Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 7658
Zalogowanych: 47
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Unikatowe narodziny we wrocławskim ZOO

Czwartek, 14 stycznia 2021, 9:32
Autor: WAC/ZOO Wrocław
Wrocław: Unikatowe narodziny we wrocławskim ZOO
Fot. ZOO Wrocław
Takiego wydarzenia w 155-letniej historii wrocławskiego ogrodu zoologicznego jeszcze nie było. Na świat, po raz pierwszy we Wrocławiu, przyszedł nosorożec indyjski. Malucha już niebawem będzie można zobaczyć na wybiegu.

Nosorożce indyjskie można spotkać tylko w 66 ogrodach zoologicznych na świecie, w których mieszka 86 samic i tyle samo samców. W ostatnim roku na świat przyszło zaledwie 7 maluchów, więc nowo narodzona we Wrocławiu samica to bardzo ważne wydarzenie dla ogrodów zoologicznych, które walczą o ocalenie tego gatunku. Dlaczego tak niewiele nosorożców rodzi się w hodowli? Przede wszystkim winna jest biologia nosorożców. Samice osiągają dojrzałość płciową dopiero około 6-8 roku życia. Ciąża trwa aż 16 miesięcy i rodzi się zwykle tylko jedno młode, które pod opieką matki pozostaje nawet 3 lata.

Kolejny problem to łączenia par. Samce żyją w naturze samotnie, samice zaś w stadach z młodymi. Łączą się tylko w okresie rui i bywa to niebezpieczne. Trzeba być bardzo czujnym podczas łączenia w hodowli, by w przypadku problemów od razu zareagować. Ostatnie wyzwanie to koszty. Trzeba przygotować odpowiednie zaplecze – dwa wybiegi zewnętrzne i dwa wewnętrzne z basenami i „taplowiskami”, czyli błotem. Do tego, dwutonowe zwierzę zjada wiele pożywienia, bo około 25 kg dziennie.  Pomimo tego, zoo w stolicy Dolnego Śląska w 2014 roku postawiło pawilon Terai z wybiegami zewnętrznymi. Na początku zamieszkało tam dwóch samców – Tarun i Manas. W 2019 r., Tarun wyjechał do Hiszpanii, a do Wrocławia przyjechała samica. We wrześniu 2019 roku pierwszy raz połączono parę – 10. letniego samca Manasa urodzonego we francuskim Parc Zoologique Cerza oraz 6. letnią samicę Maruškę urodzoną w czeskim ogrodzie w Pilźnie. W wyniku tego jednego spotkania jest samica urodzona kilka dni temu.

Długo czekaliśmy, bo ciąża trwa u tego gatunku około 16 miesięcy - informuje Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław. - Jesteśmy szczęśliwi, bo to pierwsze narodziny nosorożca w bardzo długiej, 155-letniej, historii naszego ZOO. Pewnie nie będą ostatnie, bo nasza para jest młoda i ma przed sobą jeszcze wiele lat życia. Ma to duże znaczenie dla przetrwania tych niezwykłych zwierząt, ponieważ w naturze mają właściwie tylko jedną ostoję i jest to Park Narodowy Kaziranga. Niestety park ten, jak i inne w tamtym rejonie, otoczony jest osadami, drogami, polami uprawnymi, które wpływają negatywnie na jego funkcjonowanie. Dodatkowo boryka się ostatnio, na skutek pandemii COVID-19, z problemami finansowymi i wzrostem kłusownictwa. Dlatego proszę, aby pamiętać o dzikich zwierzętach, które są cichymi ofiarami tej pandemii - apeluje prezes.

Twoja reakcja na artykuł?

56
88%
Cieszy
3
5%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
3
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na kogo zamierzasz głosować w niedzielnych wyborach prezydenckich?

Oddanych
głosów
522
Bartoszewicz Artur
2%
Biejat Magdalena
5%
Braun Grzegorz
6%
Hołownia Szymon
2%
Jakubiak Marek
1%
Maciak Maciej
1%
Mentzen Sławomir
10%
Nawrocki Karol
18%
Senyszyn Joanna
2%
Stanowski Krzysztof
2%
Trzaskowski Rafał
39%
Woch Marek
1%
Zandberg Adrian
2%
Nie wiem na kogo zagłosuję
5%
Nie głosuję wcale - nie interesuje mnie politka
4%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Natrafiono na ślad świadomości w mózgu?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Nagłe gradobicie w Jeleniej Górze – majowa pogoda zaskakuje mieszkańców
 
Karkonosze
Majowa niespodzianka w Karkonoszach – spadł śnieg
 
Polityka
Karol Nawrocki w Jeleniej Górze
 
Jeleniogórskie ulice
Podwale – miejsce odpoczynku, pamięci i… posiłków
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group