Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6733
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W gorączce zakupów nie daj się zrobić w balona

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 grudnia 2008, 7:52
Aktualizacja: 14:59
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zaczął się przedświąteczny ruch w sklepach i przy straganach. Handlowcy wykorzystują okazję i jak co roku, kuszą promocjami i obniżkami cen, często fikcyjnymi. O czym powinni pamiętać kupujący, by nie dać się oszukać?

Rzecznicy konsumentów alarmują: W gorączce świątecznych zakupów często brakuje czasu na zastanawianie się nad cenami i porównanie promocji z rzeczywistą wartością towaru.
Po świętach natomiast klientów nie rzadko spotyka rozczarowanie i poczucie krzywdy. Kredyty zero procent stają się nimi tylko z nazwy, a promocyjne towary są przepłaconym bublem. Dlatego wrzucając do koszyków wszystko, co oznaczone jest mianem „przecena” czy „promocja” warto pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Bardzo powszechne w ostatnich latach stały się promocje dotyczące sprzedaży na raty przy odsetkach „zero” procent. Niestety nie wszystkie kredyty w rzeczywistością okazują się opłacalne. Dlaczego? – Często do takiego kredytu wymagane jest wykupienie ubezpieczenia miesięcznego, którego wysokość jest wyższa niż kilkuprocentowe odsetki w zwykłym banku – mówi Klaudia Garniewicz, powiatowy rzecznik konsumentów w Jeleniej Górze. – Dlatego przed odpisaniem umowy o kredyt należy bardzo dokładnie przeanalizować ją i dopytać sprzedawcę o to, czy ubezpieczenie jest wymagane oraz jaka jest jego wysokość.

Inną sprawą jest kupowanie towarów bez zastanowienia lub przymiarki. Od 1996 roku nie istnieje już bowiem możliwość zwrotu towaru do sklepu, a jedynie jego reklamacja. Jeśli dany sklep w swojej ofercie przewiduje zwrot zakupionego towaru do kilku dni, koniecznie należy się dowiedzieć, jakich artykułów to dotyczy.

Można tez przed zakupami, szczególnie prezentów dla innych, umówić się, że jeśli dany produkt nie będzie odpowiadał osobie, której go kupujemy, będziemy chcieli go zwrócić – radzi rzecznik konsumentów. Wtedy najlepiej mieć zgodę na zwrot towar z datą na piśmie, na przykład na paragonie.

Sposobem na świąteczne zakupy, po który klienci sięgają równie często, jak zakupy w marketach są zakupy internetowe. Przy zakupach na odległość można jednak stracić sporo pieniędzy i zostać bez towaru.

– Zdarza się, że w przesyłkach zakupionych przez internet dochodzą towary wybrakowane, wadliwe lub zupełnie inne niż zamówiliśmy – ostrzega rzecznik. Bywa również i tak, że zapłacony towar w ogóle nie trafia do kupującego. Dlatego przed wpłaceniem pieniędzy na konto sprzedającego dobrze jest przeczytać na jego temat opinie innych internautów. W przypadku, kiedy sprzedaż nie dotyczy ofert „kup teraz”, klient może też zwrócić zakupiony towar bez podawania żadnej przyczyny. Co więcej unikajmy rozpowszechniania swoich danych, takich jak numery kont, dowodu tożsamości czy kart płatniczych. Korzystając z zakupów w sieci należy też zabezpieczyć komputer dobrym programem antywirusowym.

Warto też znać terminy reklamacji, szczególnie artykułów spożywczych, które oddajemy najczęściej. W przypadku artykułów nie zapakowanych obowiązuje nas termin trzech dni, pakowane natomiast reklamujemy w ciągu trzech dni od daty ich otwarcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~forumJG 18-12-2008 9:01
nie daj się zrobić w balona-bo Pani rzecznik praw konsumentów ma wolne do końca roku - www.FORUMJG.pl - to Twój Głos w Twoim mieście
~Uważajcie w Kauflandzie 18-12-2008 9:16
w niedzielę robiłem tam zakupy na 10 produktów na paragonie cena siedmiu była niezgodna z ceną widniejącą na półkach w przypadku jednego z towarów różnica wynosiła 4 złote reszta wahała się od 50 groszy do złotówki im towar droższy tym większa różnica ktoś powie co to takiego zrobiłem zakupy na 53 złote zapłaciłem około 10 złoty więcej przed świętami ludzie robią tam zakupy na kilkaset złoty często płacą talonami i nie zwracają uwagi na paragony czy nie jest to oszustwo?
~Do forumJG 18-12-2008 15:56
te przestań spamować ! jak chcesz sobie zrobić reklamę to zapłać za nią, a nie walisz wszędzie gdzie się da adres tego czegoś.
~paklum♣ ҉ 19-12-2008 7:42
do forum JG - a dlaczego uważasz, że na TYM forum nie da się dyskutować? Jeżeli komentarz dotyczy treści artykułów, nie obraża innych uczestników forum, nie pomawia bohaterów tekstów, nie jest wulgarny, nie propaguje treści rasistowskiich, nie nawołuje do łamania prawa - to przecież Redakcja to wydrukuje. I o to chyba chodzi. Poza tym forum jelonkowe ma najbardziej czytelny sposób szukania artykułów i dodawania komentarzy. W niektórych gazetach internetowych nie wiadomo gdzie znaleźć główny artykuł, bo np. są same tylko komentarze. Może już nie zapraszaj do dyskusji na swoim forumJG lecz sam dyskutuj TUTAJ.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group