• Sobota, 16 listopada 2019
  • Godz. 23:02
  • Imieniny: Edmunda, Gertrudy, Marii
  • Czytających: 6357
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W rocznicę czerwcowych wyborów. 22 lata później

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 4 czerwca 2011, 9:39
Aktualizacja: 9:41
Autor: Petr
1 maja 1989 roku. Pierwsza wolnościowa manifestacja po 1981 roku w Jeleniej Górze.
Fot. Archiwum J. Wiklendta
Czwartego czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, które otworzyły Polsce drogę do demokracji w naszej ojczyźnie.

Tamte wybory, gdzie mogli, wygrali kandydaci Komitetu Obywatelskiego skupiającego działaczy opozycji, głównie Solidarności, których popierał ówczesny lider związku Lech Wałęsa. Zdobyli 99 na 100 mandatów w Senacie i niemal całą pulę (poza listą krajową) miejsc w Sejmie.

22. rocznica tamtych wydarzeń przebiega w Jeleniej Górze bez echa. Przed dwoma laty, w dwudziestolecie czerwcowych wyborów, Andrzej Piesiak, który w 1989 roku został wybrany senatorem Ziemi Jeleniogórskiej, powiedział: – Kiedy pytają mnie dziś, czy nie żałuję, że walczyliśmy o wolną ojczyznę, odpowiadam, że gdybym miał taką sposobność, powtórzyłbym to, a nawet zrobił więcej.

Dziś, kiedy kolejne już w pełni demokratyczne wybory za pasem, nie brakuje głosów krytycznych pod adresem autorów przemian sprzed 22 lat. Zdaniem wielu przeciwników transformacja ustrojowa nie przyniosła Polsce spodziewanych efektów społecznych, a wręcz uzależniła od obcego kapitału oraz interesów innych krajów. Z podległości wobec ZSRR przeszliśmy w zależność od „obozu zachodniego”.

Zwolennicy ripostują, że tamto wyjście na drogę wolności było koniecznością, a podążanie traktem demokracji przyniosło Polsce wiele korzyści, choćby członkostwo w NATO i w Unii Europejskiej, stałość sojuszy, a także skok gospodarczy. Wiele inwestycji, w naszym mieście także, powstaje właśnie dzięki wsparciu funduszy UE.

Zapewne prawda leży gdzieś po środku, choć nie ulega wątpliwości, że przed 22 laty musiało dojść do wydarzeń kładących kres potęgi kolosa na glinianych nogach, czyli państw bloku wschodniego. Warto mimo wszystko mieć świadomość historyczną i wspomnieć nie tylko dziś jeleniogórzan i mieszkańców regionu, którzy wówczas przyczyniali się do walki o wolny byt Polski, a którzy już odeszli. Choćby śp. Romana Niegosza, posła w latach 1989 – 1991, śp. posła Huberta Modrzejewskiego (startował z listy PZPR, ale poparł go NSZZ Solidarność”), czy też śp. mecenasa Jerzego Lachowicza, działacza i doradcy Solidarności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

kazimierzp 4-06-2011 9:58
Nie żałuję! Cieszę się, że nie ma wielu rzeczy które były związane z ówczesną władzą. Nie ma cenzury i każdy z nas może wypowiadać otwarcie swoje myśli (o czym zaraz się na tym forum przekonam!;-) - że nie muszę za każdym razem gdy chcę jechać za granicę prosić się urzędu o paszport; że ludzie wykształceni, na odpowiedzialnych stanowiskach zarabiają więcej od tych niewykwalifikowanych, a nie tak jak za tamtych czasów, gdzie np kierownik budowy odpowiadający za wszystko zarabiał kilkakrotnie mniej od robotnika niewykwalifikowanego; - że nikt mi w sklepach nie robi łaski jak chcę coś kupić; że ludzie kreatywni, pełni pomysłów mogą je na własne ryzyko realizować; - że ... Można tak wiele, a można i odwrotnie, ale w tym poście więcej się nie zmieści!
