Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 4699
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Muzeum Karkonoskim kolejne prace W. Hofmana

Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 14:23
Aktualizacja: Wtorek, 30 stycznia 2018, 4:28
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: W Muzeum Karkonoskim kolejne prace W. Hofmana
Fot. Użyczone/Muzeum Karkonoskie
Zbiory Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze wzbogaciły się o trzy sygnowane i datowane rysunki autorstwa Wlastimila Hofmana. Przekazała je placówce Elżbieta Zechenter–Spławińska z Krakowa.

Rysunki, będące rodzinną pamiątką, przedstawiają portrety ujęte w popiersiu: Witolda Zechentera, jego żony Beaty oraz wówczas dwunastoletniej córki Elżbiety. Powstały one 30 sierpnia 1947 roku w trakcie jednej z wizyt rodziny Zechenterów u państwa Hofmanów w Szklarskiej Porębie.

Elżbieta Zechenter-Spławińska to znana poetka, autorka prozy, ballad, piosenek, pisze także dla dzieci. Wydała 15 tomików poetyckich oraz kilka książek prozą. Jej wiersze były tłumaczone na język niemiecki, czeski, rosyjski, węgierski, angielski i turecki. W latach 1972-1976 była kierownikiem literackim Państwowego Teatru Lalek w Rabce, a w latach 1978-1987 Studia Filmów Animowanych w Krakowie. Od 1990 r. prowadzi zajęcia warsztatowe z grupą literacką „Sylaba” w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida, a od 1995 roku Koło Literackie w Centrum Młodzieży im. Dr. H. Jordana w Krakowie. Odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaką Honoris Gratia w uznaniu zasług dla Krakowa oraz jego mieszkańców. Pani Elżbieta Zechenter-Spławińska jest córką poety, satyryka i dziennikarza, Witolda Zechentera. Znajomość obu artystów zawiązała się w Krakowie, ale utrzymywała się również po wyjeździe Hofmannów do Szklarskiej Poręby.

- Muzeum jest bardzo wdzięczne ofiarodawczyni za przekazanie do zbiorów muzeum cennych, osobistych pamiątek na zakończenie Roku Hofmana w Szklarskiej Porębie. Dziękujemy również pani Beacie Mielczarek za wskazanie Muzeum Karkonoskiego jako miejsca do którego prace Wlastimila Hofmana mogą zostać przekazane – mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła.

Portrety wykonane przez artystę zostaną udostępnione gościom Muzeum – w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie od lutego 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group