Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3767
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uwaga na świąteczne haczyki!

Piątek, 23 grudnia 2016, 7:56
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Region: Uwaga na świąteczne haczyki!
Fot. Archiwum
Gorączka świątecznych zakupów w pełni. Ogromne kolejki w sklepach osiedlowych i jeszcze większe przy kasach w marketach – tak mieszkańcy Jeleniej Góry przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Właściciele sklepów wykorzystują takie okazję i jak co roku, kuszą promocjami i obniżkami cen, często fikcyjnymi. O czym powinni pamiętać jeleniogórzanie, by nie dać się oszukać. !

Rzecznicy konsumentów alarmują: W gorączce świątecznych zakupów często brakuje czasu na zastanawianie się nad cenami i porównanie promocji z rzeczywistą wartością towaru. Po świętach natomiast klientów często spotyka rozczarowanie i poczucie krzywdy. Kredyty zero procent stają się nimi tylko z nazwy, a promocyjne towary okazują sie przepłaconym bublem. Dlatego wrzucając do koszyków wszystko, co oznaczone jest mianem „przecena” czy „promocja” warto pamiętać o kilku istotnych sprawach.

- Często do takiego kredytu wymagane jest wykupienie ubezpieczenia miesięcznego, którego wysokość jest wyższa niż kilkuprocentowe odsetki w zwykłym banku – ostrzegają rzecznicy konsumentów. - Dlatego przed odpisaniem umowy o kredyt należy bardzo dokładnie przeanalizować ją i dopytać sprzedawcę, czy ubezpieczenie jest wymagane oraz jaka jest jego wysokość.

Inną kwestią jest kupowanie towarów bez zastanowienia czy mierzenia. W większości sklepów nie istnieje już bowiem możliwość zwrotu towaru do sklepu, a jedynie jego reklamacja. Jeśli dany sklep w swojej ofercie przewiduje zwrot zakupionego towaru do kilku dni, koniecznie należy się dowiedzieć jakich artykułów to dotyczy.

- Można też przed zakupem, szczególnie prezentów dla innych, umówić się, że jeśli dany produkt nie będzie odpowiadał osobie, której go kupujemy, będziemy chcieli go zwrócić – radzi Jadwiga Reder – Sadowska, rzecznik konsumentów. Wtedy najlepiej mieć zgodę na zwrot towar z datą na piśmie, na przykład na paragonie.

Sposobem na świąteczne zakupy, po który klienci sięgają równie często, jak zakupy w marketach są zakupy internetowe. Przy zakupach na odległość można jednak stracić sporo pieniędzy i zostać bez towaru.

- Zdarza się, że w przesyłkach zakupionych przez internet dochodzą towary wybrakowane, wadliwe lub zupełnie inne niż zamówiliśmy – ostrzega rzecznik konsumentów. - Bywa również i tak, że zapłacony towar nie trafia do kupującego. Dlatego przed wpłaceniem pieniędzy na konto sprzedającego dobrze jest przeczytać na jego temat opinie innych internautów. W przypadku, kiedy sprzedaż nie dotyczy ofert „kup teraz” klient może też zwrócić zakupiony towar bez podawania żadnej przyczyny. Co więcej, unikajmy rozpowszechniania swoich danych, takich jak numery kont, dowodu tożsamości czy kart płatniczych. Korzystając z zakupów w sieci należy też zabezpieczyć komputer dobrym programem antywirusowym – dodaje.

Warto też znać terminy reklamacji, szczególnie artykułów spożywczych, które oddajemy najczęściej. W przypadku artykułów, które nie są pakowane obowiązuje nas termin trzech dni, pakowane natomiast reklamujemy w ciągu trzech dni od daty ich otwarcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group