Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6274
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W JCK czytali dramat o sensie życia

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 października 2015, 7:59
Aktualizacja: 13:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Aktorzy legnickiego Teatru Dramatycznego im. Heleny Modrzejewskiej promowali akcję czytania dramatów, którą ich placówka kultury współorganizuje z Teatrem Odnalezionym i Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz Teatrem Lalek i Aktora z Wałbrzycha. W pierwszym etapie konkursu, którego główną nagrodą jest 2 tysiące zł – jury wybrało tekst Cormaca McCarthy’ego „Sunset Limited”.

Dramat ukazujący, że nic nigdy nie jest czarne lub białe czytali: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch, Mateusz Krzyk i Paweł Wolak. Filozoficzna debata pomiędzy byłym więźniem głęboko wierzącym (Czarny) a niewierzącym profesorem (Biały), którego to czarnoskóry człowiek uratował przed samobójstwem - to historia, która jest niezwykle aktualna. Bohaterzy dramatu rozmawiają o sprawach światopoglądowych – kwestii wiary w boga i jej braku, obaj prezentują swój pogląd na sens życia.

Sunset Limited McCarthy’ego w 2011 r. doczekał się ekranizacji, w której Czarnego zagrał Samuel L Jackson, a Białego Tommy Lee Jones. Czytanie dramatu wyreżyserowała Magdalena Miklasz, która po spotkaniu w JCK była zadowolona z pracy legnickich aktorów. – Pierwszy raz spotkałam się z nimi w pracy i uważam, że fantastycznie poradzili sobie z tym tekstem – skomentowała Magdalena Miklasz.

Do 15 października był czas na zgłaszanie tekstów do drugiego etapu, a ostatnia szansa (III etap) kończy się 30 października. Każdy uczestnik akcji może zgłosić tekst (musi być wskazane źródło tekstu), następnie aktorzy teatru z Legnicy, którzy stanowią jury – wybierają tekst, który będzie czytany publicznie m.in. w Jeleniogórskim Centrum Kultury. – Zależy nam na tym, żeby osoby zgłaszające teksty je uzasadniały i spośród nich wybierzemy najciekawsze, a zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych – mówił Jacek Głomb.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~:( 19-10-2015 11:08
Pani Modrzejewska miała na imię HELENA a nie Halina

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group