Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6422
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Utopia stała się ciałem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 2 października 2009, 19:59
Aktualizacja: Sobota, 3 października 2009, 7:58
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zainspirowany proporcjami ciała człowieka i symboliką parku przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa Jarosław Kozakiewicz, światowej sławy twórca, pozostawił w Jeleniej Górze ślad swojej kreatywności. Z pomocą Biura Wystaw Artystycznych i miejscowych przedsiębiorców Zbigniewa Ładzińskiego i Grzegorza Sobczyka, dzieło udało się zrealizować, a nasze miasto wzbogaciło się o ciekawy zakątek o wielowarstwowym znaczeniu.

„Nobody’s House” („Dom niczyi”), bo tak nazywa się „odsłonięta” dziś instalacja Jarosława Kozakiewicza to przestrzenny obiekt wykonany ze stalowego szkieletu połączonego twardymi płytami z drewna, był montowany przez kilka dni na terenie byłego cmentarza przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, dziś traktowanego przez mieszkańców miasta jako park.

Jarosław Kozakiewicz, artysta przez wielu zwany utopistą, to twórca projektów (nie)możliwych do realizacji. – Niektóre da się oczywiście zrealizować, ale to wymaga sporych nakładów, inne z założenia są utopijne i mają charakter manifestu, aby zwrócić uwagę na jakiś problem – tak twórca mówił dziś przed południem do młodzieży z Liceum Plastycznego podczas wykładu „Możliwe, (nie)możliwe”.

Znany z zaprojektowania i realizacji największego ucha na świecie, które znajduje się „za miedzą” – blisko Hoyerswerdy – na zrekultywowanym terenie zlikwidowanych kopalni węgla brunatnego. Projekt Mars to potężna małżowina uszna większa od stadionu Alliance Arena w Monachium i Stadionu Olimpijskiego w Berlinie (250 x 350 m) z amfiteatrem. Zaprojektowany i zrealizowany niemal nad brzegiem największego w Niemczech sztucznego jeziora będącego jednym z akwenów sztucznego pojezierza powstającego w post-industrialnych miejscach. Małżowina dziś staje się coraz bardziej znaną atrakcją, która na tereny – z pozoru nie warte nic – przyciąga tłumy turystów.

Kozakiewicz znany jest także z projektu parku w Oświęcimiu i Mostu Duchów – kładki dla pieszych wyglądającej jak skręcona przeprawa – symbol wejścia w świat potworności wojennych obozu Auschwitz. Artysta opowiadał także o zamiarze zakrycia warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki kłębami pary ze specjalnych urządzeń zainstalowanych w połowie gmachu. Zaprojektował też – inspirując się budową organizmu niesporczaka (najbardziej odpornego żyjątka na ziemi) – ogród botaniczny: potężną halę w kształcie tego bezkręgowca ustawioną na byłym wysypisku śmieci a kryjącą w środku prawdziwy ziemski raj.

– Cieszmy się, że artystę tej miary mamy w Jeleniej Górze – mówiła Janina Hobgarska, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych podczas symbolicznego odsłonięcia realizacji projektu Jarosława Kozakiewicza, która stanęła tam, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu były mogiły na nieistniejącym już cmentarzu przy Kościele Łaski.

Konstrukcję wykonały Zakłady Metalowe „Ładziński”. Zbigniew Ładziński osobiście pojawił się dziś na uroczystości. – Nie była to prosta robota – powiedział. – Prace wykonywano pod nadzorem syna, który prowadzi zakład. Dzięki takiej instalacji można po sobie coś w tym mieście zostawić. Wykonałem także krzyż milenijny na Zabobrzu i zegar w Kościele Łaski – dodał. – Witamy w gronie artystycznej rodziny – dziękowała Zbigniewowi Ładzińskiemu Janina Hobgarska. Elementy drewniane to z kolei dzieło Grzegorza Sobczyka, któremu także gorąco dziękowano.

Jarosław Kozakiewicz podkreśla, że jest pierwsza realizacja jego projektu opartego na proporcjach geometrycznych ludzkiego ciała. Nawiązuje do pradawnej idei architektów i artystów, którzy – od Vitroviusa poprzez da Vinci aż do Le Corbusiera – uważali, że piękno wypływa z proporcji budowy organizmu ludzkiego. Kozakiewicz nieco ten kanon zmodyfikował i stworzył przestrzenne modele. Jeden zaprojektowany został dla warszawskiego Zamku Ujazdowskiego jako pawilon zimowy, inny – nad Bałtykiem jako kino. Żadnego jednak nie zbudowano. Jeleniogórski jest pierwszy.

Twórca nie ukrywa inspiracji miejscem. – Stąd tytuł – „Nobody’s House” – Dom niczyi. Cmentarza już nie ma, a ludzie przechodzą przez park obojętnie, warto więc zwrócić ich uwagę taką właśnie instalacją. Daje sporo do myślenia, bo choć ma rzeczywiście kształt przypominający dom, mieszkać tam nie sposób.
Artysta nie ma nic przeciwko temu, aby mieszkańcy w cywilizowany sposób korzystali z instalacji: można po niej, na przykład, jeździć na rolkach. – Nawet jeśli zechcą wyładować swoją energię na XVIII-wiecznym grobowcu, a – widząc mój obiekt – wyładują ją na nim, będę zadowolony – zażartował. Zastrzegł jednak, że Biuro Wystaw Artystycznych powinno zadbać, aby na obiekcie nie pojawiły się wulgarne napisy.