~DoRoboty! 4-06-2011 11:07
Niestety, stare czasy wracają... ZSRR już nie ma ale jest Rosja... Mamy jeszcze parę miesięcy na otrzeźwienie. Czwarty czerwca do poprawki!
~Obserwator j 4-06-2011 13:10
Redaktor Petr się zagalopoawał. Nie wszystkie wyżej wymienione osoby jak się później okazało mają chlubną przeszłość. Wstyd wymienić to nazwisko...
Piipi Jelonkowa 4-06-2011 13:27
... mamy tą upragnioną WOLNOŚĆ !! ..ale nada "ludziom zaczął się niejasno marzyc dzwięk nowej trąbki,który by ich obudził i zmuśił do podjęcia budowy"
kazimierzp 4-06-2011 14:58
A ja akurat Jerzego dobrze będę wspominał, wprawdzie nic mu nie zawdzięczam, a kiedy żył niejednokrotnie z nim się spierałem i to ostro, ale wiem ile dobrego On wielu ludziom uczynił! A ten co w tej chwili na niego "nadaje" (nie na tym forum) w tamtych czasach dostał od niego pracę i pełną pomoc materialną. Dzisiaj ocenianie tamtych czasów i ludzi jak w westernie "dobry", "zły" jest bzdurą i świadczy o nieznajomości tamtych realiów. Tamte czasy były straszne dla ludzi nietuzinkowych którzy chcieli coś więcej zrobić. Dla miernych, biernych nie, im się lepiej żyło, ich nie ścigano, nie śledzono, nie maltretowano, nie łamano! Dlatego głównie tacy tęsknią do czasów komuny!
~ 4-06-2011 15:32
kazimierz, bo sie wtedy o nic nie martwili. panstwo robilo wszystko za nich.
~Inaczej 4-06-2011 15:52
Drogi panie Kazimierzu! Nie wszystko jest takie różowe jak pan to przedstawia. Wolność wypowiadania swoich poglądów? W II RP na całego działa cenzura tylko w zmienionej formie. Czy sądzi pan, że obecnie ktoś się przejmuje wypowiadanymi opiniami, jeśli nie dotyczą one np. tak potężnych i bogatych instytucji jak Kościół Katolicki, niektórych partii, bogaczy o niejasnym zresztą pochodzeniu majątku, Liczą się tylko opinie wypowiadana przez swoje, solidarnościowe media. Pies z kulawą nogą nie przejmuje się potrzebami ludzi ubogich lub których spotkało nieszczęście. Niech pan policzy ile zakładów celowo doprowadzono do bankructwa i następnie zlikwidowano przez tych, którzy je kupili. Niech pan policzy straszliwy dług państwa. Niech pan powie kto będzie go spłacał? To ta łyżka dziegciu.
~ 4-06-2011 21:25
DOLNOŚLĄZAK. Polska racja stanu wymuszona była /za PRL/ i obecnie konkretnym układem geopolitycznym. Niestety to mocarstwa decydowały za nas, a narod polski podporzadkowywał się tym decyzjom. Dzieki temu udało się bez rozlewu krwi przetrwać. Prawda jest, że wzniosłe normy konstytucyjne były zapisane na papierze, łamane w życiu codziennym. Niesuwerenna Polska sie rozwijał A paradoks polegal na tym, że kazdy musial mieć pracę. Dzisiaj zachlystujemy się autentyczną wolnością. Ja także gloryfikuję wolność - w szczególności gospodarczą. Ciesz możliwość swobodnego podrózowania poswiecie. Martwi że za praca i chlebem. Zatem kazdy system ma swoje wady i zalety.
