Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7189
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Uwaga na lawiny

Piątek, 19 marca 2021, 7:01
Autor: WAC
Karkonosze: Uwaga na lawiny
Fot. KPN
Intensywne opady śniegu w ostatnich kilkudziesięciu godzinach (przyrost pokrywy o 50 cm), przy wiejącym silnym wietrze wpłynęły na wzrost zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. W górach obowiązuje ogłoszony przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Wyzwolenie lawin na wielu stokach może wystąpić już przy małym obciążeniu. Śnieg jest transportowany na strony zawietrzne przez wiatr i deponowany w postaci desek śnieżnych z przewianego śniegu. Depozyty mają bardzo dużą miąższość i wykazują niestabilność. Zalegają głównie na wystawach północnych i północno-wschodnich, ale również mogą się tworzyć na wystawach południowych. Zagrożone są żleby na całej długości, nisze niwalne, wszelkie zagłębienia terenu i miejsca za przeszkodami terenowymi powyżej górnej granicy lasu. Zaobserwowano również samoczynne zejścia lawin.

Przypomnijmy. W ostatnią niedzielę (14.03) dwie lawiny jaki zeszły w Karkonoszach porwały łącznie pięć osób. Jedna z nich - kobieta z Czech - w wyniku działania żywiołu zginęła.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
4
100%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group