Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6883
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Muzeum Karkonoskim o ratowaniu obrazów

Poniedziałek, 6 lutego 2017, 7:54
Aktualizacja: Piątek, 24 lutego 2017, 19:20
Autor: Mikołaj Bachur
Jelenia Góra: W Muzeum Karkonoskim o ratowaniu obrazów
Fot. Mikołaj Bachur
Z cyklu „Niedziela w muzeum” odbyło się wczoraj (5.02) spotkanie pt. „Jak obrazy odzyskują blask?” . Odpowiedzi na to pytanie udzieliła na przykładzie obrazu „W Kotlinie Łomniczki 1900 roku” autorstwa Heinricha Tüpkego kierownik Działu Konserwacji Zbiorów w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze Anna Gul.

Spotkania pod hasłem „Niedziela w muzeum” odbywają się cyklicznie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Organizuje je Muzeum Karkonoskie, które zaprasza wszystkich chętnych do udziału. – W ramach spotkań występują pracownicy muzeum z różnymi interesującymi zagadnieniami. Dzisiaj jest konserwatorka Anna Gul z naszego działu konserwacji. Omawia problematykę związaną z konserwacją obrazu, który dostaliśmy w darze od prywatnego kolekcjonera – mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Gabriela Zawiła.

Jest do działo Heinricha Tüpkego, zatytułowane „W Kotlinie Łomniczki 1900 roku”. Obraz przekazany został przez Bartosza Malinowskiego i wzbogacił w muzeum kolekcję malarstwa pejzażowego. Jest to cenne uzupełnienie zbiorów muzealnych regionu jeleniogórskiego.

Podczas spotkania, na przykładzie tego obrazu, przedstawione zostały działania konserwatorskie, była mowa m.in. o tym, czym jest i kiedy stosuje się dublaż, retusz oraz jakie materiały stosowane są podczas konserwacji zabytków.

Następne spotkanie w Muzeum Karkonoskim zaplanowano na 5 marca. Temat to „Żołnierze wyklęci”, a prelegentem będzie profesor Robert Klementowski, który ma szeroką wiedzę na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSSR w latach 40. – Jest to historia żywa, którą bardzo się interesujemy. Jak wiemy, Jelenia Góra i okolice była miejscem, gdzie po II wojnie światowej wielu żołnierzy wyklętych ukrywało się – podkreśla dyrektor Gabriela Zawiła.

- Muzeum Karkonoskie jest miejscem, gdzie można poszerzać swoją wiedzę i nawet odnaleźć swoją pasję. Ale najciekawsze jest to, że każdy może być częścią tej szybko rozwijającej się instytucji i tylko dzięki nam, mieszkańcom Jeleniej Góry, ona może funkcjonować coraz aktywniej. Jeśli ktoś z czytelników będzie zainteresowany wsparciem swojej polskiej kultury, historii swego miasta i kraju - może wesprzeć Muzeum Karkonoskie. Jak? A nawet tak, jak zrobił to kolekcjoner Bartosz Malinowski. Jest to niezwykłe ważny moment w budowaniu naszego wspólnego dziedzictwa – apeluje Gabriela Zawiła.

- Jeśli nawet obrazy czy inne przedmioty są w nienajlepszym stanie, jeśli ktoś z państwa myśli, że one do niczego już się nadają, to Muzeum Karkonoski prosi o to, żeby przed wyrzuceniem skontaktować się z placówką, bo dzięki działaniu konserwatorów dzieło można będzie ocalić i dzięki temu wzbogacić historię naszego regionu i kraju – dodaje dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Kontakt do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: sekretariat 75 75 234 65, e-mail: sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group