Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6321
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uwaga na oszustów podających się za członków rodziny

Środa, 19 lipca 2017, 15:40
Aktualizacja: 15:43
Autor: 112
Jeleniogórska policja apeluje do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wpuszczanie do domów osób obcych oraz nie dawania nieznanym osobom pieniędzy. Wczoraj na terenie powiatu jeleniogórskiego pojawili się oszuści, którzy próbowali wyłudzić pieniądze podając się za wnuczkę. W ten sposób oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 3 kobiet w wieku od 80 do 87 lat. Na szczęście żadna z nich nie dała się oszukać.

18 lipca 2017 roku n/n kobieta podająca się za wnuczkę, a następnie za policjantkę i pracownika banku zadzwoniła do 3 mieszkanek powiatu jeleniogórskiego w wieku od 80 do 87 lat i usiłowała wyłudzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. W trakcie rozmowy tłumaczyła, że potrzebuje pieniędzy, aby syn uniknął odpowiedzialności za udział w wypadku. Po tym, inna kobieta podając się za policjantkę uwiarygodniła poprzednią legendę. Na szczęście żadna z kobiet nie dała się oszukać.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących itd. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd.) Zmienionym głosem podają się itd. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że Policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze.

Policja ostrzega przed takimi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia. O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 75 / 7524011 lub w całym kraju 997 i 112 - informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group