~rararak 4-06-2011 23:40
Polska to kraj potężnej korupcji i lider europejski w tej dziedzinie, a sumując wszystkie drakońskie podatki, jesteśmy w Europie najbardziej łupionym przez państwo narodem. Żadne państwo w Unii Europejskiej nie utrudnia tak własnym obywatelom zakładania i prowadzenia firm jak III RP, która zajmuje pod tym względem 70 miejsce na świcie. Jeżeli zaś chodzi o łatwość uzyskania pozwoleń na budowę zajmujmy 164 miejsce. Po względem prostoty i łatwości płacenia podatków znajdujemy się na zaszczytnym 121 miejscu. III RP to kraj przodujący w UE, jeśli chodzi o poziom ubóstwa, a bieda wśród dzieci plasuje nas w haniebnej szpicy europejskich rankingów. Jeżeli dodamy do tego, że według danych, OECD przeciętny Polak pracuje aż 2015 godzin w roku i zostawia daleko w tyle Japończyków czy Niemców,
~emerytka 5-06-2011 0:16
Ten okres wspominam jako najradośniejszy w moim życiu.Brałam czynny udział w przygotowaniu wyborów,byłam członkiem komisji wyborczej.Moje niepełnoletnie dzieci rozklejały plakaty c kandydatami Solidarności.Była taka radość w sercach,życzliwość wzajemna,ochota do spolecznej działalności,tyle nadziei na to,że się coś zmieni.A jak euforia po ogłoszeniu wyników!!!Jestem bardzo szczęśliwa,że mogłam to przeżyć i aktywnie uczestniczyć.Cieszę się z wolności i niepodległości Polski,choć serce boli z powodu wielu mankamentów i z tego,że zawiedli niektórzy ludzie,którzy byli bohaterami w tamtych czasach.Ale tak pewnie musiało być.Żółć mnie zalewa,że kiedy widzę jak mądrzy się w TV I sekretarz Kw w Jeleniej Górze p.Ciosek.Jak mogło się coś zmienić,kiedy nadal tacy ludzie występują w roli ekspertów.
rymcycymcy 5-06-2011 0:31
Dla mnie to również bardzo radosny, a wręcz doniosły czas przemiany ! Takiej ogólnej, ponadczasowej, ale jednocześnie wewnętrznej. Czas kształtowania mojego światopoglądu, mojej osobowości na kolejne, długie lata dojrzałego jestestwa ...To właśnie wtedy zamieszkałem w koedukacyjnym akademiku, o którym mówiono ..."TARTAK" ...!!! ;))
~Taipan 5-06-2011 1:40
Wolność,i niepodległość była nam wtedy, tak bardzo potrzebna.Ubolewam,tylko nad tym ,i jest mi wstyd,że głosowałem na takiego prostaka jak L.Wałęsa.Pozostał w moim sercu cierń,które krwawi do dzisiaj.Były to moje ostatnie wybory.
~g.niedzielny 5-06-2011 8:27
możecie sobie pluć na Cioska ile wlezie, a ja i tak będę go szanował i cenił za jego wiedzę i kompetencje dotyczące Rosji. Za sprawowania przez niego władzy w naszym byłym województwie, miasto nasze zyskało najwięcej, poza tym, że stało się silnym ośrodkiem administracji państwowej to rozpoczęto budowę / modernizację ul. Wolności, budowę szpitala wojewódzkiego, budowę obwodnicy... hah... gdy zabrakło włodarza "z chodami", zabrakło również kasy na jej dokończenie... pamiętacie jeszcze obwodnicę przeciętą przejazdem kolejowym z zaporami ? :)
~g.niedzielny 5-06-2011 8:36
~Taipan ...sam jesteś prostak... , a wstydzić się można jedynie za ciebie. Czy on jest wykształcony czy nie, czy mądry czy głupi to nie ma żadnego teraz znaczenia. Wałęsa to symbol przemian, to kawałek naszej historii, to powód do dumy nas Polaków. Tylko głupek i tuman pluje w swoje gniazdo... nie rozumiejąc tego, że poza granicami naszego kraju Polska kojarzy się z polakami złodziejami, pijakami, brudasami... Papież Polak i Wałęsa zmienili ten nasz wizerunek w świecie... i za to należy się im szacunek.
