Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 5982
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Unikalne, stare fotografie od dzisiaj w Norwidzie

Czwartek, 22 maja 2014, 8:38
Aktualizacja: 9:53
Autor: bobryl
Jelenia Góra: Unikalne, stare fotografie od dzisiaj w Norwidzie
Fot. Organizator
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Teatr im. C. K. Norwida zapraszają dzisiaj (22.05.) o godz. 17.00 do Galerii SKENE na wernisaż wystawy zdjęć Willema van de Polla pt. Zwyczajny 1934.

Wystawa Zwyczajny 1934 to ekspozycja nieznanych i niepublikowanych fotografii wykonanych w 1934 roku w Warszawie, Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim. Z podróży do Polski Willema van de Polla (1895–1970), holenderskiego fotografa i fotoreportera, zachowało się w Archiwum Narodowym w Hadze około 400 zdjęć, z czego wybór prezentujemy na wystawie. W stolicy ten wybitny fotografik-reportażysta spotkał się z postaciami życia politycznego – m.in. prezydentem Ignacym Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, kulturalnego – Wandą Wermińską, Lodą Halamą, Ewą Bandrowską-Turską, Jadwigą Smolarską, śmietanką towarzyską stolicy i arystokracją, lotnikami, sportowcami. Van de Poll fotografował Warszawę, w tym Starówkę i dzielnicę żydowską, nowo otwarte lotnisko na Okęciu, Teatr Wielki, Polskie Radio, Belweder, Muzeum Cytadeli Warszawskiej i wiele innych miejsc. Większość fotografii wykonywał aparatem Contessa Netel na szklanych negatywach 9x12 cm.

Willem van de Poll w swoim długim życiu zawodowym zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był kierownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Pracował dla agencji prasowych, wielu pism i magazynów. Opublikował kilka albumów. Podróżował po Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Archiwum w Hadze posiada blisko 30 tysięcy negatywów Willema van de Polla.

Wystawę można oglądać do 30.06.2014 r. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group