Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2015
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Jeleniej Górze trwa Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 20 października 2012, 7:23
Aktualizacja: 8:30
Autor: Mea
Fot. Organizator
Wczoraj (19.10) w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej rozpoczął się trzydniowy Festiwal Krokus Jazz. Dzisiejszą gwiazdą wieczoru będzie Yvonne Sanchez, która wystąpi ze swoim zespołem na głównej scenie JCK o godz. 20.00. Ponadto dzisiaj o godz. 12.00 w JCK rozpoczyna się Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych pod nazwą Powiew Młodego Jazzu, który potrwa do jutra.

Tegoroczny, jedenasty, Krokus Jazz Festiwal gościć będzie światowe gwiazdy jazzu, które od wielu lat błyszczą na międzynarodowych estradach. Pierwszy dzień festiwalu otworzył ze swoim kwartetem amerykański trębacz Gary Guthman, który został ogłoszony przez krytyków i publiczność jednym z najlepszych swoich czasów.

Gwiazdą drugiego dnia festiwalu będzie Yvonne Sanchez. Wokalistka swym głosem o aksamitnej barwie oczarowała słuchaczy na całym świecie. W Polsce artystka ma status wielkiej gwiazdy, a jej piosenki o jazzowym charakterze pojawiły się na wielu kompilacyjnych albumach. W jej repertuarze dominują łagodne latynoskie klimaty, gdzie jazz miesza się z bossa novą. Podczas festiwalu wystąpi ze swoim międzynarodowym zespołem Yvonne Sanchez Band. Ich wspólny występ z najnowszym programem będzie jedynym koncertem w Polsce.

Ostatni dzień festiwalu będzie należał do super grupy Adam Bałdych, Lars Danielsson & The Polish Gang. Adam Bałdych uznawany jest obecnie przez wielu krytyków za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej.

Nie tylko na wielkich gwiazdach bazuje tegoroczny festiwal. Szczególnie ważną rolę od 11 lat odgrywa Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych odbywający się pod nazwą Powiew Młodego Jazzu. Przez dwa dni (20– 21.10.) przez główną scenę przewinie się 18 zespołów.

Poza polską obsadą pojawią się muzycy z Niemiec i Czech. Zespoły występujące w konkursie będą konkurować o laur Złotego Krokusa. Młody polski jazz zagości także w klubie festiwalowym Kwadrat, gdzie przez dwa wieczory młodzi muzycy prezentować będą jazz na bardzo wysokim poziomie. Wśród nich pojawią się laureaci zeszłorocznego konkursu High Definition, Sławek Dudar Quartet oraz Piotr Filipowicz Jackson Jazz Quintet. Atrakcją koncertów klubowych będą też nocne jam sessions z udziałem młodych muzyków i znanych koryfeuszy polskiego jazzu.

20 października 2012 (sobota) od godz. 12.00 do 17.30 na głównej scenie JCK wystąpią zespoły: LAUER – LAMMEL – BORNSTEIN (Niemcy), CLEMENS PÖTZSCH & SLAVICON (Niemcy), HIGH FLY QUINTET (Polska), UNKNOWN QUARTET (Polska), CONJUNCTION TRIO (Polska), U.S.G. TRIO (Polska), TOMASZ JĘDRZEJEWSKI QUARTET (Polska), MARZENA CYBULKA QUINTET (Polska).
Ponadto o godz. 20.00 pokaz warsztatowy YVONNE SANCHEZ BAND, o godz. 21.30 w Klubie Kwadrat pokaz warsztatowy SŁAWEK DUDAR QUARTET, a o godz. 23.00 jam session.

21 października 2012 (niedziela) o godz. 12.00 do 17.30 na głównej scenie JCK wystąpią zespoły:
SCROOTCH (Niemcy), ZUR SCHÖNEN AUSSICHT (Niemcy), ANDRZEJ JÓZEFÓW TRIO (Polska), AGATA MAJEWSKA ART PROJECT (Polska), PRZEMEK WALCZAK QUARTET (Polska), SOUTH QUARTET (Polska), 4 STEP (Polska), MICHAŁ KAPCZUK TRIO (Polska). Ponadto godz. 20.00 nastąpi ceremonia wręczenia nagród i statuetki Złotego Krokusa oraz pokaz warsztatowy ADAM BAŁDYCH, LARS DANIELSSON & THE POLISH GANG. O godz. 21.30 w Klubie Kwadrat koncert laureatów konkursu Powiew Młodego Jazzu oraz pokaz warsztatowy PIOTR FILIPOWICZ JACKSON JAZZ QUINTET. O godz. 23.00 jam session.
Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal organizowany jest we współpracy JCK z Socjokulturalnym Centrum Steinhaus e.V. Bautzen w ramach trzyletniego polsko-niemieckiego projektu „Od fundamentów po szczyty 2010–2012”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Mea culpa 20-10-2012 10:35
A gdzie foty i relacja z 1-go dnia ????? Śpi się i nie chce mi się...
~Kryniu 20-10-2012 19:11
fajnie, że coś się dzieje, pewnie wielu ludzi chętnie tego słucha i bierze udział w podobnych przedsięwzięciach, ale dlaczego ciągle są festiwale jazzowe i rockowe a zapomina się o innych gatunkach muzyki? gdzie miejsce dla muzyki klubowej? wielbiciele techno, trance'u i house'u też chcieliby mieć swój festiwal w mieście. a tak trzeba jeździć do Legnicy, Lubiąża i innych miast...
~Ona 20-10-2012 22:54
Byłam na yvonne sanchez. dynamit a nie babka z wielkim poczuciem humoru a co do muzyczki to bosanovy takie przyjemne do posłuchania:) jak ktos lubi jazz to na ten festival sie po prostu czeka :)
~OlaJG 22-10-2012 14:19
Ja też byłam na koncercie Yvonne Sanchez a dzień wcześniej na Bary Guthmanie. Szkoda wielka,że trzeba było siedzieć w rzędach zamiast pokiwać się trochę w rytm tej znakomitej muzyki. Nogi same rwały się do tańca.:-) . Pozdrawiam wszystkich pasjonatów tego rodzaju muzyki.
~OlaJG 22-10-2012 14:47
Zapomniałam pozdrowić Panią z rzędu czwartego, która podobnie przezywała w sobotę koncerct Yvonne Sanchez..
~OlaJG 22-10-2012 15:06
Zapomniałam pozdrowić Panią z rzędu czwartego, która podobnie przezywała w sobotę koncerct Yvonne Sanchez..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group