Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7353
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: W młodych siła. Po janowickim forum

Czwartek, 19 kwietnia 2012, 8:22
Aktualizacja: 13:24
Autor: Agrafka
Janowice Wielkie: W młodych siła. Po janowickim forum
Fot. Agrafka
Forum lokalne „Młodzi w odnowie”, które odbyło się wczoraj w Janowicach Wielkich, zorganizowane przez Fundację Przystanek Dobrych Myśli przyciągnęło wiele osób zainteresowanych działaniem na rzecz młodzieży w gminie. – Forum to świetna okazja do wymiany doświadczeń i wypracowania wspólnych pomysłów. Chcemy szukać sposobów na urozmaicenie oferty gminy dla młodych ludzi, a także by młodzi brali udział w organizacji przedsięwzięć kulturalnych – powiedziała Krystyna Pisarska, wiceprezes Fundacji Przystanek Dobrych Myśli.

- Jest to już druga inicjatywa realizowana z konkursu „Równać Szanse”, dzięki której mogliśmy otrzymać dotację i zorganizować forum na temat młodzieży – dodała Krystyna Pisarska.

W przeprowadzonej ankiecie młodzież na pierwszym miejscu wymieniała brak koncertów, a także chęć nauki podstaw samoobrony. Potrzebne we wsi jest także kino, basen, skatepark, ale młodzi ludzie przede wszystkim chcą by z nimi więcej rozmawiać, poznawać ich potrzeby.

- Biorę udział w różnych projektach, by móc się rozwijać w różnych kierunkach i dawać podobną szansę innym. Pozyskujemy środki na organizację koncertów, festiwali, konkursów itp. Sukcesem okazał się Wędrowny Przegląd Piosenki „Polana”, który w tym roku organizowany będzie już po raz trzeci, 27-28 lipca koło „Szwajcarki” u podnóża Sokolików. „Polana” przyciąga fanów piosenek turystycznych z całej Polski , co popularyzuje gminę Janowice Wielkie oraz Rudawy Janowickie. A mamy w okolicy piękne zabytki i atrakcyjne tereny – mówiła Kalina, 19-letnia mieszkanka Janowic Wielkich.

Forum zostało przeprowadzone ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse 2011. Fora Lokalne I” administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

- Wspieramy te miejsca, w których dostrzegamy aktywność społeczną. Janowice Wielkie brały już z sukcesami udział w dwóch projektach programu „Równać Szanse” i mieszkańcy zasłużyli na to, aby dalej wspierać ich miejscowość. Warto pomagać młodzieży bez względu na to gdzie mieszka, a ponieważ młodzież wiejska ma mniej możliwości należy w nich właśnie inwestować, by miała równy dostęp do obiektów kultury i różnych inicjatyw społecznych – mówił Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowisk pracujących z młodymi ludźmi m.in. nauczyciele, pracownicy świetlic wiejskich, bibliotek, lokalnych organizacji pozarządowych i rodzice. Prezentacje i dyskusje poświęcone były m.in. edukacji młodzieży, dostępności do infrastruktury i oferty kulturalnej, edukacyjnej, sportowej czy rekreacyjnej oraz współpracy środowisk lokalnych na rzecz młodszych pokoleń.

- Realizujemy aktualnie kilka inicjatyw. Poza młodzieżowym projektem z „RS 2011” pn „Działać? Każdy może :)”, rozpoczęliśmy również „Międzypokoleniowy kalejdoskop”, na który otrzymaliśmy dotację w wysokości kilkunastu tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przez rok będziemy organizować różnorodne zajęcia, bo chcemy pokazać, że można atrakcyjnie i aktywnie spędzać czas. Będą warsztaty tradycji kulturowych, wycieczki, gry towarzyskie i planszowe, wieczorki poezji, Nordic Walking itp. – mówiła Krystyna Pisarska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group