Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 11246
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W ramach promocji małej ojczyzny

Piątek, 29 czerwca 2018, 6:11
Autor: Danuta Mysłek
Jelenia Góra: W ramach promocji małej ojczyzny
Fot. Użyczone
W środę 27, czerwca w Osiedlowym Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu odbyło się przekazanie egzemplarzy autorskich almanachu Karkonosze i ja. Zbiór został wydany przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej po półrocznym okresie działalności tej grupy.

Almanach zawiera wiersze i jeden tekst informacyjny trzydziestu siedmiu autorów nie tylko jeleniogórzan należących do stowarzyszenia, ale także ludzi pióra z rożnych regionów Polski, zafascynowanych niepowtarzalnym urokiem Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Tak wiec książka promuje unikatowość naszej małej ojczyzny, jest bogata w obrazy malowane słowem i fotografią Janusza Moniatowicza, znakomitego mistrza obiektywu.

Autorzy zadedykowali to wydanie Sylwii Motyl - Cinkowskiej, kierującej Osiedlowym Domem Kultury, gdzie już dwunasty rok ludzie pióra, profesjonaliści i amatorzy prezentują swój literacki dorobek, a niejednokrotnie też inne formy tworzenia.

Nie obyło się bez uświetnienia spotkania przez Urszulę Musielak i Urszulę Jonkisz. Pierwsza z Ul rozbawiła zebranych autorskim monologiem humorystycznym, a druga przedstawiła świat budowania relacji matki z córką od narodzin, aż po nadzieje wiązane z nieuniknionym odejściem w dorosłe życie. Wystąpienia obu pań doskonale się uzupełniały, bo jedno budziło wesołość, a drugie wywoływało refleksje.

Podczas spotkania oprócz spraw organizacyjno – merytorycznych podziękowałam autorom: współredaktorce - Izabeli Rochnowskiej i Januszowi Moniatowiczowi za wkład, który zaowocował niewątpliwie bogactwem almanachu.

Trzydziestu siedmiu autorów operuje w tym zbiorze różnymi stylami, metaforami, różną budową wiersza, co czyni książkę ciekawszą. Wartym podkreślenia jest fakt, że almanach Karkonosze i ja jest wspólnie stworzonym owocem różnej aktywności umysłowej człowieka, staje się zatem przestrzenią korespondencji sztuk – słowa i obrazu, słowa – jako narzędzia użytego w wierszu oraz obrazu uchwyconego w kadrze aparatu. Możemy mówić o interdyscyplinarnym charakterze książki, której promocja odbędzie się po wakacjach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
671
Tak
58%
Nie
42%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
 
112
Samochód sam powiadomił służby!
 
Piłka nożna
Prowadził klub z ekstraklasy, teraz czas na Karkonosze!
 
Polityka
Janowice Wielkie: Zawadzki vs. Pawłowicz
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group