Cały projekt to kolejna odsłona działań „Słownik sytuacji III”, dzięki którym Biuro Wystaw Artystycznych wyprowadza sztukę w przestrzeń miejską. Pierwszym twórcą, którego dzieło znalazło się poza galerią, był Kamil Kuskowski. Jak jednak wiadomo, jedną z jego instalacji zniszczyli wandale. Druga stoi do dziś w Parku Norweskim. Trzecim zaproszonym przez BWA artystą będzie Robert Kuśmirowski, znany jako fałszerz rzeczywistości. Czym zaskoczy jeleniogórzan? Niespodzianka!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~Plenerowiczka 2-10-2009 20:14
a gdzie jakieś zdjęcia? ;>
~Giec ek 2-10-2009 20:52
Światowej sławy ? Nie znam goscia..........a ta jego twórczość- nawet po pijaku by mi to nic nie przypominało. Nie wiem czym się niektórzy tak podniecają. Ciekawszym tematem jest chyba wesołe miasteczko na Zabobrzu.
~znawca tematu 2-10-2009 21:25
zdjecia tak mnie wzruszyly az lezka w oku sie zakrecila,prawdziwa utopia
~niczyja 2-10-2009 21:31
OHYDA
~luka 2-10-2009 21:33
Ciekawa forma, bardzo podobają mi się utworzone przez tę konstrukcję zupełnie nowe przestrzenie, to po prostu genialny artysta, cieszę się, że pojawił się w Jeleniej Górze.
~gek 2-10-2009 21:40
Takie to-to nie-wiadomo-co. W dodatku postawione na środku trawnika, który zaraz zostanie zadeptany przez ludzi, chcących owo dziwo zobaczyć, zrozumieć (?) i dotknąć a nawet uderzyć.
~sorry ... 2-10-2009 21:41
widać się nie znam na "światowej" sztuce; CO TO MA BYĆ (?!?) ... o co chodzi? ... do kawałka suchego patyka też można dorobić filozofię. NIE PODOBA MI SIĘ TAKIE DZIWADŁO w tym miejscu ...
piipi 2-10-2009 21:43
~Grablage .. R 32 (patrz zdj.nr.5) .. kierunek,który wtedy był porządkiem !
~hepi 2-10-2009 21:53
co by to nie było, graficiarze zrobią z tego dzieło...
~ 2-10-2009 21:55
A mnie się podobało i cieszę się, że byłam:)))
~ 2-10-2009 21:58
Gość jest naprawdę łebski.
~AP. 2-10-2009 22:49
SZTUKA TO NAZWAC SZTUKĄ- W TYM MIEJSCU TO POPROSTU SMIEC ALE WYDAWAĆ PIENIĄDZE NO ZAŚMIECONĄ PUSTKĘ -TO SZTUKA.
~zezowaty 2-10-2009 23:36
wysokiej klasy SZTUKA az dech zapiera
~ahaha 2-10-2009 23:44
dlugo pewnie myslal nad tym pan "artysta" w dodatku swiatowej slawy hoho. takiej tandety dawno nie widzialem ale jak ktos wspomnial z byle czego da sie zrobic "artystyczne dzielo" mi sie to nie widzi kompletnie. takie cuś to na peczki moge panu artyscie zrobic i dopisac do tego byle jaka symbolikę. phi.
teessi 3-10-2009 8:10
Mnie się to bardzo poboda, bo od razu przykuwa uwagę. Jednak pierwsza moja myśl po zobaczeniu tego (na powyższych zdjęciach) była taka: czy ta nowoczesna sztuka pasuje do zabytkowego kościoła Łaski? Może gdyby to był kościół NMP w Cieplicach? Szkoda, że pana Ładziński nie pomyślał o parafii, do której sam należy. Poza tym mnie to kojarzy się nie z "domem niczyim" lecz świetnym miejscem do zabawy dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat.
playmen-piotr 3-10-2009 8:14
Już większą sztuką jest "sztuka schabowego" serwowanego w Teatrze. To jest kicz nad kicze, i tylko szpeci park, i mam nadzieję że to "coś", szybko się rozleci i zostanie wywiezione tam gdzie jest jego miejsce, czyli na wysypisko.
teessi 3-10-2009 8:45
oczywiście: podoba
~artysa światła 3-10-2009 9:27
kicz :) pana artystę proszę przenieść do sekci gimnastyczno sportowej nie bedzie samotny i nie będzie sie nudzil może w czynie społecznym posprząta nawet podlogę :) niech zyje prawdziwa sztuka a nie pesudozabawa :)
~ 3-10-2009 9:47
ciekawe ile to u nas wytrzyma,ja daje jeszcze z tydzień i ślad po tym czymś nie zostanie
~mo 3-10-2009 11:37
?!?! co to ma byc????
piipi 3-10-2009 12:16
