Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3512
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uważajmy podczas przedświątecznych zakupów!

Poniedziałek, 17 grudnia 2012, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: 112
– Wybierając się na zakupy powinniśmy zabrać ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebne lub takie karty płatnicze, które są nam niezbędne. Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby były przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy: kurtki, torby, portfele, a później zajęci oglądaniem towaru na półkach całkowicie o nich zapominamy. Wtedy wystarczy chwila dla osoby, która nas obserwuje, aby wyjęła portfel lub dokumenty pozostawione w koszyku – przypomina o ostrożności oficer prasowy KMP w Jeleniej Górze podinsp. Edyta Bagrowska.

Również robiąc zakupy poprzez portale aukcyjne pamiętajmy, że i tam mogą znaleźć się osoby nieuczciwe. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Dlatego:

• Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
• Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!
• Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy").
• Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.
• Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
• Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
• Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
• Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

• Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
• Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.
• Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając się na policję trzeba będzie podać:

• Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.
• Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.
• Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.
• Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.
„Jak rozpoznać „kieszonkowców”, którzy tylko czekają, żeby kogoś okraść?

„Kieszonkowców” laikowi trudno jest rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Część z nich to profesjonaliści. Działają szybko i w grupie. Każdy członek szajki ma ściśle określone zadania. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej.

„Jak uniknąć kradzieży kieszonkowej”?
o W miarę możliwości należy unikać tłoku, dyskretnie przyglądać się twarzom i sylwetkom podejrzanie zachowujących się osób. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie i torebki. Złodzieja nie interesuje towar wyłożony na ladę. Systematycznie prowadząc takie obserwacje, można zostać ekspertem, na pierwszy rzut oka rozpoznającym kieszonkowca. Złodzieje z reguły unikają przebywania w towarzystwie osób, które wyczuwają ich niecne zamiary.
o Gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kieszeni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z otoczenia. Kieszonkowiec w czasie „roboty” najlepiej chciałby być niewidzialny.
o W przypadku zauważenia kradzieży należy natychmiast głośno reagować np. żądają zamknięcia drzwi sklepu i wezwania Policji. Przybyłym funkcjonariuszom dokładnie przekazujemy swoje spostrzeżenia. Jeżeli spłoszony złodziej upuścił portfel na ziemię, to nie pozwalajmy go nikomu dotykać.

Pamiętajcie Państwo!

• Jeśli zostalibyście zaatakowani – róbcie to, co każe Wam robić napastnik, oddajcie mu wszystkie przedmioty, których zażąda. Nie walczcie z przestępcą – od tego jest Policja!
• Najcenniejsze jest Wasze zdrowie i życie!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
687
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group