Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5594
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: W powiecie o bezpieczeństwie (komunikat)

Wtorek, 17 marca 2015, 8:13
Aktualizacja: 8:15
Autor: S–P/Ts
Powiat: W powiecie o bezpieczeństwie (komunikat)
Fot. Archiwum
– Przyjęliśmy sprawozdanie Komendanta Policji z pracy w roku 2014 – powiedziała Anna Konieczyńska, starosta Powiatu Jeleniogórskiego. – Z przekazanych nam informacji wynika, że wprawdzie powoli, niemniej sukcesywnie poprawia się stan bezpieczeństwa. Ze względu na specyfikę powiatu i ruch turystyczny Zarząd Powiatu był szczególnie zainteresowany tymi obszarami, które mogą wpływać na wizerunek regionu i stanowić o jego promocji. W tych sferach poprawa jest wyraźna.

Dla przykładu: na ponad 37.700 kierowców poddanych badaniom na trzeźwość (liczby dotyczą miasta i powiatu razem) zatrzymano tylko 300 osób. W bezwzględnej liczbie to sporo, niemniej jest to niespełna 1% kontrolowanych. Zdecydowanie poprawiają się statystyki wypadków drogowych i ofiar tych wypadków. W 2014 roku zginęło niestety 9 osób, ale w dekadę wcześniej odnotowano 20 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Gdyby porównywać dane roku 2014 i 2013, to w wielu przekrojach także widać poprawę, na przykład zmniejsza się liczba kolizji, a także – z ok. 130 do 79 – liczba wypadków drogowych.

- Ani nie jesteśmy specjalnie uspokojeni, ani też nie uważamy, że osiągnięty stan jest w pełni satysfakcjonujący – mówią sami policjanci. – Pozostaje przecież „czarna sfera” zdarzeń nieujawnionych i z faktu, że zatrzymaliśmy ok. 20 tys. „działek” marihuany możemy wnioskować, że nasza skuteczność jest wysoka, ale też, że samo zjawisko jest niepokojąco dynamiczne.

- Statystyka nie jest jedyną przesłanką, która może budować poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców – skonkludowała A. Konieczyńska – niemniej o wielu przestępstwach, dręczących jeszcze kilka lat temu organizatorów turystyki, w tym kradzieżach luksusowych aut osobowych w Karpaczu i Szklarskiej Porębie mówimy już zdecydowanie mniej, a to jasny dowód, iż to fatalne zjawisko, które miało destrukcyjny wpływ na nasz ruch turystyczny staje się sukcesywnie, podobnie jak inne, zdecydowanie mniej dokuczliwe.

Policjanci przedstawią elementy rocznego raportu podczas najbliższej Sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group