..do - [~playmen-piotr ..] ~Artysta jest *CUDOWNY ! .. to jest najlepszy sposób na przywrócenie do *MYŚLENIA jelonkowych,ze znajdują się na terenie byłego cmentarza ..ale cmentarza ! ~Zapomniałes o tym ?
~ 3-10-2009 12:42
ACi biznesmeni zasponsorowaliby obiady w szkole biednym dzieciom a nie jakas sztuke ktora i tak wandale zniszcza !!!!
Cień 3-10-2009 13:30
Chyba zostanę artystą, już mam pomysł na wspaniałe dzieło, to będzie jak działo, które rozniesie wszystkich współczesnych artystów.
~nikt 3-10-2009 13:42
Szkoda że p. Ładziński umie wspierać "kulturę" a proszony o pomoc omija szeroki łukiem ludzi w potrzebie
piipi 3-10-2009 13:48
~BRAVO .. dla Artysty,który pokazał .. DUCHA tego miejsca !
teessi 3-10-2009 14:20
Swoją drogą wybory już blisko... W malutkiej cieplickiej parafii zobaczyliby tylko parafianie, a tutaj ... (z tekstu wynika, że pan radny pochwalił się, jakie prace wcześniej wykonał, choć one nie mają nic wspólnego z tym dziełem, stąd moja konstatacja).
rymcycymcy 3-10-2009 14:27
Ta sztuka jest na poziomie, przytoczonego w artykule, krzyża wysokiego napięcia zza obwodnicy.
~ 3-10-2009 14:33
do piipi : A co ty masz do mężczyzn z naszego miasta? Czy jakiś jeleniogórzanin nie płaci ci należnych alimentów? A poza tym pisze się "jeleniogórskich" a nie "jelonkowych".
piipi 3-10-2009 15:04
..do - [~Autora postu z godz.14:33 ..] ~Dawno temu ..to męzczyzni byli chłopami, a teraz są JELONKAMI ! ~Nie wiedziałeś/aś o tym ?
playmen-piotr 3-10-2009 18:05
Do - [piipi] - Hmm, Artysta jest "CUDOWNY" i już wszystko wiem...! ;) Piipi zapatrzyła się w artystę, miast w jego "dzieło"..., i przez pryzmat artysty spogląda na dzieło. W takim wypadku, można zrozumieć ten zachwyt nad dziełem...;)
piipi 3-10-2009 18:57
..do - [~plamen-piotr ..] ..napisałam prawdę ! ~Artysta jest *Cudowny,bo on swoimi łapkami nie pracował ... ale SERCEM ! ~Jego dzieło to SYMBOL ..wolnosci myślenia !
tom_ 3-10-2009 21:07
Ciekawe jak UE określiła kwotę dofinansowania. Sama wartość materiałów i wykonania takiego pudła może wynosić 800 zł za to wartość sztuki pewnie ze 100 tys.
~... 3-10-2009 22:45
Pomysł nawet ciekawy.tyle że teren kosciola raczej nie jest miejscem na takie coś. A pozatym powinno to stać gdzieś w budynku,ponieważ na zewnątrz skonczy to tak jak ścianka na placu Ratuszowym.i tylko zmarnuje się czas poświęcony na wykonanie tego ' domu niczyjego'
teessi 3-10-2009 23:31
Właśnie, nie teren zabytkowego kościoła pasuje do tego dzieła, w pierwszej chwili pomyślałam sobie nawet o ogródku Jordanowskim jako miejscu dla niego. Czy plac zabaw dla dzieci nie może zawierać dzieł sztuki?
playmen-piotr 4-10-2009 11:52
Do [piipi] Cyt: Jego dzieło to SYMBOL ..wolnosci myślenia !- koniec cytatu - Każdy może myśleć, o czym chce, jest wolność słowa, ale nie koniecznie muszę chcieć oglądać "płody wyobraźni" tzw. "artystów", w miejscach jakby nie było, publicznych. - Dobrze, że to jeszcze nie za nasze pieniądze, czyt. podatnika, tylko sponsora. Ale ten koszmarek powinien zniknąć z tego miejsca bo je szpeci...!
~do 03-10-2009 21:07 | tom 4-10-2009 14:35
za 800 PLN to możesz sobie farbę kupić na pomalowanie tego.
~ 4-10-2009 19:48
Na instalacji w Parku Norweskim wandale także już się wyżyli. Są na niej skróty wulgarnych napisów i wgniecenia, jakby była potraktowana pięścią. Szkoda.
~f 4-10-2009 23:08
człowieku - skoro nie wiesz o co w tym chodzi, nie rozumiesz, trzeba było przyjść na rozmowę do BWA, na wykład, były dwa, to byś zrozumiał! skoro przyznajesz nie rozumiesz to nie krytykuj!!! głupiemu wydaje się głupie to, czego nie rozumie
~ 5-10-2009 6:44
do piipi - nie obrażaj jeleniogórzan, wrocławianko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group