Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 8726
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: W 2012 rok z silną gospodarką. Po konferencji w biurze PO

Piątek, 3 lutego 2012, 8:25
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2012, 8:28
Autor: Petr
REGION JELENIOGÓRSKI: W 2012 rok z silną gospodarką. Po konferencji w biurze PO
Fot. Petr
Budżet państwa na 2012 rok, modernizacja bieżącej linii kolejowej nr 274 relacji Wrocław–Zgorzelec, projekt reorganizacji sądów rejonowych i stan realizacji najważniejszych zadań z expose premiera Donalda Tuska. Oto kwestie poruszane wczoraj na konferencji prasowej w jeleniogórskim biurze PO.

Wczorajszą konferencję w biurze PO zorganizowali posłanka Zofia Czernow i wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak. Najważniejszymi z kwestii poruszonych podczas spotkania okazały się budżet państwa na 2012 rok i modernizacja bieżącej linii kolejowej nr 274 relacji Wrocław-Zgorzelec. Po omówieniu planowanych wydatków, finansów publicznych i założeń związanych z rewitalizacją torowisk, peronów i wiat na ww. linii prelegenci dotknęli założeń projektu reorganizacji sądów rejonowych i zadań z expose premiera Donalda Tuska.

– W 2012 rok wchodzimy z silną gospodarką. PKB wzrósł o 2,5 proc., zadłużenie spadło co zaś się tyczy produkcji przemysłowej – w grudniu ub. r. wzrosła ona o 7,7 proc. przy zakładanym wzroście 6,4 proc. W tym roku, budżet państwa obejmie przede wszystkim inwestycje, które w sferze publicznej wyniosą około 100 mld zł, tj. 6,1 proc. PKB, co oznacza najwyższy poziom w Unii Europejskiej. Jest to także drugi najwyższy udział inwestycji publicznych w Polsce od czasu transformacji – mówiła Zofia Czernow.

Z kolei jeśli chodzi o linię kolejową nr 274, kluczową dla połączeń regionu z Wrocławiem oraz Warszawą: – Linia ta już wkrótce zacznie być gruntownie modernizowana. Nakłady środków na linię 274 stanowią 11,27 proc. wydatków budżetu państwa na 2012 r. W ramach projektu planuje się rewitalizację torowisk, peronów i wiat. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie za dwa lata do Wrocławia dojedziemy w dwie godziny, a do Warszawy w pięć i pół – mówił Jerzy Łużniak.

Reorganizacja sądów rejonowych, o której wspomnieli Zofia Czernow i Jerzy Łużniak, ma na celu zniesienie sądów rejonowych o obsadzie orzeczniczej do 14 sędziów i przekształcenie ich w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, a także ksiąg wieczystych) sąsiednich, większych sądów. Zakłada się, że reorganizacja zostanie przeprowadzona z dniem 1 lipca 2012 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group