~ 5-06-2011 10:21
Pierwszy wpis jest taki jakis propagandowy. Tak jak WTEDY opisywano komunistyczna rzeczywistosc w gazetach mial byc postep i niby wszystko bylo dobrze, tak i teraz sa ludzie, ktorzy wierza w to, ze w Polsce jest lepiej niz wtedy. Nie ma cenzury? Ile razy moj wpis o KK (bynajmniej nie obrazliwy, ale poparty faktami- negatywnymi faktami na KK) nie zostal tu wydrukowany? Zdaje mi sie, ze tylko czlowiek starszej daty moze tak pisac. Pomysl dobry czlowieku o disiejszej mlodziezy w Polsce . Oni nie maja przyszlosci. Polska ich ksztalci, a oni wyjezdzaja za granice. Ja wtedy (poczatek lat 80-tych) tez prysnalem i do dzis nie zaluje. Zycze mlodym Polakom, by sie cos zmienilo na lepsze. W Polsce jest zle- bardzo zle. Kto tego nie widzi jest naiwny albo jest czescia Korupcyjnego Moherowa.
~Sektor 5-06-2011 11:06
Wtedy gospodarka leżała na łopatach , sklepy puste, był ogromny niepokój o przeżycie nastepnych dni i przyszłośc . Własnie gdzie sa Ci prawdziwi bohaterowie którzy z optymizmem namawiali i naklaniali do niepoddawania sie biorąc rozwój gospodarczy we własne ręce ,aby nowy system nie poniósł klęski . Tak rozpoczęto w pustostanach działalość gospodarczą wiele drobnych firm, nie ogladajac sie na różnych polityierów i władców ktorzy sami nie widzieli przyszłości i rozwiązań, władza wakowała bo posiadali etety budżetowe .Dzięki przedsieb. ludziom często bez rozgłosu wartościowym optymistom , operatywnym nowy system się powiódł ,dzięki im podatkom , utworzonym miejscom pracy ,możemy dzisiaj mowić o wycznach. Fundament utworzyło Jel.Stowarzysz.Kupcow-exporterów. najemcow lokali użytkowy
~ERYK 5-06-2011 11:16
Panie Kazimierzu - w swoim czasie i obecnie nie jest za pożno , należało wziąć sprawy we włase ręce założyć firmę , wypracować sobie pobory , podatki - a nie turlać się na posadach podatniczych i dobrze wspominać okres transformacji .Pan jest dzięki ukladom ,ustawiony dzisiaj w budżetówce , a reszta zwolennikow zmian nawet nie ma gdzie zarobić ćwiartki Pana poborów.Taki to sukces odniesli co niektórzy.A Jel.Gora to wzór upadków fabryk i zakladów pracy.
~ 5-06-2011 11:29
Dobrze tu ktos napisal- jesli ktos dzisiejszy sytem, polska polityke, gospodarke chwali, musi byc po prostu USTAWIONY. Popytaj sie pan mlodych absolwentow studiow o to, jak im sie zyje, czy sa zadowoleni . Jesli Pan, Panie Kazimierzu porownujesz komune, gdzie nie bylo co zrec do dzisiejszej Polski, ktora lezy w sercu Europy, to tok panskiego myslenia jest mi bynajmniej obcy. Nowy zamordyzm zwany KK jest hamulcem, bo ludzie miast dzialac, biora swoj nieszczesliwy los jako"dar bozy" . Bywajac w kraju, gdzie zyje moja rodzina widze, ze nie jest dobrze. A kto twierdzi inaczej- nie ma pojecia.
~Taipan 5-06-2011 14:03
Do g.niedzielnego~widzę,że kolejny prostak nam się odezwał.Propozycja moja jest więc taka,załóż sobie mocherowy beret pacanie ,i idz do Częstochowy na piechotę,pomodlić się za JP-2,za Cioska i Wałęsę- prostaka, już tam na Ciebie pewnie czekają!!!.
~JEŻ 5-06-2011 15:39
Nowy system funkcjonuje na bazie majątku wypracowanego w PRLu /prywatycacja/, nawiasem mówiac zlodziejska, bowiem preferująca pra- wie wyłącznie sferę produkcyjną w postaci akcji pracowniczych.Poziom zadłużenia Polski jest gigantyczny i w swoich wymiarach wielokrotnie wyzszy od " gierkowskiego".Tylko, że ten ostatni, inwestycyjnie po dzien dzisiejszy jest efektywny i daje korzyści ludziom.A co dla nich wy- budowala obecna Rzeczpospolita?! i td. i tp.....
