Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7108
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uliczne relikty na szyldach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 lutego 2008, 9:16
Aktualizacja: 9:18
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ulica generała Świerczewskiego wciąż jest w Jeleniej Górze. Jeśli nie na planie miasta, to na tabliczkach przy niektórych kamienicach.

Nazwę zmieniła rada miejska w 1993 roku na fali zrzucania z szyldów nazwisk i nazw własnych patronów ulic, którzy kojarzą się z ustrojem komunistycznym. Wtedy także nowe miana otrzymało wiele innych traktów w mieście: Bankowa (15 Grudnia), Groszowa (Nowotki), Bohaterów Westerplatte (Związku Walki Młodych), Powstańców Wielkopolskich (Pstrowskiego).

Do dziś jednak relikty pozostały nie tylko w pamięci starszych jeleniogórzan, którzy mają zakodowane dawne nazewnictwo. Jak widać – starocie uchowały się także na niektórych szyldach. Tak jest na Sudeckiej. Podobnie – na Powstańców Wielkopolskich. Na jednej z kamienic ulica wciąż nazywa się Pstrowskiego.

Nie razi to ani mieszkańców, ani zarządców budynków. Podobnie błędy, jakie pojawiają się przy pisaniu innych nazw ulic. I tak, na przykład, na witrynie przy ul. 1 Maja czytamy, że sklep zoologiczny został przeniesiony na „ul. Konopnicką”. Na szczęście obok wisi karteczka z poprawną nazwą: Konopnickiej.

Jak widać, to co wydaje się na pozór oczywiste, wciąż budzi wątpliwości niektórych mieszkańców Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~MM25 1-02-2008 9:38
Moja babcia mówi tak :"..wysiądziesz obok PEWEX-u :O przejdziesz obok IWANA i w przychodni na 15-go Grudnia zarejestrujesz mnie do ..." !!! Jelonka ma dla Niej wiele wirtualnych już dla mnie miejsc ...
~abc 1-02-2008 14:45
to tak jak z przystankiem "pod klamką". Kto pamięta gdzie to?
mruwera 1-02-2008 16:26
mnie denerwuje gdy słyszę w autobusie; ja wysiadam na Bacewicza... nie ma takiej ulicy w Jelonce.... jest GRAŻYNY BACEWICZ!!!! (kompozytorka i perkusistka dla niewtajemniczonych)
~_rymcycymcy___ 1-02-2008 19:50
Zdecydowanie zgadzam się z autorem. To bardzo źle, że wiszą takie stare tablice. Wprowadza, to w błąd i denerwuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group