Czwartek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 9184
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Pawilonie Norweskim będzie restauracja

Czwartek, 23 lipca 2020, 8:22
Aktualizacja: Niedziela, 26 lipca 2020, 10:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W Pawilonie Norweskim będzie restauracja
Fot. Przemek Kaczałko
Trwa renowacja zabytkowego obiektu w Parku Norweskim w Cieplicach. Prywatny inwestor już wkrótce otworzy restaurację, ale co ważne - pawilon odzyskał dawny blask dzięki mozolnym, szczegółowym odwzorowaniu wystroju.

Jak podkreślał na naszych łamach Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, restauracja w Pawilonie Norweskim funkcjonowała do lat 50. XX wieku (po wojnie nazywała się „Parkowa”). Pod koniec lat 50. obiekt popadł w ruinę, a miejscowe dzieci nazywały go „straszydełkiem”. Pawilon Norweski został wpisany do rejestru zabytków dopiero 15 września 1990 roku. Do roku 2013 był siedzibą Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, które przeprowadziło się do zespołu pocysterskiego.

Pawilon Norweski wzniesiono na szerokim kamiennym tarasie. Założono go na planie dwóch przenikających się prostokątów. Cokół mieszczący sutereny, wykonany został z nieobrobionych kamiennych ciosów. Powyżej budynek zbudowano z drewnianych belek układanych równolegle i łączonych przyściennymi drewnianymi słupkami. Zachodnia część budynku była parterowa, a wschodnia była dwukondygnacyjna. Tutaj, w części wschodniej, na wysokości pierwszego piętra obiegają odkryte krużganki z drewnianą balustradą oraz w górze półkoliste pseudoarkady wsparte na drewnianych filarach. Wykroje okien pawilonu są bardzo zróżnicowane: prostokątne, kwadratowe i zwieńczone półkoliście. W niektórych oknach były witraże. Wejście główne do budynku znajdujące się w południowo-wschodnim narożniku i poprzedzone jest wysokimi, kamiennymi schodami i kamienno-drewnianą balustradą. (…) We wnętrzu obiektu do dzisiaj znajdują się drewniane belkowe stropy, ściany z drewnianych belek, stolarka drzwiowa i okienna. (…) Pierwotnie w Pawilonie Norweskim mieściły się: duża restauracja, klub, pokoje gościnne, sala gier i prywatny pokój właściciela – opisywał S. Firszt.

W 2016 roku Miasto sprzedało obiekt za ponad 1,5 mln zł. Obecnie trwają prace wykończeniowe i wkrótce restauracja zostanie otwarta. Gdy tylko będzie znany termin, poinformujemy na naszym portalu. Jak widać na zdjęciach, Pawilon Norweski będzie ponownie piękną wizytówką parku.

Twoja reakcja na artykuł?

73
81%
Cieszy
3
3%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
4
4%
Złości
8
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group