Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5483
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Unihokej – debata, jak zachęcić dzieci do sportu

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 16 listopada 2016, 8:43
Aktualizacja: Czwartek, 17 listopada 2016, 7:57
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Z inicjatywy jeleniogórskiego Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Szkolnego Związku Sportowego Dolny Śląsk odbyła się wczoraj (14.11) konferencja „Unihokej uczy i bawi”. Była ona adresowana głównie do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego.

Organizatorzy spotkanie podzielili na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej - prezes Szkolnego Związku Sportowego Dolny Śląsk Adam Szymczak, który jednocześnie jest operatorem projektu „Mały Mistrz”, zachęcał nauczycieli do wprowadzenia programu w swoich szkołach. - Nauczyciel i szkoła zgłaszająca się do programu zobowiązuje się do wprowadzenia 6 bloków sportowych, a są to: rowerzysta – turysta, piłkarz, sporty zimowe, gimnastyczny, lekkoatletyczny i pływacki. Dyscypliny mogą być zamieniane na inne. Jeśli ktoś nie chce lub nie ma warunków do prowadzenia zajęć z pływania, może je zastąpić np. unihokejem – wyjaśniał.

Podczas części praktycznej zawodnik AKS Politechnika Wrocławska Dominik Wojciechowski na grupie dzieci z SP2 zaprezentował uczestnikom konferencji, na czym polega ta dyscyplina i w jaki sposób można prowadzić zajęcia z dziećmi.

- Unihokej jest młodą dyscypliną powstałą w USA - mówił Dominik Wojciechowski. - Do Polski trafił dzięki studentom, którzy przyjechali tu na studia. W Europie kontynentalnej przodują tej dyscyplinie Czechy i Szwajcaria. Unihokej , jak sama nazwa wskazuje, jest dyscypliną uniwersalną i możną ją uprawiać wszędzie – wyjaśniał.

Dyrektor MOS w Jeleniej Górze Ireneusz Taraszkiewicz powiedział, jak istotne dla nauczycieli i szkół jest wprowadzenie programu „Mały Mistrz. - Dzieci w szczególności w przedziale wiekowym 6 – 10 lat lubią ruch. Dlatego organizując konferencję, jako MOS mamy nadzieję, że nastąpi intensyfikacja chęci dzieci, a także rodziców do udziału w tym programie - powiedział Ireneusz Taraszkiewicz.

O celowości inicjowania takich programów niech świadczy fakt, że według podsumowania wyników kontroli przeprowadzonej przez NIK w latach szkolnych 2009/10-2011/2012, absencja uczniów na lekcjach WF-u wynosiła: 10 proc. w szkołach podstawowych, 13 proc. w gimnazjach i 17 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych. Praktyka pokazuje jednak, że odsetek uczniów nieobecnych na zajęciach i niećwiczących z powodu braku stroju, zwolnień lekarskich i usprawiedliwień od rodziców jest o wiele większy. W roku szkolnym 2012/2013 NIK przyjrzała się przez tydzień w wybranych szkołach zajęciom WF-u. Okazało się, że w klasach IV-VI nie brało w nich czynnego udziału 15 proc. uczniów, w gimnazjach 23 proc, a w szkołach ponadgimnazjalnych aż 30 proc. uczniów. Uczniowie jako główne powody unikania ćwiczeń wymieniali względy zdrowotne (35 proc.) oraz nieatrakcyjny sposób prowadzenia zajęć (31 proc.).

Zdaniem Adama Szymczaka, któremu wtóruje Ireneusz Taraszkiewicz, dane są zatrważające i trzeba zrobić wszystko, żeby zainteresować sportem dzieci od najmłodszych lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ja 16-11-2016 8:53
każdy pomysł jest dobry aby skutecznie zaszczepić sport w dzieciach
~ 16-11-2016 11:44
Zamiast religii to godz. sportu
~I. 16-11-2016 17:19
A w praktyce dzieci w 2 kl. SP mają w tygodniu 2 godz.religii i ani jednej godziny WF z wuefistą.! Skandal.
~Dfg 16-11-2016 17:45
Lekcje wf powinny byc przeprowadzane według programu ogólnorozwojowego dziecka bez nastawienia na jedną dyscyplinę , a tu dziecko po 2 godzinach tzw. Wf mówi, ze grali piłkę , a materaca do ćwiczeń nie widzieli od początku roku.
~do l. 16-11-2016 18:11
Skandal to to co sie wypisuje bex jakiejkolwiek wiedzy na dany temat.Wstyd!!!!!Naucxyciele wf prowadza lekcje wf z dziecmi od 4 klasy .w kl 1,2,3 na ogol nauczyciele wychowawcy.2 godziny religii w kazdej klasie w kazdej szkole.No ale kiedy nie trzeba sie podpisywac mozna pisac co tylko przyjdzie do glowki!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group