Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8380
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: W Kowarach pamiętają o dawnych górnikach

Sobota, 4 grudnia 2021, 8:17
Autor: WAC
Kowary: W Kowarach pamiętają o dawnych górnikach
Fot. UM Kowary
W przededniu dnia patronki górników, czyli św. Barbary wczoraj (3.12) odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą poświęconą kowarskiemu górnictwu.

To już drugi rok z rzędu gdy obchody Barbórki w Kowarach z powodu pandemii były bardzo skromne. Wcześniej z okazji górniczego święta odbywały się uroczyste sesje Rady Miasta oraz okolicznościowe akademie. We wczorajszej uroczystości oprócz lokalnych samorządowców uczestniczyły osoby i ich rodziny przed laty związane z wydobyciem rud żelaza i uranu. Nie zabrakło też przedszkolaków z kowarskich przedszkoli.

Kowary od samego początku swojego istnienia związane było z górnictwem i kowalstwem. Według podań, w 1148 roku waloński gwarek Laurentius Angelus dokonał na zboczu góry Rudnik odkrycia rudy żelaza. Wkrótce w dolinie rzeki Jedlicy zaroiło się od dymarek i kuźni. 4 września 1513 roku król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk nadał Kowarom prawa miejskie. W XVI wieku miasto było obok Świdnicy i Wrocławia najważniejszym centrum przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku. Intensywny rozwój Kowar przerwała wojna trzydziestoletnia. Skutecznie zahamowała rozbudowę miasta, wyniszczyła ludność. Po upadku przemysłu górniczego i metalurgicznego w Kowarach rozwinęło się tkactwo. Przez następne 200 lat miasto utrzymywało się dzięki włókiennictwu.

Wiek XX znów w Kowarach należał do górnictwa. Najpierw po pierwszej wojnie światowej krótko kontynuowano wydobycie rud żelaza, a następnie na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych, w największej tajemnicy wydobywano rudy uranu.

Twoja reakcja na artykuł?

28
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
801
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group