Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 5913
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uliczna samowolka

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 września 2006, 0:00
Autor: Daria
Fot. Daria
Przepisy są po to, żeby je łamać – tak uważają niektórzy prowadzący samochody. W Jeleniej Górze wiele jest takich miejsc, w których rządzi nie prawo o ruchu drogowym, ale upodobania kierowców.

Takim przykładem jest skrzyżowanie ulic Mickiewicza i Wesołej. Pierwsza z nich jest dwupasmową drogą główną, natomiast druga jest droga podporządkowaną.
Z pozoru wydaje się to zwykłym skrzyżowaniem. Jednak nie wszyscy kierowcy, którzy jadą ulicą Wesołą, dostrzegają ważny znak drogowy jakim jest nakaz ustąpienia pierwszeństwa.
Wielu z nich uważa, że znak obowiązuje ich tylko w stosunku do jadących drogą z Osiedla Czarne a mają pierwszeństwo przed objeżdżającymi pas zieleni na ulicy Mickiewicza.

Często w tym miejscu dochodzi do drobnych stłuczek, a wulgarne kłótnie kierowców są tu prawie codziennością. Jest to duży problem dla zmotoryzowanych, szczególnie dla tych mieszkających pod koniec pasu zieleni, którzy – aby pojechać w stronę centrum – musza się zmierzyć z tym skrzyżowaniem.

Wielu szuka przyczyn tak jawnego wymuszania pierwszeństwa. Być może wynika to z tego, że kierowcy jadący ulicą Wesołą uważają, że zawracających obowiązuje tak zwana „zasada prawej ręki” i wówczas rzeczywiście mieli by pierwszeństwo przejazdu.
Niestety, nic bardziej mylnego. Znak ustąpienia przejazdu automatycznie anuluje wszystkie zasady ruchu i trzeba mu się podporządkować. Ustąpienie pierwszeństwa przejazdu dotyczy zarówno samochodów zawracających, które jadą od strony Osiedla Czarne, a także rowerzystów.

Oczywiście opisany wyżej problem nie jest regułą, choć występuje niepokojąco często. Pocieszające, że istnieją jeszcze kierowcy, którzy „zauważają” wszystkie znaki i się do nich stosują.

Jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, problem był, jest i będzie.
– Przecież nie można każdemu z osobna tłumaczyć, że wymuszając pierwszeństwo łamią przepisy. Najczęściej po prostu puszcza się takiego pirata drogowego, bo po co komu stłuczka i wizyta u blacharza? – usłyszeliśmy od jednego z kierowców.
Mówią, że to walka z wiatrakami.

Takich miejsc w Jeleniej Górze jest więcej. Choćby odcinek ulicy Morcinka przed pętlą autobusową. Droga rozwidla się tam w pięć stron. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na przepisy i wymusza pierwszeństwo zjeżdżając z podporządkowanych odcinków.
– Z kolei niektórzy „rajdowcy” rozwijają spore prędkości i hamują z piskiem opon na zakręcie. Dla innych, zwłaszcza wieczorem, pętla autobusowa to obiekt ćwiczeń bardzo szybkiej jazdy i kontrolowania poślizgu – powiedział nam jeden z okolicznych mieszkańców.

Może takimi przypadkami zainteresowałaby się policja drogowa?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~lapiik 13-09-2006 14:48
mieszkam na Wesołej myslałem że na tym skrzyżowaniu obowiązuje zasada " prawej ręki" teraz chyba zmienie zdanie błedy popełniałem nieświadomie ale wtopa wszystkim soory
~??? 13-09-2006 16:28
ja też mieszkam na wesołej :D dobrze wiedziec
~lolo 13-09-2006 18:59
A na parkingu koło TESCO obowiązuje zasada prawej ręki a większość wymusza bo myślą że jak szerszą drogą jadą to są na drodze z pierszeństwem przejazdu , a na tym parkingu wszystkie drogi są równorzędne!!!!!!!!!!!!!!!!!
~gap 25 13-09-2006 20:44
do lolo.dokładnie tak jak piszesz.rozmawiałem kiedys z moim egzaminatorem i powiedzial to samo ,,zasada prawej ręki'' rewelacyjna sprawa do dzwona i masz w rekawie wygrana sprawe.tylko dojić ubezpieczlnie.pracuje na tym.
~M_ek 13-09-2006 21:10
Ja na swoim autku z tyłu umiesciłem napis."JEDŹ SZYBCIEJ, WYPRZEDZAJ NA TRZECIEGO - KTOS CZEKA NA TWOJA NERKĘ".
~fantom 13-09-2006 21:37
M-ek, na twój mózg raczej nikt nie czeka, wszak nikt nie ma złudzeń
~ktoś 13-09-2006 22:06
no nie do końca z tym parkingiem tesco.są wymalowane linie na każdym końcu wyjazdu z miejsc parkingowych ale zaniedbane przez administratora.także radze uważać w jeżdzie na "stłuczke" bo to śliska sprawa
~Yanec_BW 14-09-2006 5:45
Co z tego, że obowiązuje ich tak zwana "zasada prawej ręski"? Jeśli z prawej strony jedzie samochód na ulicy Mickiewicza i skręca w lewo w ulicę Wesołą to on ma pierszeństwo, a nie ten, co wyjeżdża z Wesołej na Mickiewicza. Czego tak się dzieje? Dzieje się tak dlatego, iż ulica Mickiewicza jest zaznaczona tłustym czarnym drukiem. Niektórzy kierowcy naprawdę domagają się innego traktowania.
~wzorowy kierowca 14-09-2006 7:40
Panowie Panie......Prawo o ruchu drogowym to zadna laska dla kierowcow wiec czytac czytac....i jeszcze raz czytac a jezeli nic z tego nie kumacie to.......wycieczki piesze sa dobrym sposobem by to przemyslec.Wracajac do Policji i ruchu drogowego coz maja wiele innej pracy i jest ich troszke za malo i czy sa doswiadczeni to juz inna sprawa co widac i czuc a juz to by mogli byc wszedzie tam gdzie jest potrzeba tez jest niemozliwe no ale moze samodyscyplina kierowcow poprawi te sytuacje bo szkoda by dochodzilo do takich sytuacji gdzie blacha samochodow gnie sie na potege oby tylko nie bylo z tej okazji tragiczniejszych zdarzen
~kierowca 14-09-2006 13:55
Panie "ktoś" prócz linii czyli znaków poziomych na jezdni trzeba ustawić jeszcze znaki pionowe tak mówi Rozporz w sprawie znaków i sygnałów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group