~ 5-06-2011 17:16
Miara dobrobytu nie zawsze sa pelne sklepy, jak twierdzi pierwszy wpis. Coz stad, ze polki pelne, jesli nie ma kasy na towar?Doprawdy szkoda mi mlodych, wyksztalconych i z pomyslami. Predzej, czy pozniej wyrusza za chlebem za granice.Ustawieni starsi panowie (Pan Kazimierz) chwala sobie obecne czasy. Coz- byli i tacy w komunie, ktorym dzialo sie niezle.Pozdrawiam polska mlodziez.
~lutek 5-06-2011 20:45
Kazimierzup. Czym konkretnie zajmowałeś się w latach 1980 - 1989. Oraz po 1990 r.
~ 6-06-2011 8:28
A moze Pan Kazimierz jest "podstawiony"? bo jakos nie wierze, ze trzezwo myslacy czlowiek w kwiecie wieku i z doswiadczeniem tak na serio pisze, ze DOBRZE JEST.Ja jezdze do Jeleniej czesto. I ubolewam. mam tam kolezanki, ktore ciezko pracuja, wychowuja dzieci, a nie stac je na nic.I nie mowie o luksusach- ciezko im zaplacic podstawowe rachunki, kupic dzieciom buty oraz naprawic sobie zeby. Owszem, sklepy pelne, galeria bogata. Nie ma cenzury? ja to widze inaczej. Moze i tej za komuny nie ma. Ale KK wtrynia wszedzie swoje 3 grosze i to jest tak samo zgubne, jak tamtejsza cenzura. Drogi Panie Kazimierzu! prosze oczy i uszy otworzyc na rzeczywistosc. Gdzies Pan sie pogubil....
~ 6-06-2011 13:58
Pan Kazimierz komentuje, ze dzisiejsze czasy w porownaniu do komuny sa dobre i ze on je sobie bardzo chwali, bo nie ma cenzury a sklepy pelne. Czásy sie zmienily. Dzis pelny brzuch nie wystarczy. Mlodziez potrzebuje godnej mozliwosci spedzenia wolnego czasu.- patrz artykul: "Basen zamkniety". Taka mozliwosc w lecie daje wlasnie np. basen. Przyszly temperatury powyzej 30°C i co oni maja robic? Dodam tylko (prosze sie nie zloscic), ze mieszkam w Niemczech w wielkosci podobnym miescie do Jeleniej. Tu jest...6 basenow. Do wyboru, do koloru. Niech mi Kazimierz nie mydli oczu, bo to kontraproduktywne pisac, ze jest dobrze! Prosze zapytac sie mlodych, nie Panu juz oceniac, czy dobrze, czy nie!
kazimierzp 6-06-2011 17:40
@lutek! Tu masz odpowiedź: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/docmetadata?id=2157&from=publication
~ 6-06-2011 22:25
Kazimierzup z 17:40. Niestety ten link prowadzi do nikąd, DOLNOŚLAZAK.
~... 6-06-2011 22:49
Dolnoślązaku! Wchodzi na bibliotekę cyfrową książnicy i publikację "Jelenia Góra moje przeznaczenie" Kazimierza Piotrowskiego.
~ 7-06-2011 11:15
Kazimierzup z wieloma Twoimi opracowaniami miałem okazje sie zetknąć. Wysoko je cenię, a nawet jestem nimi zafascynowany. Są godne szerokiego upowszechnienia. Każdy ma swój suwerenny osąd przeszłości i teraźniejszości. Nie zamierzam tego zmieniać. Do wszystkiego konieczny jest pewien dystans czasowy. To, że 4.06.1989 r. nastąpiła znacząca zmiana w dziejach Polski - nie ulega wątpliwości. Nie dyskwalifikowałbym jednak wszystkiego co działo się w PRL-u, tak jak nie gloryfikuję tego co ma miejsce we współczesnej Polsce. Jednak od pracownika-samorządowca, magistrackiego urzędnika, oczekiwałbym politycznej wstrzemięźliwości. Życzę Ci dużo zdrowia i zachowania politycznej neutralności. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group