanem pracy. Podczas naszej współpracy starałam się rozbić jego aktorską kreację. Dla potrzeb prób utkaliśmy roboczy termin „poetyka niedoróby” w sposób adekwatny nazywający nasz kierunek pracy – dodała.

- W holu jeleniogórskiego teatru pojawiła się praca czeskiego artysty Jiřiego Suruvki pt. „Symulator strachu”, która komentuje nasze przedstawienie - powiedział Mariusz Cisowski z działu marketingu Teatru Norwida. Praca czeskiego artysty ma oddziaływać na wyobraźnię widza w taki sposób, aby stojąc przed nią utożsamić się z katem lub ofiarą.

- Z jednej strony jesteśmy ofiarami systemu politycznego, czy wolnościowego, który sami sobie tworzymy, ale z drugiej strony są takie sytuacje kiedy przejawia się w nas tendencja do bycia oprawcą – dodał M. Cisowski.

Zobacz zapowiedź premiery:

Praca w teatralnym holu będzie dostępna do 7 lutego br., a jej autor przyjedzie do Jeleniej Góry na „Rok Ryszarda” 3 lutego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group