Piątek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4731
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Utrudnione zakupy 1 listopada

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 października 2007, 6:47
Aktualizacja: 12:27
Autor: Angela
Hipermarket Tesco będzie w najbliższy czwartek nieczynny.
Fot. Agnieszka Gierus
Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kary dla łamiących zakaz handlu w czwartek (Wszystkich Świętych). Pracownicy wielkich sklepów będą mieli wolne, ale część sklepów będzie pracowała normalnie.

Zatrudnieni w handlu na umowę o pracę nie kryją radości. Po raz pierwszy skorzystają z dobrodziejstwa znowelizowanego kodeksu pracy, który nakazuje zamknięcie sklepów w 12 dni świątecznych w roku. Mniej zadowoleni są klienci, którzy już przyzwyczaili się do zakupów w święta. Nawet w ten wyjątkowy, jakim jest 1 listopada. Ale ustawowy zakaz po części okazuje się fikcją, bo wiele placówek handlowych będzie w święta pracowało normalnie.

– Nowe przepisy mają za zadanie chronić pracowników, co wcale nie musi oznaczać zakazu handlu w tych dniach – tłumaczą pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy. – Jest to ustawa regulująca prawo pracy, a nie prawo handlowe, w związku z powyższym każdy pracodawca czy właściciel będzie mógł sam otworzyć sklep i w nim sprzedawać – mówi Lesław Mandrak, kierownik jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Chodzi tu przede wszystkim o to, by pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę, mogli święta spędzić z rodziną. Nikt nie będzie karał jednak tych pracodawców, którzy zatrudnią w świąteczne dni innych ludzi na przykład na umowę o dzieło czy inne umowy cywilne.

Z takiego rozwiązania cieszą się pracownicy szczególnie większych sklepów, którzy w latach poprzednich święta spędzili za ladą. Swojego niezadowolenia w tej sprawie nie kryją jednak pracodawcy, którzy nowy przepis interpretują jako ograniczenie ludziom wolności.

– To jakiś absurd – mówi oburzona Urszula Banaszak, kierownik sklepu spożywczego Żabka z ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze. – Jeszcze trochę a zabronią pracy w piekarniach i w święta będziemy jeść pięciodniowy chleb. Każdy pracownik sam powinien decydować o tym, czy przyjdzie do pracy czy nie – dodaje.

Trudno jednak uwierzyć w szczerą chęć pracowania w świąteczne dni. Jeśli tego chcą właściciele, nikt im nie zabrania skorzystania z prawa handlu w tych dniach. Muszą tylko sami stanąć za ladą kierowanego przez siebie sklepu. Urszula Banaszak zapewnia, że prowadzona przez nią „Żabka” będzie otwarta zarówno 1 listopada jak i w Boże Narodzenie. – Zarabiamy, kiedy inne placówki są zamknięte. Nie tylko ja będę miała z tego korzyści, ale również klienci – dodaje.

Hipermarkety będą zamknięte. Ludzie nie są zadowoleni, bo nawyki rodzinnych zakupów weszły im w krew. Możliwe jednak, że już wkrótce otwartych w dni świąteczne sklepów będzie więcej. Właściciele większych sklepów już sporządzają kalkulację, bowiem okazało się, że za nieprzestrzeganie nowej ustawy i ściągnięcie ludzi do pracy w świąteczne dni pracownik Państwowej Inspekcji Pracy może nałożyć mandat tysięcy wysokości dwóch tysięcy złotych. Taka suma nie robi wrażenia na potentatach, którzy – wprawdzie ponosząc ryzyko kary – zarobią w sklepie znacznie więcej.

PIP apeluje jednak do pracodawców o respektowanie przepisów wprowadzających zakaz pracy w placówkach handlowych w święta. Przypomina też, że wobec pracodawców łamiących to prawo jest możliwość wyciągnięcia znacznie poważniejszych konsekwencji.
– Dwa tysiące to kara podstawowa, jaką może nałożyć inspektor PIP. Jednal jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, pracodawca ryzykuje zapłatą nawet do trzydziestu tysięcy – przestrzega Lesław Mandrak.

W okręgowych inspektoratach pracy na terenie całego kraju czynne będą dyżurne telefony, gdzie będzie można przekazywać sygnały o naruszeniu zakazu pracy w handlu w te dni. Inspektorzy dyżurować będą pod numerami 603 779 001 oraz 601 924 482.

Zatankujemy w święto
W nadchodzący dzień Wszystkich Świętych nie będzie paraliżu na drogach przewidywanego w ubiegłym tygodniu. Urzędnicy Państwowej Inspekcji Pracy zapowiadali, że zareagują karami na otwieranie stacji benzynowych w związku z ustawą zakazującą handlu w święta. Zapowiedzi nie spełnią się. Powód? Urzędnicy doszli do „sensacyjnego” odkrycia, że jednak wymienione placówki są dla kierowców użyteczne w każdy dzień tygodnia.

