Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 5754
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W „Muflonie” Jan Bujak o nowej książce

Poniedziałek, 12 marca 2018, 16:09
Aktualizacja: Wtorek, 13 marca 2018, 8:27
Autor: MDK "Muflon"
Jelenia Góra: W „Muflonie”  Jan Bujak o nowej książce
Fot. Anna Poręba
W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie odbyło się spotkanie z Janem Bujakiem, autorem opracowań z serii „Galicjanie i Serbowie” oraz publikacji pt. „Polskie parafie w Bośni w latach 1891–1946”. Spotkanie ze znanym sobieszowianinem uświetnił występ zespołu wokalnego „Sybiraczki i Kresowianie”.

Przedmiot badań i zainteresowań Jana Bujaka oraz działalność „Sybiraczek i Kresowian” mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy ich pamięć o miejscach, z których się wywodzą Polacy obecnie zamieszkujący ziemię dolnośląską, czyli Kresy, Wileńszczyznę lub Galicję oraz zbieżność losów rodzin, które zmuszone były do emigracji, a nawet reemigracji.

Jan Bujak mówił o poszukiwaniach w Bośni śladów po zamieszkujących te tereny Polakach, z trudem odkrywanych w bośniackich lasach resztkach cmentarzy, a przede wszystkim o swojej publikacji „Polskie parafie w Bośni w latach 1891–1946”, która rodzinom mającym korzenie w Bośni może ułatwić odszukanie informacji o swoich przodkach, zawiera bowiem mapy, indeksy nazwisk, a nawet dane lokalizacji GPS różnych obiektów. Prelekcji Jana Bujaka towarzyszyło wspólne oglądanie fragmentów filmów o Bośni: „Pozostanie po nas las”, „Gościszów i Nowy Martinec 2007 – 2015” oraz „Polska saga w Bośni”.

Spotkanie z Janem Bujakiem nosiło tytuł „Skąd jesteśmy, a dokąd zmierzamy na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, tym samym zainaugurowało ono cykl imprez w Miejskim Domu Kultury „Muflon”, z okazji tego ważnego dla Polski i polskiej kultury jubileuszu.

Impreza była dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group