Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 11129
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W 40. rocznicę Solidarności

Poniedziałek, 7 września 2020, 14:01
Aktualizacja: Czwartek, 10 września 2020, 6:13
Autor: ŁD
Jelenia Góra: W 40. rocznicę Solidarności
Fot. Użyczone/BS K. Mroza
W Jeleniej Górze odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. W Bazylice pw. Św. Erazma i Pankracego odprawiono z tej okazji uroczystą mszę z udziałem pocztów sztandarowych organizacji zakładowych z regionu jeleniogórskiego, m. in. z Bolesławca i Zgorzelca. Mszy przewodniczył ks. dziekan Bogdan Żygadło.

Podczas mszy poświęcono nowy sztandar organizacji emerytów i rencistów działającej przy jeleniogórskim zarządzie regionu. W swojej homilii ksiądz dziekan nawiązał do wydarzeń sprzed 40 lat związanych z podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Mówił, że „Solidarność” powstała „z pragnienia ludzkich serc i dążenia do wolności”. Potem obchody przeniosły się na plac przed bazyliką, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona „Solidarności”. Uczestnicy złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów.

Była to również okazja do przemówień i wystąpień. Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” Franciszek Kopeć przytoczył historię związku. Prosił zebranych o pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat oraz powiedział, że „była, jest i będzie tylko jedna „Solidarność”, która nie pozwoli się podzielić”. Senator PiS Krzysztof Mróz mówił o konieczności zachowania pamięci o bohaterach tamtych czasów, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Dodał, że dzisiaj „Solidarność” nadal jest potrzebna, aby walczyć o prawa pracownicze.

Podczas uroczystości przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego „S” wręczył odznaczenia osobom, które przed 40 laty walczyły o legalizację „Solidarności”. Przyznano także specjalne podziękowania tym, którzy już w nowej, w pełni demokratycznej Polsce, swoją postawą i działalnością wcielają w życie ideały „S”. Wśród wyróżnionych znaleźli się m. in. ks. dziekan Bogdan Żygadło oraz były szef jeleniogórskiej Solidarności Ryszard Matusiak.

Twoja reakcja na artykuł?

2
11%
Cieszy
3
17%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
11
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
374
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
21%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
31%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group