Praca zakazana…
…w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 i 3 Maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia. Mogą pracować placówki oświaty, apteki oraz stacje benzynowe. Zakaz nie dotyczy też prowadzących jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników. Nowela dopuszcza możliwość pracy w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 31-10-2007 8:51
Na głównym zdjęciu widać błąd, bo to nie jest HM TESCO, a Carrefour.
PrYk 31-10-2007 9:00
pracownikom tez nalezy sie dzien wolnego, wiec popieram z calego serca ta inicjatywe !
~ulyssenardin 31-10-2007 9:34
Ja bardzo sobie cenie (może teraz powinien pisać w czas przeszły) możliwość robienia zakupów w Święta. Po prostu w tygodniu praca mi nie pozwala! Często w week-end też mam prace albo wyjazdy. Święta to idealna pora na odpoczynek, ale też i na zakupy. Cieszę się, że przynajmniej małe sklepy, prowadzone jednoosobowo (albo rodzinnie) będą mogły być otwarte. Szkoda tylko, że sklepikarze będą mieli świadomość, że w święta hipermarkety mają szlaban i znowu ceny podskoczą!! To pewne!!! Duże sklepy to wielki bat na marże. Każdy to odczuł po tym, jak powstały w JG duże obiekty handlowe. Ja wyliczyłem, że na swoją 5-cio osobową rodzinę, po otwarciu Hypernowa, budżet na żarcie, ubranie i artykuły pierwszej potrzeby zmniejszył się nam o 15-20%. Jednocześnie znajomy, który prowadzi (do dziś) sklep spożywczy na którego byliśmy „skazani” (był najbliżej nam) zaczął narzekać, jak tu mu klienci jadą 30 km do miasta by zrobić zakupy w hipermarkecie. Ale wystarczyło zejść z marży i teraz już nie narzeka!!
~abc 31-10-2007 10:37
"Hipermarket Tesco będzie w najbliższy czwartek nieczynny." - przeciez na focie jest Carrefour ... Nawet nie wiecie gdzie foty robicie?
~plusak 31-10-2007 14:27
Wiesz co.. z całym szacunkiem... Też durzo pracuję... i własnie na galerii jednego z centrum handlowego.... i tak naprawdę w weekendy i swieta ludzie urządzają sobie wycieczki... Jak najbardziej jestem za zamkniecięm takich obiektów w świeta.. tam tez pracują ludzie. z tego co wiem to markety otwarte są od 8 do 22 i jakoś nie wierzę że nie jesteś w stanie zagospodarować sobie w tyg. nawet dwóch godzin... No chyba że też traktujesz market jako obiekt do zwiedzania... zwłaszcza w swieta...
~za wolność! 31-10-2007 15:06
a wystarczy zrobić <b>niedziele dodatkowo płatne 100%</b> a <b>święta dodatkowo płatne 200%</b> i problem się sam rozwiąże.
~toja 31-10-2007 15:24
A co z handlarzami pod cmentarzami?
~ulyssenardin 31-10-2007 17:15
Ad Pluusak: Stary, dwóch godzin sobie wykombinuje, ale mieszkam w Świeradowie i w ciągu tych dwóch godzin to mogę przyjechać do JG, zawrócić i szpula powrotem do Świeradka. Wypad do Jeleniej zajmuje mi pół dnia!! I nie traktuje galerie jako obiekt do zwiedzania, uwierz mi, wpadam, robie zakupy, odciągam moją Piękną Połowice od regałów z niepotrzebnymi rzeczami (a to czasami nie jest łatwe) i daje noge!!
~ 31-10-2007 18:34
a firmie dse draxlmaier za 120 zł na reke 1 listopada pracują ludzie
~a hotele?? 1-11-2007 0:46
Czy dotyczy ten przepis również pracy w hotelach?? Hmmm...
~ania 1-11-2007 1:26
Carrefour moze wyraził zgose na zrobienie zdjęcia ale ja nie wieć dlaczego tam jest moje zdjęcie? Mamy spodkać się w sądzie? - zdjęcie nie przedstawia wizerunku jednej osoby, lecz sytuację, w tej sytuacji nie ma potrzeby pytania się o zgodę jego bohaterów, ale jeżeli Pani czuje się w pewien sposón urażona publikacją, to oczywiście - przepraszamy - miłego dnia TEJO
~ania 1-11-2007 1:31
niestety nikt w trakcie mojej pracy do mnie nie podszedł i nie spytał mnie o zgode czy wyrażam zgode na publikacje mojego zdjęcia, takie rzeczy są karalne nie wiecie o tym? - zdjęcie nie przedstawia wizerunku jednej osoby, lecz sytuację, w tej sytuacji nie ma potrzeby pytania się o zgodę jego bohaterów, ale jeżeli Pani czuje się w pewien sposón urażona publikacją, to oczywiście - przepraszamy - miłego dnia TEJO
~mia 1-11-2007 7:11
~za wolność! myślisz ze pracodawcy będą więcej płacić? jesteś śmieszna! zresztą wolne, by pobyć z rodzina jest ważniejsze! inni mają wolne, a pracownicy w hipermarketach w robocie, tak??? i jaka tu by była sprawiedliwość?! serdecznie popieram ustawodawcę, że coś takiego wymyślił! chwalą ci :D W Boże Narodzenie sklepy są zamknięte, więc w inne święta też mogą być. W niektórych krajach nawet w niedziele zamknięte, i żyją. Tylko my taki niecywilizowany kraj...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group