Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 2746
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W „ósemce” o integracji wiedzą prawie wszystko

Czwartek, 25 listopada 2010, 16:23
Aktualizacja: Piątek, 3 czerwca 2011, 15:40
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: W „ósemce” o integracji wiedzą prawie wszystko
Fot. Angela
Już siódmy raz Szkoła Podstawowa nr 8 w Jeleniej Górze zorganizowała integracyjną konferencją, dzięki której placówki uczące zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych uczniów, wymieniają się doświadczeniami i wzajemnie się wspierają. W tym roku hasłem przewodnim była integracja przez sztukę. W ramach spotkania odbyły się występy, warsztaty, prelekcje, wykłady, debata i kiermasz.

Tematem tegorocznej konferencji była „Rola sztuki w kształceniu i wychowaniu uczniów niepełnosprawnych”. Wykłady i prelekcje m.in. Urszuli Liksztet, kierowniczki literackiej Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Gabrieli Zawiły, dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, przeplatały się z występami uczniów.

Wśród nich pojawił się śpiew, gra na instrumentach i fenomenalny występ taneczny zespołu „Ósemeczki”, który niezwykłą gracją i wdziękiem podbił serca widzów. Była też debata prowadzona przez Mirellę Michalewską-Pająk z Kolegium Karkonoskiego, w której udział wzięli gospodarze, jak i i uczniowie ze wszystkich zaproszonych szkół: Zespołu Szkół z Łomnicy, z gimnazjum nr 3 i 4 z Jeleniej Góry oraz z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z ul. Grottgera w Jeleniej Górze.

Uczniowie wypowiadali się na temat talentów i roli sztuki, a jeden z uczniów ze szkoły specjalnej pokazał swój talent i zatańczył do muzyki Michaela Jacksona. Debatę zakończono wspólnym wnioskiem, że sztuka i talenty powinny ludzi integrować i zbliżać.

Równorzędnie z prelekcjami na korytarzu szkoły odbywał się kiermasz świąteczny, na którym znalazły się przepiękne choinki i bożonarodzeniowe dekoracje wykonane przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 oraz kartki, aniołki i wiele innych elementów, które wyszły spod ręki uczniów. Zaproszeni goście wzięli też udział w warsztatach plastycznych, złożonych z ucznia niepełnosprawnego i pełnosprawnego, których zadaniem było namalowanie baśniowego świata.

– Jesteśmy szkołą integracyjną, poprzez tą konferencję chcemy dzielić się z innymi szkołami i placówkami swoimi doświadczeniami, wspólnie się wspierać. Takie konferencje organizujemy od siedmiu lat, za każdym razem z innym tematem przewodnim – mówi Marzena Hryniewicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze i organizator konferencji.

Zdaniem Karoliny Gałek z Gimnazjum nr 4, która w plenerze plastycznym pracowała z Jakubem Szumskim z „ósemki”, takie wspólne zajęcia osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych są bardzo ważne, bo pozwalają na wzajemnie poznanie się.
– Nie możemy zapominać o ludziach niepełnosprawnych, bo oni mają takie takie same prawa i potrzeby, jak my pełnosprawni – mówiła.

Bardzo dobrze na zajęciach bawili się Damian Łyczak oraz Marysia Waśniewska i Wiktoria z „ósemki”.
– Znamy się z wielu kółek i dzięki temu rozwija się nasza przyjaźń. Dzieciom i ludziom dorosłym potrzebna jest integracja tolerancja i wyobraźnia, wtedy nasze życie będzie bardziej kolorowe – mówiły dziewczynki.

Podczas warsztatu plastycznego za farby i pędzel chwyciła też Mirella Michalewska-Pająk, pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych z Kolegium Karkonoskiego, która została poproszona o poprowadzenie debaty i ocenianie prac plastycznych.
- W tym integracyjnym spotkaniu ze sztuką rzeczywiście jest jakaś magia, która łączy. Nawet ja nie mogłam się dzisiaj powstrzymać, spontanicznie chwyciłam farby i zaczęłam malować, czego nie robiłam od 20 lat. Oby więcej było takich inicjatyw. Uważam, że nie powinniśmy dzielić tych środowisk osób niepełnosprawnych i sprawnych. Jestem zwolenniczką myślenia nie tylko o integracji, ale i normalizacji. Jesteśmy po prostu jednym społeczeństwem i nie powinno być między nami żadnych różnic – mówi Mirella Michalewska-Pająk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group